Atskats uz aizejošo gadu un ieskats nozīmīgajā 2018.gadā

30.12.2017
Latvijas Šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš. Foto - Roberts Streičs

Dārgie šaha draugi! 2017.gads tuvojas izskaņai un ir pienācis laiks atskatīties uz paveikto, kā arī svarīgi apzināt darāmos darbus 2018.gadā, kurš būs seviški atbildīgs ar daudziem pasākumiem.

Svarīgs notikums bija Rīgas Šaha skolas (RŠS) pārcelšanās uz jaunām telpām,kur bez mācību procesa tiek rīkotas daudzas sacensības. Mums jāsaka liels paldies Rīgas Domei un tiem,kas piedalījās šajā procesā.

Šobrīd vēl daļā telpu notiek remonts, un pēc tā Latvijas Šaha federācija (LŠF) cer atrast tur sev mājvietu. Mūsu mērkis ir tur, sadarbojoties ar RŠS, rīkot daudzas šaha sacensības.

Galvenais pasākums šajā gadā bija Eiropas sieviešu čempionāts, ko veiksmīgi noorganizējām Rīgā, viesnīcā "Radisson Blu Latvija". Saņēmām labas atsauksmes no dalībniecēm, un atzinību no Eiropas Šaha savienības (ECU) vadības.

Jāsaka paldies mūsu sponsoriem – Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM), Rīgas Domei un citiem.

Uzslavu pelnījis turnīra direktors Egons Lavendelis ar savu komandu par profesionālo darbu.

Lielākais mīnus bija mūsu meiteņu vājais sniegums (diemžēl, no mūsu līderēm spēlēja vienīgi Ilze Bērziņa).

Nedaudz labāki rezultāti šogad pasaules un Eiropas čempionātos bija mūsu jauniešiem, taču vēl esam tālu no vēlamā. Šis, manuprāt, ir pats svarīgākais jautājums, kas mums jārisina kopīgi ar RŠS, IZM, skolām, treneriem u.c.

Jābūt skaidram rīcības plānam. Aktīvāk jāievieš šaha apmācība skolās sadarbībā ar IZM. Nepieciešams papildus strādāt ar mūsu labākajiem jauniešiem. Vajadzīgs, lai starptautisku sacensību laikā,viņiem būtu pieejama treneru palīdzība (izņēmuma gadījumos pa Skype, ko daudzi praktizē). Esmu sācis šo jautājumu risināt, domāju jau no jūnija LŠF būs pieredzējis speciālists, kas strādās ar mūsu labākajiem jauniešiem.

Latvijas čempionātos titulus izcīnīja Linda Krūmiņa, garantējot vietu olimpiskajā izlasē, un Arturs Bernotas, kurš šobrīd ir ļoti tuvu tai.

Protams viņiem nopietni jāstrādā, lai līdz septembrim būtu optimālajā formā.

Pārliecinoši sevi kā Latvijas šahistu līderi pieteicis Igors Kovaļenko, gan ar savu progresējošo spēli, gan atbalstu izlases dalībniekiem. Ceru, ka Igors tuvākajā laikā iekļūs pasaules šahistu elitē.

Nevar nepieminēt Alekseju Širovu, kura sniegums pēdējā laikā seviški neiepriecina, bet tas nebūtu tas pats ļaunākais.

Aleksejs Širovs daudzkārt,  manuprāt bez pamata, publiski (izmantojot feisbuku, Krievijas medijus, uzstājoties pasākumos) ļoti nicinoši izteicies par LŠF, mani un, pats ļaunākais, arī par Latvijas valsti.

Es personīgi un LŠF ilgstoši atbalstīja Alekseju Širovu gan kā šahistu, gan organizatoru. Tomēr šobrīd ir pilnīgi skaidrs, ka jebkāda sadarbība ar Alekseju Širovu ne man, ne LŠF turpmāk nav iespējama.

Viņa darbība ar mērki škelt šaha sabiedrību un nomelnot LŠF, ir nolemta neveiksmei.

Nopietnu attieksmi pret šahu, kas dod rezultātu, demonstrē Ņikita Meškovs un Toms Kantāns, sastādot konkurenci stabilajam lielmeistaram Arturam Neikšānam.

Ļoti izcilu sniegumu visa gada garumā demonstrē mūsu līdere Dana Reizniece Ozola. Latvijas komandu čempionātā viņa atkārtoja pati savu rekordu (Latvijas olimpiādē), sasniedzot simtprocentīgu rezultātu, pārspējot visas pretinieces, tai skaitā olimpiskās izlases dalībnieces.

Labu spēli demonstrē Laura Rogule, izcilu rezultātu sasniedzot Eiropas klubu kausā Turcijā, spēlējot pret vīriešiem, un pārspējot vairākus lielmeistarus. Viņas labā spēle ar zīdaini uz rokām rada patiesu izbrīnu!

Ļoti gaidām, kad jaunās šahistes pietuvosies mūsu līderēm, bet, diemžēl, šobrīd rezultāti ir ļoti atškirīgi.

2018.gads mums ir gaidāms nozīmīgiem pasākumiem bagātākais Latvijas simts gadu vēsturē!

No 19. līdz 30.augustam Rīgā, Kīpsalā notiks Eiropas jauniešu čempionāts klasiskajā šahā. Gaidām vairāk nekā 1300 jauno šahistu piedalīšanos no visas Eiropas.

No maija līdz jūlijam Igaunijā, Lietuvā, Latvijā notiks trīs FIDE Baltijas zonas turnīri.

No 2. līdz 5.augustam Liepājā norisināsies jubilejas 25.šaha festivāls "Liepājas rokāde".

4.augustā Liepājā notiks Latvijas un Lietuvas simtgadēm veltīts šaha mačs pie simts galdiņiem.

Augustā Rīgā gaidām kārtējo turnīru "RTU Open" un daudzus citus pasākumus.

Septembra beigās Latvijas izlases dosies uz Gruziju, Batumi, lai piedalītos pasaules šaha Olimpiādē.

Novēlu visiem laimīgu, panākumiem bagātu Jauno gadu!

Gens Una Sumus

LŠF prezidents Āris Ozoliņš