Čempionāts Latvijai dos finansiālus ieguvumus un popularizēs valsti

20.08.2018
Foto - Evija Trifanova, LETA

Eiropas jauniešu čempionāts šahā Latvijai dos finansiālus ieguvumus un popularizēs valsti, uzskata Latvijas Šaha federācijas (LŠF) prezidents Āris Ozoliņš.

Aģentūra LETA jau informēja, ka svētdien Izstāžu centrā "Ķīpsala" tika atklāts Eiropas jauniešu čempionāts šahā, kurā startēs vairāk nekā 1000 dalībnieki no 47 valstīm. Latviju šajās sacensībās pārstāvēs ap 110 jauno censoņu.

"Paldies visiem turnīra atbalstītājiem. Īpaši gribu pieminēt BT1, kas palīdz visu tehniski noorganizēt," preses konferencē sacīja turnīra direktors Egons Lavendelis. "Šis turnīrs ir liels gods Latvijai un tajā pašā laikā arī milzīgs izaicinājums. Šeit ir aptuveni 2000 cilvēku, kuram katram ir savas vēlmes, iespējas un uzskati. Mēģinām darīt visu, lai viņi visi būtu laimīgi. Paldies manai komandai, kas ir maza, bet spējīga."

Šajā turnīrā no vairāk nekā 1000 šahistiem 194 ir ar dažādiem starptautiskiem tituliem. Ir pieteicies viens lielmeistars, desmit starptautiskie meistari, sešas sieviešu starptautiskās meistares, bet visvairāk ir vīriešu Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) meistaru - 76.

No Latvijas vienīgā spēlētāja ar FIDE titulu ir Elizabete Limanovska. Vadošie no pašmāju spēlētājiem savās grupās pēc starta reitinga ir ar astoto numuru izliktā Marija Kuzņecova, Arsēnijs Derbeņevs, kuram ticis 13.numurs, ar 23.numuru izliktā Limanovska un Ņikita Kuzņecovs, kuram dots 29.numurs.

Visaugstākais reitings no visiem Latvijas spēlētājiem ir Kuzņecovam (2280), kuram seko Iļja Semjonovs (2219) un Aleksandrs Jazdanovs (2205). Viņi visi ir vecuma grupas U-16 spēlētāji. 36 mūsu spēlētājiem vispār nav klasiskā šaha reitinga, tomēr pēc čempionāta to iegūs daudzi jaunie šahisti.

"Latvijai šajā čempionātā ir otra lielākā delegācija aiz Krievijas, kurai parasti ir pati lielākā pārstāvniecība," turpināja Lavendelis. "Mums ir daudz talantīgu spēlētāju, piemēram, Limanovska, kura startēs vecākajā meiteņu grupā. "Open" grupā līdz 16 gadiem ir vairāki talanti - Jazdanovs, Semjonovs un Kuzņecovs, U-10 vecuma grupā - Georgijs Germanovs. Tiesa, var būt arī tā, ka ar labu rezultātu izšauj kāds, kuru pirms turnīra nebūsim nosaukuši."

Tikmēr LŠF prezidents Ozoliņš pateicās visiem iesaistītajiem par turnīra organizēšanu. "Paldies Eiropas Šaha savienībai (ECU), kas deva iespēju organizēt šādu turnīru. Tāpat paldies valstij, sponsoriem un Rīgas domei par finansiālo atbalstu. Tāpat esam pateicīgi Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU), kas nāca pretī un, pateicoties labiem noteikumiem, ļāva mums rīkot šo čempionātu. Manuprāt, pērn Eiropas čempionātu sievietēm sarīkojām ļoti labi. Tiesa, šis ir daudz lielāks pārbaudījums, jo šāda apmēra pasākumu mēs vēl nekad neesam organizējuši. Mūsu uzdevums ir, lai viss būtu labā līmenī un šahistiem būtu ērti.

Tāpat Ozoliņš uzsvēra, ka valsts finanšu ministre un pēdējo gadu Latvijas sieviešu šaha vadošā spēlētāja Dana Reizniece-Ozola, atbalstot šādu projektu, uzņemas lielu atbildību. "Viņa uzticas, ka mēs šo pasākumu noorganizēsim augstā līmenī. Šis čempionāts valstij dod finansiālu ieguvumu, kā arī palīdz popularizēt Latviju."

"Ar Pēteri Šmidri [iepriekšējo LŠF prezidentu] runājām, ka mums vajag noorganizēt divus lielus turnīrs," turpināja Ozoliņš. "Kad kļuvu par LŠF prezidentu, pirmais pie kā ķēros, bija plānu sastādīšana, lai tos sarīkotu. No malas šķiet, ka tas nav grūti, bet patiesībā šādu sacensību rīkošana ir ļoti smaga. Apstāties negrasāmies, bet par citu turnīru sarīkošanu domāsim mazliet vēlāk. Daudz kas ir atkarīgs, kādas pārmaiņas būs ECU un FIDE. Pēc man pieejamās informācijas, Eiropā nekas daudz nemainīsies, tikai Reizniece-Ozola pievienosies ECU kā viceprezidente. Esam tikušies ar vienu no FIDE potenciālajiem prezidentiem. Par nākotni varēsim runāt pēc šaha olimpiādes un kongresa. Vispirms ir jānovada šis čempionāts."

Ozoliņš arī sacīja, ka turnīra budžets ir aptuveni 400 000 eiro. "Turnīra rīkotāju pienākums ir nodrošināt nakšņošanu un ēdināšanu visiem dalībniekiem. Tāpat ir arī citas izdevumu pozīcijas. Izdevumi ir lieli, bet parādā nevienam nepaliksim. No komerciālā viedokļa šis nav pats pateicīgākais pasākums, tomēr esam izvēlējušies mums īsto laiku - Latvijas simtgadi. Šogad esam novadījuši trīs zonālos turnīrus, nospēlējām divus mačus ar Lietuvu un Igauniju. Šahisti simtgadi svinam ar īpašiem pasākumiem. Šādi turnīri bērnu un jauniešu vidū izraisa interesi par šahu. Būs video tiešraides internetā, lai spēlēm varētu sekot līdzi visā pasaulē. Daudz vairāk jaunieši grib pievērsties šaham."

"Šīs ir vienas no sarežģītākajām sacensībām organizācijas līmenī, jo ļoti grūti izkontrolēt visas grupas un spēlētājus," komentēja ECU pārstāvis un šaha lielmeistars Adrians Mihalčišins. "Bez šaubām šis ir lielākais turnīrs Eiropā, ņemot vērā dalībnieku skaitu. Turnīrā ir pāris daudzsološi šahisti, piemēram, no Čehijas un Dānijas. Ļoti grūti pateikt, kā šiem šahistiem attīstīsies nākotne, taču lielākajai daļai no čempioniem pēc tam ir labas karjeras."

Savukārt sacensību galvenais tiesnesis Ašots Vardapetjans atzina, ka šis ir svarīgs turnīrs, jo tas pulcē šaha nākotni.

"Protams, organizatoriskajā ziņā ir grūtības, jo ir daudz valstu, vecuma grupu un valodu. Esam gatavi pārvarēt šīs grūtības - tas ir mūsu darbs. Man ir ļoti labas atmiņas par Latviju, tajā skaitā arī no pagājušā gada Eiropas sieviešu čempionāta. Šis turnīrs nav tikai par labu spēli un tiesāšanu, tikpat svarīga ir arī savstarpējā komunikācija un atmosfēra. Tiesnešu komanda kopā ar turnīra rīkotājiem ir gatava aizvadīt čempionātu labā līmenī. Mums ir daudz pieredzējušu tiesnešu, kuri atbild par dažādām pozīcijām. Esam sagatavojušies darbam. Šis ir ļoti specifisks turnīrs, kurā ir svarīga katra detaļa," uzsvēra Vardapetjans.

Eiropas jauniešu čempionāts risināsies līdz 29.augustam.

Baltijas valstīs šāds turnīrs iepriekšējo reizi notika vien 1997.gadā, kad jaunos šahistus uzņēma Igaunijas galvaspilsēta Tallina.

Tāpat svētdien, ievadot Eiropas jauniešu šaha čempionātu, Reizniece-Ozola jaunajiem spēlētājiem Vērmanes dārzā sniedza simulantspēles seansu.