Ņepomņaščijs kļūst par Karlsena pretinieku pasaules čempionāta titulcīņā

28.04.2021
Jans Ņepomņaščijs. Foto no fide.com.

Krievijas šahists Jans Ņepomņaščijs šonedēļ nodrošināja uzvaru Jekaterinburgā notikušajā kandidātu turnīrā un gada beigās pret norvēģi Magnusu Karlsenu cīnīsies par pasaules čempiona titulu šahā, ziņo aģentūra LETA.

Ņepomņaščijs uzvaru turnīrā nodrošināja priekšpēdējā kārtā, kad, spēlējot ar baltajām figūrām, cīnījās neizšķirti ar francūzi Maksimu Vašjē–Lagrāvu.

Pēdējā spēlē Krievijas šahists otrdien spēlēja ar melnajām figūrām un atzina ķīnieša Ližeņa Dina pārākumu, taču spēles iznākums nemainīja Ņepomņaščija vietu kandidātu turnīra tabulā.

Puse no turnīra jeb septiņas kārtas tika aizvadītas pērn martā, bet "Covid–19" dēļ sacensības tika pārtrauktas un vēlāk pārceltas uz 2021.gadu. Ņepomņaščijs turnīru noslēdza ar 8,5 punktiem, otro vietu ar 8 punktiem ieņēma Vašjē–Lagrāvs, bet trešais ar 7,5 punktiem bija Nīderlandes šahists Anišs Giri.

Tāpat 7,5 sakrāja 2018.gada pasaules vicečempions Fabiano Karuana no ASV, tālāk ar 7 punktiem bija Dins un krievs Aleksandrs Griščuks, turnīru ar 5,5 punktiem noslēdza vēl viens mājinieks Kirils Aleksejenko, bet 5 punkti bija ķīnietim Hao Vanam.

"Šis ir milzīgs panākums manā šahista karjerā un, iespējams, visā dzīvē. Esmu neizsakāmi noguris. Vispirms vienu gadu visu laiku nācās domāt par šo turnīru, pēc tam vēl vienu gadu gatavoties to turpināt," pēc pirmdienas uzvaras stāstīja 30 gadus vecais Ņepomņaščijs.

Karlsens ir tikai četrus mēnešus vecāks par Ņepomņaščiju un abi 2002.gadā tikās pasaules čempionāta U–10 grupas finālā, kurā pārāks bija Krievijas šahists.

Finālcīņa no 24.novembra līdz 16.decembrim iecerēta Apvienoto Arābu Emirātu galvaspilsētā Dubaijā. Turnīra balvu fonds tiek lēsts divu miljonu eiro apmērā.

Karlsens uzvarējis četrās meistarsacīkstēs pēc kārtas un ir vēsturē 16.absolūtais čempions šahā.