Andra Cimiņa kļuvusi par B kategorijas starptautisko tiesnesi

09.10.2018
Andra Cimiņa Eiropas sieviešu čempionātā Rīgā, kas bija svarīgs turnīrs B kategorijas iegūšanai.

Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) kongresā Batumi apstiprināts, ka Latvijas starptautiskajā tiesnese (International Arbiter; IA) Andra Cimiņa paaugstināta no C kategorijas uz B kategoriju. No Latvijas tiesnešiem tā šobrīd ir augstākā kategorija.

Tādējādi šobrīd katrā no Baltijas valstīm ir pa vienam IA ar B kategoriju. Lietuvā tas ir Jonas Sidabras, bet Igaunijā – Margita Brokko. Pārējiem tiesnešiem kategorijas ir zemākas.

Ir divu veidu starptautisko tiesnešu tituli - starptautiskais tiesnesis (IA) un FIDE tiesnesis (FA). IA ir augstāka par FA. Kategorijas ir četras - D, C, B un A. Zemākā ir D, bet augstākā ir A.

Lai iegūtu augstāklu kategoriju, jāizpilda vairāki kritēriji. Piemēram, lai IA no C pakāptos uz B, jābūt galvenajam tiesnesim vai viņa vietniekam (ar pozitīvu galvenā tiesneša atsauksmi) vismaz divos vadošajos kontinenta vai pasaules čempionātos, individuālajos vai komandu.

Tiesnešiem svarīgs ir lielu starptautisku turnīru skaits, tādu kā šaha olimpiādes. Andrai Cimiņai šī bija jau ceturtā olimpiāde kā tiesnesei (2002, 2004, 2006 un 2018), bet vēl trijās (1996, 1998 un 2000) viņa piedalījās kā kapteine un delegācijas vadītāja.

Batumi tiesāja arī IA Alberts Cimiņš, kuram šī bija otrā olimpiāde pēc kārtas.