Par zonālā posma uzvarētāju pirmo reizi kļūst Meškovs

20.06.2018

Trešdien Palangas viesnīcā "Vanagupe" noslēdzās Baltijas zonālā turnīra jeb Kirsana Iļumžinova kausa izcīņas otrais posms. Iegūstot 7 punktus no 9, par uzvarētāju kļuva mūsu lielmeistars Ņikita Meškovs (2515), turnīru aizvadot bez zaudējumiem, un pirmo reizi triumfējot kādā no zonālo turnīru posmiem.

Turnīra galvgalī Meškovs atradās visu laiku, taču no pārējiem viņam izdevā atrauties, pēdējās divās kārtās apspēlējot GM Tomu Kantānu (2526) un GM Otomāru Ladvu (Igaunija, 2499). Trešdien nospēlējot neizšķirti ar GM Šarūnu Šuļski (Lietuva, 2506), otro vietu noslēgumā ieņēma GM Artūrs Neikšāns (2561), kurš no Meškova atpalika par puspunktu. Vēl viens no favorītiem, iepriekšē posma uzvarētājs lielmeistars Igors Kovaļenko (2632) pēdējā kārtā ar baltajiem negaidīti piekāpās GM Vidmantam Mališauskam (Lietuva, 2422), tādējādi noslīdot uz ceturto vietu. Samērā pārsteidzoši bronzas medaļu izcīnīja jaunais mājinieks IM Pauļus Pultinēvičus (2395), kuram bija tikai 19. sākuma reitings no visiem 24 dalībniekiem.

Visi dalībnieki, rezultāti un ieņemtās vietas apskatāmas šeit.

Pēc neveiksmīga sākuma (0,5 punkti no 3) turnīra gaitā sasparojās 2017.gada Latvijas čempions FM Arturs Bernotas (2407). Ja ar melnajiem pēdējā kārtā viņš uzvarētu Kirilu Čukavinu (Igaunija, 2256), Bernotas būtu izpildījis pēdējo starptautiskā meistara normu. Diemžēl līdzīgā cīņā partija noslēdzās neizšķirti. Toties pirmo IM normu ieguva Čukavins. Tāpat pirmā GM norma Pultinēviča kontā.

Meškovs kļuva par trešo mūsu valsts pārstāvi, kuram izdevies uzvarēt kādā no Kirsana Iļumžinova kausa izcīņas posmiem. Četras reizes pirmais bija Kovaļenko, bet vienu reizi – Kantāns. Jāatzīmē arī Neikšāna stabilitāte. Viņš zonālo turnīru trijos ciklos piedalījies visos astoņos posmos, ne reizi nefinišējot zemāk par piekto vietu. Pa divām reizēm bijis otrais, trešais, ceturtais un piektais.

Tādēļ jo interesantāks šķiet jūlija vidū gaidāmais Liepājas posms, kurā kļūs arī zināms ceļazīmes ieguvējs uz Pasaules kausa izcīņu. Gan Meškovs, gan Neikšāns atzīst, ka ir labā formā un gatavībā, par ko liecināja viņu sniegums Palangā. Kā vienmēr bīstams ir reitingfavorīts Kovaļenko.

Pēc diviem posmiem Kovaļenko ir 32 punkti (20+12), Neikšānam – 31 (14+17), Tomasam Laurušam (Lietuva, 2453) – 27 (17+10), bet Meškovam – 26 (6+20). Jebkurš no viņiem kopvērtējumā var izcīnīt pirmo vietu, jo seši punkti ir kā starpība posmā starp pirmo un trešo vietu.

Pērnā cikla kopvērtējuma uzvarētājs Kaido Kulaotss (Igaunija, 2574) savas pilnvaras ir nolicis visai ātri. Tallinas posmā viņš ieņēma 11.vietu, bet Palangā palika tikai 17.pozīcijā.

Atgādināsim, ka noslēdzošais posms aizritēs Liepājā, viesnīcā "Amrita" no 9. līdz 15.jūlijam. Visi galvenie Baltijas zonālā turnīra (Kirsana Iļumžinova kausa izcīņas) norises principi arī šajā ciklā ir atstāti kā iepriekšējā reizē. Tajos piedalās 24 šahisti, pa astoņiem no katras valsts, un tiek aizvadītas deviņas klasiskā šaha kārtas. Katra posma balvu fonds ir 10 000 eiro, no kuriem uzvarētājs saņem 2500, bet 12.vietas ieguvējs – 200 eiro.

Atkarībā no izcīnītās vietas, dalībnieki saņems no 2 līdz 20 punktiem. Tas šahists, kuram būs vislielākā punktu summa triju posmu kopvērtējumā, iegūs ceļazīmi uz 2019.gada Pasaules kausa izcīņu.