Arī Aleksejs Žučkovs kļuvis par FIDE meistaru

08.03.2019

Šogad Latvijai par vēl vienu FIDE meistaru vairāk. Ja februārī par tādu kļuva Guntis Jankovskis (2305), tad martā FM titulu ieguva 1960.gadā dzimušais Aleksejs Žučkovs (2304). Tādējādi Latvijai šobrīd jau ir 29 FIDE meistari.

Žučkovs savu virzību uz reitingu robežu 2300 veica lēni un pakāpeniski. Pēdējais Šveices sistēmas turnīrs viņam bija 2013.gadā "RTU Open A", bet pēc tam viņš klasiskā reitinga punktus ir cēlis tikai Latvijas komandu čempionātā Ventspils vienības sastāvā. Pirms šī gada pirmā posma viņam pietrūka sešu punktu. It kā maz, taču tie bieži ir visgrūtākie. Žučkovs savu izdevību garām tomēr nepalaida un vispirms uzvarēja Aleksandru Brikeru (Rīgas Šaha skola) un pēc tam arī Kasparu Rammu (Olaine), reitingu paceļot līdz 2304 punktiem.

FIDE meistara tituls vinam dod iespēju bez atlases startēt Latvijas čempionātā, kas jau nākammēness sāksies Rīgā, tomēr par iespējamo spēlēšanu viņš vēl nezināja.

Ikdienā Aleksejs Žučkovs strādā 13.vidusskolā, kur ir treneris projektā "Šahs skolā", kā arī ir mācību literatūras izdevniecības "Retorika A" īpašnieks un galvenais redaktors. Izdevniecības slavenākais darbs ir episkā septiņu sējumu grāmata par astoto pasaules čempionu "Mihails Tāls. Daiļrade" krievu valodā ("Михаил Таль. Творчество"), kuru sastādīja Valentīns Kirilovs.

No 1970. līdz 1977.gadam Aleksejs šaha skolā mācījās pie Alfrēda Akmentiņa, kuru raksturo kā brīnišķīgu pedagogu, kas sagatavojis daudzus spēcīgus šahistus. 1974.gadā kļuva par Rīgas čempionu jauniešiem, bet 1977.gadā ar Zigurdu Lanku dalīja pirmo vietu Latvijas jauniešu čempionātā, bet paliku otrais sliktāka koeficienta dēļ. Vairākus gadus bija Latvijas jauniešu izlases dalībnieks līdzās Lankam, Edvīnam Ķeņģim, Guntaram Antomam... Šaha skolu pabeidzu ar meistarkandidāta titulu.

Pēc Latvijas universitātes beigšanas astoņdesmito gadu vidu Rīgas Šaha skolā strādāja par treneri. Šaha spēlēšanai atkal pievērsās 2007.gadā Liepājā, festivālā "Liepājas rokāde". Kopš 2013.gada bez pārtraukuma Latvijas komandu čempionātā pārstāv Ventspili.