Olaines Šaha pavasara svētki aizvadīti ar vērienu

14.05.2018
Foto: Miervaldis Šteinbergs

12. un 13.maijā risinājās nu jau tradicionālais Olaines "Šaha pavasaris", kurā aizvien lielāku popularitāti gūst pirmās dienas bērnu turnīrs. Šogad viena turnīra vietā dalībnieki tika sadalīti divos – A turnīrā spēlētāji no III līdz I sporta klasei, bet B – iesācēji un IV sporta klase.

Vai nu dalībniekiem īpaši pievilcīgs likās šis jaunais turnīru formāts, vai jau praksē pārbaudītā Olaines turnīru augstā organizācijas kvalitāte un viesmīlība, bet sestdienā par daudzajiem kausiem un medaļām dažādās kategorijās cīņas uzsāka 143 dalībnieki no Olaines, Rīgas, Limbažiem, Jelgavas, Jēkabpils, Ventspils, Ogres, Siguldas, Jaumārupes, Piņķiem, Babītes, kā arī pat no Lietuvas.

A turnīrā starp 59 dalībniekiem piedalījās vairāki pēdējo gadu bijušie un esošie sava vecuma Latvijas čempionāta trijnieka spēlētāji, kopumā arī 19 dalībnieki ar 1. sporta klasi, tāpēc cīņas jau tā karstajā sestdienā solījās būt īpaši karstas un aizraujošas, kas tā arī notika. Pēc ceturtās kārtas turnīra nākamais uzvarētājs, ar ceturto kārtas numuru startā izliktais Zorans Krieks uzņēmās vienpersonīgu vadību, kuru saglabāja līdz pat beigām, arī pēdējie pāris neizšķirti tāpat ļāva visus pretiniekus apsteigt par puspunktu – 7 no 8. Par nākamajām godalgām cīņa bija ļoti līdzvērtīga un asa, tikai par puspunktu mazāk Kristapam Zasam, Andrejam Freibergam un Aleksandram Karasevičam, jāatzīmē, ka pirmajā divdesmitniekā noteikti daudzi varēja reāli pretendēt uz godalgām pie veiksmīgākas izlozes vai – ja vien negadītos sāpīgas kļūdas un neveiksmes pat objektīvi vinnētās partijās. Otrās vietas ieguvējs Kristaps Zass vienīgais no vadošajiem ieņēma to vietu, ar kuru bija izlikts startā (liela daļa bija spiesti savas vietas finišā "atdot" relatīvi vājākiem),  savukārt trešās vietas ieguvējam Andrejam Karasevičam augstākais reitinga pieaugums – plus 44.4 punkti. Olaines Sporta centra labākais spēlētājs Emīls Mieriņš startēja ar 6. numuru, finišējot ar 5.5 punktiem 9. vietā, ausgtāk pacelties neļāva divi zaudējumi turnīra vidusposmā. Tūlīt aiz pirmā desmitnieka ar 5 punktiem šoreiz palika Olaines Šaha svētku novembra turnīra uzvarētājs Marats Francs, vien mierinājums, ka tā ir vieta starp sava vecuma Latvijas eksčempionu un patreizējo čempioni – pirms tam Miķelis Vingris, pēc - Marija Kuzņecova! Marija arī pārliecinoši bija labākā starp meitenēm, ieņemot turnīrā 12. vietu, nākamā jaunkundze skarbajā zēnu konkurencē vien divdesmit vietas zemāk. A turnīrā startējošie olainieši gan ar savu sniegumu pārāk apmierināti nebija, zinot, ka var daudz labāk. Jātrenējas uz novembra turnīru!

B turnīrs pulcēja 84 dalībniekus, no kuriem 50 bija ar IV sporta klasi. Skaidrs, ka tik lielā skaitā un sīvā konkurencē pie galvenajām balvām visiem netikt, tāpēc daudziem mērķis bija izpildīt IV vai III sporta klasi, kā arī pacīnīties par trīs godalgām starp meitenēm vai kausiem savā vecuma grupā. Kā jau mazu bērnu šahā, B turnīrā cīņas bija īpaši neprognozējamas, daudzas partijas tika zaudētas, pateicoties diviem neiespējamiem gājieniem. Piemēram, 6. kārtā satikās divi vienīgie līderi, piecu punktu īpašnieki, diemžēl septiņgadīgais olainietis Daniils Aleksejevs pozīcijā ar divām liekām figūrām pieļāva divus neiespējamus gājienus pret nākamo turnīra uzvarētāju, lietuvieti Karoli Kapicki. Nākamajās spēlēs Karolis ieguva vēl pusotru punktu un ar 7.5 punktiem no 8 pārliecinoši izcīnīja 1. vietu, otrajā vietā atstājot novadnieci no Plunges Agotu Kontrimaiti. Agotai 6.5 punkti – tikpat, cik pirmklasniekam olainietim Rihardam Atvaram un limbažniekam Andrejam Zareckim, vienam no abos turnīros spēlējošajiem četriem brāļiem Zareckiem. Nedaudz labākie papildrādītāji Rihardu pacēla uz goda pjedestāla, bet iegūtie punkti abiem puišiem ļāva pāriet nākamajā stipruma pakāpē – III sporta klasē, apsveicam ar nopietno panākumu! Sīvajā konkurencē pieci dalībnieki finišēja ar 6 punktiem, to skaitā vēl viens limbažnieks – Aleks Aijbola Dezmonds, olainiete Kristiāna Liepa, kurai šis ir pirmais treniņu gads, divi ventspilnieki – Elands Kleins un Mihails Proščenko. Interesanti, ka tikai devītajā vietā ierindojas pirmais rīdzinieks – Nikolajs Platonovs. A turnīrā gan visas vadošās vietas ieņēma Rīgas Šaha skolas audzēkņi. Vēl pāris dalībniekiem izdevās izpildīt IV sporta klasi – Ričardam Stepanovam un Robertam Dambergam (abi no Jelgavas), ar 5 punktiem turnīra noslēguma tabulā "ielaužoties" starp IV sporta klases sportistiem.  IV sporta klasi būtu pelnījis arī jelgavnieks Emīls Diļevka ar 4.5 punktiem, kas tikai iegūti, uzvarot vairākus dalībniekus ar IV sporta klasi. B turnīrā starp meitenēm labākā olainiete Kristiāna Liepa ar 6 punktiem, pēc tam ar 5 punktiem vēl divas olainietes – Marija Vaičuka un Daniela Nikola Liepiņa.

Abos turnīros pie piemiņas kausiem, diplomiem un medaļām tika turnīra pirmo trīs vietu ieguvēji, trīs labākās meitene un trīs labākie no Olaines Sporta centra – viņi visi varēja izvēlēties sev tīkamāko no bagātīgā balvu klāsta, kur bija gan šaha pulkstenis, gan magnētiskie šahi, šaha komplekti – galdiņš un figūras, kā arī krāšņas puzles. Piemiņas kausi, diplomi un medaļas ceļoja pie uzvarētājiem savā vecuma grupā. Apbalvošanā tika piedzīvots arī ne viens vien jauks pārsteigums, jo viens dalībnieks varēja saņemt tikai vienu balvu, līdz ar to balva kādā kategorijā "pārceļoja" pie nākamā. Savukārt skaistās piedalīšanās medaļas saņēma ikviens dalībnieks, kuram netika galvenās balvas! Tāpat arī visi dalībnieki turnīra laikā saņēma saldo muslīti un ūdens pudelīti, kas lieti noderēja karstajā dienā. Paldies Olaines Sporta centram un Olaiens Šaha klubam par lielo atbalstu šaha dzīves veicināšanai Olainē! Un paldies turnīra tiesnešiem Albertam Cimiņam un Aivaram Laizānam, kas rūpējās, lai viss noritētu kā nākas!

Aizvadīts skaists turnīrs, kurā tika darīts viss, lai galvenā mērķauditorija – šahisti – justos gaidīti un lielajā sporta zālē varētu netraucēti spēlēt klusumā, tālab, lai nepieļautu liekus trokšņus, vecākiem bija jāsamierinās ar pasīvu gaidīšanu ārpus zāles vai klusu spēles vērošanu no balkona – paldies visiem par sapratni! Tas noteikti nemainīsies arī turpmāk, bet jau novembra Olaines Šaha svētku turnīrā plānotas izmaiņas pašā turnīra struktūrā, proti, būs trīs turnīri, no kuriem C būs tikai iesācējiem, B – IV un III sporta klasei, bet A – II un I.

Bet daudziem arī Olaines turnīra dalībniekiem tuvākie starti jau otrdien, 15. maijā, Latvijas skolu Šaha olimpiādes finālā Rīgā, kur arī no Olaines Sporta centra startēs septiņi dalībnieki. Vēlam visiem veiksmi!

Open turnīrā 13.maijā startēja 52 dalībnieki. Deviņās kārtās ar 8 punktiem par uzvarētāju kļuva olainietis, lielmeistars Normunds Miezis. Vēl uz goda pjedestāla kāpa Matīss Mustaps un Aivars Laizāns.

Visi dalībnieki, rezultāti un ieņemtās vietas: Open turnīrs, bērnu A, bērnu B.

Open turnīra balvu saņēmēju saraksts apskatāms šeit.

Sagatavoja: Olaines SC šaha pulciņa trenere G.Skujiņa