"Grand Swiss" turnīru no Latvijas šahistiem ar uzvaru uzsāk Neikšāns

28.10.2021
Foto no flickr.com/photos/fide (Mark Livshitz, Anna Shtourman)

Arturs Neikšāns kā vienīgais no pieciem Latvijas šahistiem ar uzvaru trešdien Rīgā uzsāka Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) turnīru "Grand Swiss", ziņo aģentūra LETA.

Neikšāns, kura reitings ir 2570, pirmajā kārtā ar baltajām figūrām pieveica Krievijas lielmeistaru Alekseju Saranu (2649), kurš pasaules rangā ir 95.vietā.

Neizšķirti ar baltajām figūrām spēlēja Normunds Miezis (2467), kurš puspunktu izcīnīja mačā ar indieti Sasikiranu Krišnanu (2640).

Trešais Latvijas dalībnieks "Open" turnīrā, kurā piedalās 108 dalībnieki, Ņikita Meškovs (2550) arī ar baltajām figūrām piekāpās ASV šahistam Dariušam Šverčam (2647).

Sieviešu turnīrā zaudējumus piedzīvoja abas Latvijas pārstāves – Laura Rogule (2289) un Madara Golsta (2003).

Rogule ar baltajām figūrām piekāpās ukrainietei Jūlijai Osmakai (2423), bet Golsta ar melnajām figūrām atzina Turcijas šahistes Jekaterinas Atalikas (2420) pārākumu.

FIDE "Grand Swiss" turnīri līdz 7.novembrim norisināsies kultūrtelpā "Hanzas perons". Paralēli tiek aizvadīti divi turnīri – atvērtais šaha turnīrs un sieviešu sacensības, kuros kopā piedalīsies 158 šahisti no 42 valstīm.

Latviju pārstāv pieci spēlētāji – Artūrs Neikšāns, Ņikita Meškovs, Normunds Miezis, Laura Rogule un Madara Golsta.

Covid–19 ierobežojumu dēļ sacensības norisinās bez skatītāju klātbūtnes. Spēlētājiem, kas ieradušies Rīgā, atļauts apmeklēt tikai turnīra norises vietu un viesnīcu.

Spēles sākas plkst.14, katram spēlētājam partijai atvēlot aptuveni trīs stundas, tādējādi viena partija var ilgt aptuveni sešas stundas. Visas partijas ir iespējams skatīties tiešsaistē "Chess.com" mājaslapā.

Turnīrā piedalās pasaules ranga otrais numurs Fabiāno Karuana no ASV, Levons Aronjans no Armēnijas, kurš rangā ir piektais, un citi spēcīgi šahisti.

Kopā turnīra balvu fonds ir 550 000 ASV dolāru (472 000 eiro), no kuriem pirmās vietas ieguvējs saņems 70 000 dolāru. 125 000 dolāru (107 747 eiro) no kopējā balvu fonda tiks sieviešu turnīra dalībniecēm.

Sākumā bija plānots, ka sacensības aizritēs Lielbritānijai piederošās Menas salas pilsētā Duglasā, taču stingro Covid–19 noteikumu dēļ tie pārcelti uz Latvijas galvaspilsētu, kur spēlētājiem nav jāpavada divas nedēļas izolācijā.

Šī ir pirmā reize, kad tiek rīkots šāds turnīrs sievietēm.

Pirmais "Grand Swiss" turnīrs 2019.gadā norisinājās Menas salā, tajā uzvarot ķīnietim Vanam Hao. Gadu vēlāk turnīrs Covid–19 pandēmijas dēļ tika atcelts.

Gan "Open", gan sieviešu sacensības Rīgā ir daļa no 2021.–2023.gada pasaules čempionāta cikla. Divi labākie "Open" turnīrā kvalificēsies 2022.gada pretendentu turnīram, bet vēl seši šahisti nodrošinās vietas "Grand Prix" seriālā. Sieviešu turnīrā uzvarētāja iekļūs pretendentu turnīrā, bet četras tuvākās sekotājas nodrošinās vietu sieviešu "Grand Prix" sacensībās.

Pirms diviem gadiem Rīgā jau notika viens FIDE līmeņa turnīrs – "Grand Prix" posms ar balvu fondu 130 000 eiro. Tajā uzvarēja Azerbaidžānas šahists Šahrijars Mamedjarovs.

Savukārt 2017.gadā Latvijas galvaspilsētā aizritēja Eiropas čempionāts sievietēm, kurā labākā bija Gruzijas šahiste Nana Dzagnidze.