Reizniece-Ozola: Mana uzvara ļāva šaham iekļūt Latvijas ziņu virsrakstos

08.09.2016

Latvijas finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai pašas izcīnītā uzvara 42.šaha Olimpiādes spēlē pār pašreizējo pasaules čempioni Jifaņu Hou lielāko gandarījumu devusi, jo šahs iekļuvis visos valsts ziņu virsrakstos, raksta aģentūra LETA.

LETA jau vēstīja, ka pirmdien Reizniece-Ozola ar individuālo uzvaru sagādāja vienu no Olimpiādes lielākajiem pārsteigumiem, tomēr sekmīgi spēlējošā Latvijas komanda ceturtās kārtas cīņā ar 1,5–2,5 piekāpās spēcīgajai Ķīnai.

"Mana uzvara bija lielākā ziņa visos Latvijas medijos. Tas ir panākuma lielākais sasniegums – cilvēki Latvijā pamanīja, ka mūsu komanda piedalās pasaules Olimpiādē," preses konferencē izteikusies politiķe. "Esmu ļoti apmierināta ne tikai par faktu, ka pieveicu pasaules čempioni, kas negadās katru dienu, bet arī par snieguma kvalitāti."

"Visi komandā, protams, bija priecīgi par manu uzvaru, tomēr kopumā mēs zaudējām maču," stāstīja Reizniece–Ozola, paužot, ka svinības pēc panākuma nav bijušas, jo Olimpiāde ir garš turnīrs.

"Abi mani darbi (šahistes un finanšu ministres) ir vienkārši un reizē ļoti aizraujoši," pauda ministre. "Nepieciešams sabalansēt laiku un atrast nodarbi, kas dod nepieciešamo enerģiju. Piemēram, mans darbs Finanšu ministrijā ir enerģiju ļoti atņemošs, kamēr ar šahu varu gūt enerģiju. Ja esi politiķis, ir ļoti vērtīgi, ka tev ir kāds hobijs."
 

Kā stāstīja Reizniece–Ozola, viņa pašlaik sacensībās nepiedalās bieži, tomēr dažreiz palīdz klubam Vācijas līgā, kas liek neatstāt šaha dēlīti pilnīgā aizmirstībā. "Vecā Latvijas šaha skola joprojām ir manā galvā un asinīs. To līdzīgi kā braukšanu ar divriteni nevar aizmirst."

"Es būtu laimīga, ja ikviens bērns pasaulē spēlētu šahu vai vismaz kādu mūzikas instrumentu. Šahs strukturē smadzenes un līdz ar to tas palīdz visur, īpaši politikā. Piemēram, noorientēties sarežģītās situācijās un redzēt dažus gājienus uz priekšu," teica sportiste, kura šogad atvaļinājumu pataupījusi tieši braukšanai uz savu astoto šaha Olimpiādi.

Latvijas dāmu šaha izlase Olimpiādi sākusi ar četrām uzvarām piecos dueļos, kas pašlaik ļauj atrasties kopvērtējuma 14.pozīcijā. Identisks sniegums ir arī Latvijas vīru izlasei – četras uzvaras pirmajās piecās kārtās dod 14.vietu.

Šaha Olimpiādes laikā notiks arī Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) 87.kongress un Eiropas Šaha savienības (ECU) Ģenerālā asambleja. Pēdējā no tām tiks lemts par tiesībām rīkot 2017.gada Eiropas čempionātu sievietēm, kā arī 2018.gada Eiropas čempionātu jauniešiem, uz kuru organizēšanu pretendē arī Latvijas Šaha federācija.

Šaha Olimpiādes tiek rīkotas ik pēc diviem gadiem. Iepriekšējais šāda līmeņa turnīrs, kas ir prestižākais komandu cīņā, notika Norvēģijas pilsētā Trumsē, kurā Latvijas kungu izlase ieņēma 35.vietu, bet dāmas palika 39.pozīcijā.

Latvijas komanda lielākajā šaha notikumā pasaulē ar lielākiem un mazākiem pārtraukumiem piedalās kopš pirmās Olimpiādes, kurā 1924.gadā Parīzē Hermanis Matisons kļuva par uzvarētāju individuālajā turnīrā. Savukārt līdz šim pēdējais panākums gūts 2010.gadā, kad Ilze Bērziņa izcīnīja bronzas medaļu individuālajā vērtējumā.

Savukārt komandu vērtējumā Latvija lielākos panākumus guva 1992.gadā, kad vīru komanda bija piektā, bet dāmas izcīnīja 12.vietu.