Guna Skujiņa: Olaines Šaha svētku bērnu turnīrs – lielākais Latvijā

27.11.2017
Foto - Miervaldis Šteinbergs

Olaines divu dienu Šaha svētki 25. un 26. novembrī sākās ar bērnu turnīru, kas tikai gada laikā no 44 dalībniekiem izaudzis līdz 129 un kļuvis par lielāko bērnu turnīru Latvijas mērogā! Olaines šaha dzīves organizatori nemaz arī neslēpj, ka vēlas padarīt savu pilsētu par vienu no šaham draudzīgākajām mūsu valstī.

Tas noteikti nevarētu notikt bez Sporta centra un Olaines pilsētas domes, kā arī Olaines šahistu un viņu vecāku patiesas ieinteresētības un atbalsta!

Vienotā turnīrā pulcējās gan iesācēji, no kuriem daudziem šīs bija pirmās sacensības mūžā, gan IV līdz II sporta klases šahisti no Kuldīgas, Siguldas, Rīgas, Dundagas, Limbažiem, Ventspils, Jelgavas, Ogres un Jaunmārupes. Tik lielā spēlētāju pulkā, iespējams, astoņas kārtas bija par maz, lai varētu savā starpā izcīnīties visi vadošie šahisti, daudz ko noteica arī veiksmīgāka vai ne tik patīkama izloze, taču pāri visam, protams, bija spēlētāju meistarība, pieredze, prasme savaldīt emocijas un spēja izturēt katru partiju un arī visu turnīru līdz galam. Turnīra finišā trīs spēlētāji bija ieguvuši 7 punktus no 8, tā arī netiekoties savā starpā, bet piedzīvojot "klupienus" pret citiem pretiniekiem. Pateicoties labākiem papildrādītājiem, lielais turnīra uzvarētāja kauss un lielā balva – šaha pulkstenis – tika olainietim Maratam Francam, kurš nesen arī izpildīja pirmo I sporta klases normatīvu (viņš gan netrenējas Olaines Sporta centrā), otrā vieta kuldīdzniekam Krišam Sproģim, bet trešā – Rīgas Šaha skolas pārstāvim Ostinam Pavlovam. Ceturtajā vietā, nezaudējot nevienu partiju, spēlējot ar stiprākajiem pretiniekiem visā turnīrā un iegūstot 6.5 punktus, ierindojās olainietis Tomass Sigats, viņš ieguva kausu arī kā labākais no Olaines Sporta centra un bija labākais U12 grupā. Olainietis Vadims Aleidzāns (trenējas Rīgas Šaha Skolā) ar 6.5 punktiem ieguva kausu kā labākais U8 grupā

Sīvajā konkurencē ar 6 punktiem nākošie labākie no Olaines bija Emīls Mieriņš un Dāvids Lukaševics, tikpat punktu arī uzvarētājai meiteņu konkurencē – kuldīdzniecei Nellijai Jēkabsonei. Kopumā pirmajā desmitniekā bija tikai II sporta klases spēlētāji, pārējiem divpadsmit šī ranga spēlētājiem gan veicās visai dažādi. No mūsējiem vēl vairākiem ļoti cienījams sniegums – pieci punkti Adrianam Brokam (otri visstiprākie pretinieki no visiem 129 dalībniekiem), Elizabetei Kokinai, Daniilam Dolganovam, Markam Dāvim Lapiņam un Sebastianam Sevrukam. Jāatzīmē, ka Dāvids izpildīja arī II sporta klasi, Marks – III, bet Marija – IV, apsveicam!

Arī vienpadsmit šī gada Olaines šaha iesācēji riskēja piedalīties tik vērienīgā turnīrā, un, kaut tika piedzīvoti daudzi zaudējumi, piedzīvojums un iegūtā pieredze ir neatsverama! Namejam Kalvam un Mihailam Solovejam pat izdevās izcīnīt trīs punktus, un bez punktiem nepalika neviens!

Turnīra gaitā dalībniekus priecēja ne viens vien negaidīts un patīkams pārsteigums – pēc pirmās kārtas katrs dalībnieks saņēma Sporta centra sarūpēto ūdens pudelīti un saldu muslīti, ejot pusdienlaikā, katram tika dāvana no Olaines domes – pildspalva un konfektes "Gotiņa" ar Olaines novada simboliku, bet noslēgumā visi, kuriem netika uzvarētāju balvas, saņēma skaistu piemiņas medaļu par piedalīšanos. Uzvarētājiem, pateicoties Olainfarm atbalstam, tika ļoti noderīgas balvas – šaha pulksteņi un šaha komplekti. Savukārt dalībnieki no savas puses centās respektēt organizatoru norādījumus par klusuma un kārtības ievērošanu, tādējādi kopīgiem spēkiem Olaines turnīrs noteikti bija paraugs kā ļoti augsta organizētības līmeņa sacensības. Lai arī turpmāk tas paliek par Olaines "firmas zīmi"!

26.novembrī uz savu turnīru pulcējās pieaugušie, lai cīnītos par iespaidīgām naudas balvām, ko nodrošināja Olainfarm. Ja maijā uz lielo turnīru "Olaines Šaha pavasaris" bija ieradušies 46 dalībnieki, no kuriem četri bija lielmeistari, tad tagad dalībnieku skaits bija pieaudzis līdz 84 un sešiem lielmeistariem, kas ir Olaines šaha dzīves rekords! Pirmo reizi pie mums viesojās Igors Kovaļenko, kurš neatstāja nekādas izredzes pārējiem, uzvarot visās deviņās partijās. Nākamajā pieciniekā ar septiņiem punktiem satikās dažāda ranga spēlētāji, pēc papildrādītājiem otrajā vietā ierindojās lielsmeistars Ņikita Meškovs, trešais – starptautiskais meistars Vladimirs Svešņikovs. Sievietēm labākā ar sešiem punktiem – sieviešu liemeistare Laura Rogule, viņai 11.vieta turnīra kopvērtējumā. Patīkami, ka tikpat punktu un augstā 9. kopvērtējuma vieta olainietim Kasparam Rammam. Izcili nospēlēja divi olaines jaunieši – Emīls Mieriņš (paaugstināja savu reitingu par 51 punktu!) un Dāvids Lukaševics, iegūstot 4 punktus un par punktu apsteidzot iepriekšējās dienas bērnu turnīra uzvarētāju. Arī visi pārējie bērni cīnījās ar pilnu atdevi, divās dienās nospēlējot 17 nopietnas partijas!

Aizvadot divas lieliskas šaha svētku dienas, varam ar prieku aicināt – tiksimies nākamajās Olaines lielajās šaha sacensībās maija beigās – Olaines Šaha pavasarī!