Latvijai labas izredzes rīkot Eiropas čempionātus šahā sievietēm un jauniešiem.

28.06.2016

Aizvadītās nedēļas nogalē Prāgā notika Eiropas Šaha savienības (ECU) prezidentu padomes sēdē, kurā piedalījās arī Latvijas Šaha federācijas prezidents un ECU auditors Āris Ozoliņš. Prezidentu padomes sēdē tika vērtēti Latvijas un Slovākijas pieteikumi rīkot 2017.gada Eiropas čempionātu sievietēm un 2018.gada Eiropas čempionātu jauniešiem vecuma grupās no U-8 līdz U-18. Pēc divu stundu ilgas prezentācijas Rīgas kandidatūra atzīta labāka par Popradu (Slovākija), un tagad galalēmums jāpieņem ECU Ģenerālai asamblejai, kas notiks Baku (Azerbaidžāna) 42.Šaha olimpiādes laikā septembra sākumā.

Tā kā Rīgas kandidatūra organizēt šos divus vērienīgos staptautiskos turnīrus šobrīd tiek vērtēta daudz augstāk, Slovākijas Šaha Federācija piekritusi tos rīkot gadu vēlāk. Ja ECU Ģenerālai asambleja piekritīs Slovākijai piešķirt šo čempionātu rīkošanas tiesības bez citu pretendentu pielaišanas, tad Latvijas šaha vēsturē tiks pāršķirta jauna lappuse un pirmo reizi šeit notiks Eiropas čempionāti – sievietēm un jauniešiem. Ja asambleja nepiekritīs, tad notiks balsošana starp Rīgu un Popradu, kurā Latvijas galvaspilsētas kandidatūrai ir ielas iespējas uzvarēt.

Jāpiebilst, ka maija beigās četru dienu vizītē Rīgu apmeklēja Eiropas Šaha savienības (ECU) inspektors Kurts Greteners, kurš pārbaudīja Latvijas gatavību uzņemt 2017.gada Eiropas čempionātu sievietēm un 2018.gada Eiropas čempionātu jauniešiem.

Greteners vizītes laikā tikās ar Āri Ozoliņu, Rīgas Tehniskās Universitātes prorektoru Ingaru Eriņu, un citām iesaistītām amatpersonām. Jauniešu čempionāts paredzēts Ķīpasalas izstāžu hallē, bet sieviešu – "Radisson Blu Hotel Latvija". Gartners pārbaudīja abas šīs vietas, apgaismes un ventilēšanas iespējas, gaisa apjomu telpās, lielumu, attālumu līdz viesnīcām, viesnīcu stāvokli, numuriņu tajās, abu turnīru finasiālos pamatus u.t.t.
Pēc tam tapa pozitīvs ziņojums Eiropas Šaha savienībai par Rīgas gatavību vērienīgajiem turnīriem.

Kandidātvalstīm ECU piedāvā rīkot sieviešu un jauniešu čempionātus vienā "paketē", lai rīkotāji varētu līdzsvarot izdevumus un ienākumus. Sieviešu čempionāti ir mazāk populāri un prasa lielākus izdevumus nekā ieņēmumus, savukārt jauniešu sacensībām ir vieglāk piesaistīt finansējumu, jo uz turnīru ierodas ne tikai simtiem jauno šahistu, bet arī tikpat daudz viņu vecāku, treneru un atbalstītāju.

Prezentācijas video: https://vimeo.com/171617058