Mihalčišins: Rīgā ir lieliski apstākļi, lai aizvadītu Eiropas jauniešu čempionātu

20.08.2018
Foto - Paule Čurkste, LETA

Rīgā ir lieliski apstākļi, lai aizvadītu Eiropas jauniešu čempionātu šahā, uzskata Eiropas Šaha savienības (ECU) pārstāvis un šaha lielmeistars Adrians Mihalčišins, ziņo aģentūra LETA.

Svētdien Izstāžu centrā "Ķīpsala" tika atklāts Eiropas jauniešu čempionāts šahā, kurā startēs vairāk nekā 1000 dalībnieki no 47 valstīm. Latviju šajās sacensībās pārstāvēs ap 110 jauno censoņu.

"Prieks teikt runu Rīgas domes vārdā," pasākumu ievadīja Rīgas domes vicemērs Andris Ameriks. "Esam lepni par pilsētu, kas šobrīd svin savu 817.dzimšanas dienu un notikumiem, kas risinās Rīgā. Šis šaha čempionāts ir viens no lielākajiem un nozīmīgākajiem pasākumiem Rīgas svētku ietvaros. Arvien vairāk gudri cilvēki dodas uz uz šo pilsētu, turklāt šahs ir viena no spēlēm, kas prasa augstas prāta spējas. Vēlu visiem dalībniekiem veiksmi un panākumus nākotnē."

Savukārt Mihalčišins noteica, ka šīs ir vienas no lielākajam Eiropas šaha sacensībām. "Spēlēšanas apstākļi Rīgā ir lieliski un organizatori ir paveikuši labu darbu darbu, lai dalībnieki justos kā mājās. Latvijā ir bijuši vairāki izcili spēlētāji un ikvienam ir iespējas sasniegt augstu līmeni. Latvija ir unikāla ar to, ka finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola ir šaha lielmeistare. Tāpat esam sagatavojuši īpašas balvas, kuru ietvaros labākie šie turnīra spēlētāji varēs bez maksas doties uz nometnēm, kurās apmācības sniedz pasaulē labākie šaha treneri."

Šajā turnīrā no vairāk nekā 1000 šahistiem 194 ir ar dažādiem starptautiskiem tituliem. Ir pieteicies viens lielmeistars, desmit starptautiskie meistari, sešas sieviešu starptautiskās meistares, bet visvairāk ir vīriešu Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) meistaru – 76.

"Sporta pasaulē klasiskajā izpratnē mēs redzam cilvēku fiziskās īpašības," uzrunā teica izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis "Cilvēki cenšas būt spēcīgāki un ātrāki, taču sports nozīmē arī harmoniju un balansu. Šahs ir sports, kurā nepieciešamas mentālas prāta spējas, turklāt tas balstās uz stratēģisku domāšanu. Citās valstīs šahs ir viena no mācību priekšmetiem un rezultāti rāda, ka tādējādi uzlabojas mācību kvalitāte. Šaha attīstība Latvijā ļauj mums būt gudrākai valstij un šis turnīrs jaunajiem censoņiem ļaus pierādīt, ka viņi ir gudri cilvēki. Novēlu šahistiem ne tikai asus prātus, bet arī fizisko noturību, kā arī izbaudīt Latviju."

"Turnīra laikā spēlētājiem jāsaprot, ka tā ir vieta, kur iegūt īstas emocijas - prieku par uzvarām un bēdas par zaudējumiem," dalībniekus uzrunāja Reizniece-Ozola. "Izbaudiet jaukas atmiņas turnīra laikā, kā arī Rīgu, jo ne tikai šahs, bet arī apkārtējie notikumi šeit nodarbinās jūsu prātus. Rīgā ir bijuši dažādi šaha turnīri, taču šis ir mans mīļākais, jo šeit es redzu šaha nākotni un jaunās zvaigznes. Novēlu dalībniekiem spēlēt godīgi, bet reizē arī neaizmirst par atjautības trikiem, lai apspēlētu pretiniekus."

Savukārt sacensību organizators Egons Lavendelis pauda gandarījumu, ka tur turnīrs risinās Rīgā. "Organizatori darīs visu, lai turnīrs risinātos maksimāli labi. Vēlos pateikties paldies visiem, kuri ir iesaistījušies šī pasākuma organizēšanā."

Tāpat Lavendelis pasniedza pateicības balvu Reizniecei-Ozolai.

Eiropas jauniešu čempionāts risināsies līdz 29.augustam.

Baltijas valstīs šāds turnīrs iepriekšējo reizi notika vien 1997.gadā, kad jaunos šahistus uzņēma Igaunijas galvaspilsēta Tallina.

Tāpat svētdien, ievadot Eiropas jauniešu šaha čempionātu, Reizniece-Ozola jaunajiem spēlētājiem Vērmanes dārzā sniedza simulantspēles seansu.