Āris Ozoliņš: Vēlme atvest uz Latviju lielu turnīru bija jau sen

10.04.2017
Latvijas Šaha federācijas prezidents, ECU auditors un FIDE Baltijas zonas prezidents Āris Ozoliņš. LETA © Zane Bitere

Latvijas Šaha federācijai (LŠF) jau sen bijusi vēlme rīkot kādu lielu turnīru, preses konferencē pirms Eiropas čempionāta sievietēm, kas sāksies jau otrdien, pauda LŠF prezidents Āris Ozoliņš, ziņo aģentūra LETA. Tas ir nozīmīgākais šaha turnīrs Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

"2006.gadā pretendējām uz pasaules šaha Olimpiādes rīkošanu. Mums bija liels budžets, bijām gatavi organizēt, bet toreiz starp pieciem kandidātiem uzvarēja Hantimansijska," atcerējās Ozoliņš. "Man bija ideja atvest uz Latviju kādu lielu pasākumu. Uz to gājām un tikām pie Eiropas čempionāta sievietēm, kā arī 2018.gadā pie mums būs arī Eiropas čempionāts jauniešiem."

"Šim pasākumam sākām gatavoties jau gadu iepriekš. Turnīra direktoram Egonam Lavendelim ir liela pieredze, jo viņš rīko Baltijā lielāko klasiskā šaha turnīru "RTU Open". Ceram, ka šis pasākums būs labā līmenī un nekritīsim kaunā. Pēc tam jau domāsim par tālākiem pasākumiem," stāstīja LŠF prezidents. "Mums ir labi kontakti ar Starptautisko Šaha federāciju (FIDE) un Eiropas Šaha savienību (ECU) un mums ir plāni ar laiku rīkot arī kaut ko lielāku. Eiropas čempionātu sievietēm un nākamā gada turnīru jauniešiem izvēlējāmies kā pirmo soli."

"Latvijas federācija bija gana drosmīga rīkot gan sieviešu, gan jauniešu čempionātus. Domāju, ka šis būs viens no labākajiem turnīriem. Organizācija izskatās laba, ir piesaistīta pieredzējusi komanda, arī viesnīca ir augstā līmenī." teica Eiropas Šaha savienības (ECU) valdes loceklis Martins Huba. "Esmu priecīgs ierasties Latvijā, jo Mihails Tāls ir viens no mūsu spēles dieviem. Tāpat esmu apbrīnojis Latvijas fanu atbalstu pasaules hokeja čempionātā."

"Eiropas čempionāts ar katru gadu paliek arvien interesantāks. Tas ir viens no etapiem pirms pasaules čempionāta, jo 14 labākās sportistes kvalificēsies planētas meistarsacīkstēm," turnīra galvenais tiesnesis Ašots Vardapetjans no Armēnijas pauda, ka Rīgā startēs divas kādreizējās pasaules čempiones. "Šobrīd viss ir gatavs Eiropas čempionāta sākumam."

"Manuprāt, šis turnīrs mums ir liela atbildība un liels gods. Dalībnieču skaits būs lielākais pēdējos piecos gados, bet viņu līmenis - augstākais 20 gadu laikā. Varam būt lepni, ka Eiropas elites spēlētājas ir atbraukušas uz Rīgu," uzskata Lavendelis.

Kā stāstīja Ozoliņš, turnīra dalības maksa bija 230 eiro un LŠF to segusi Latvijas izlases šahistēm.

"Diemžēl acīmredzot darba apsvērumu dēļ nepiedalās finanšu ministre," Ozoliņš izteica skumjas, ka sacensībās nepiedalīsies šaha lielmeistare un Latvijas finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. "Konkurence ir ļoti liela, priecē, ka piedalās daudz jaunās šahistes."

"Lai varētu šo turnīru noorganizēt, nepieciešams liels budžets. Kopā ar sponsoriem tādu esam savākuši, tomēr nopelnīt noteikti nenopelnīsim. Mūsu mērķis bija parādīt, ka Latvija var," uzsvēra LŠF prezidents. "Šim turnīram būs liela nozīme šaha attīstībā."

Tikmēr Lavendelis atklāja, ka "Radisson Blu Latvija" zālē "Lambda" sacensību laikā būs pieejama partiju video translācija ar komentāriem latviešu valodā.

"Telpa būs pieejama visiem šaha cienītājiem un būs arī šaha galdiņi," teica sacensību direktors.

Turnīrā tiks aizvadītas 11 spēļu kārtas ar vienīgo brīvdienu 18.aprīlī. Pirmajās desmit kārtās partijas sāksies plkst.15, bet 22.aprīlī sākums būs plkst.11, savukārt svinīgā apbalvošanas ceremonija paredzēta tās pašas dienas plkst.20.

Turnīra balvu fonds būs 75 000 eiro. Organizatori uzsver, ka turnīram ir spēcīgākais dalībnieču sastāvs pēdējo 20 gadu laikā. No Eiropas reitinga pirmā desmitnieka piedalīsies septiņas sportistes, tajā skaitā kontinenta pirmais numurs Anna Muzičuka no Ukrainas. Savukārt no Eiropas pirmajām 25 šahistēm sacentīsies 20 spēlētājas.

No Latvijas pārstāvēm labākā ir lielmeistere Ilze Bērziņa, kura ar 2323 punktiem rangā starp dalībniecēm ir 60.pozīcijā.

 

Turnīra direktors Egons Lavendelis (no kreisās) un Latvijas Šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš preses konferencē par Eiropas čempionātu šahā sievietēm. LETA © Zane Bitere
Eiropas Šaha savienības valdes loceklis Martins Huba preses konferencē par Eiropas čempionātu šahā sievietēm. LETA © Zane Bitere
Turnīra galvenais tiesnesis, Eiropas Šaha savienības tiesnešu padomes priekšsēdētājs Ašots Vardapetjans preses konferencē par Eiropas čempionātu šahā sievietēm.LETA © Zane Bitere
LETA © Zane Bitere