42. pasaules šaha olimpiādes pirmās kārtas apskats

02.09.2016
GM Igors Kovaļenko

Olimpiādes pirmā kārta sākās ar nelielu aizkavēšanos, kas iespējams bija saistīts ar tiesnešu uzrunu olimpiādes dalībniekiem.

Pirmā kārta nekādus īpašus pārsteigumus nesagādāja, stiprākās komandas kuras bija ar lielu reitinga pārsvaru uzveica mazāk titulētās komandas pārstāvjus. Šogad titulētākā komanda ar augstāko reitingu vīriešu konkurencē ir Krievijas komanda ( ELO 2760 ) kur būtiski, ka komandas sastāvā nav vājo punktu, visi spēlētāji ir līdzvērtīgi, salīdzinājumā ar Latvijas vīriešu komandu ( ELO 2568 )kur vājais punkts, bet varbūt melnais zirdziņš ir 4 galdiņa spēlētāji. Savukārt sieviešu konkurencē titulētākā komanda ir Ķīna ( ELO 2528 ).Tomēr šahs ir sports un nevaram sausi skatīties uz ELO reitingiem, jo pastāv arī izņēmumi, ka atsevišķās partijās zemāku reitingu spēlētājs var parādīt savus zobus titulētākajiem spēlētājiem, kā tas notika arī šajā olimpiādes pirmajā kārtā.

Pirmā kārta vīriešu izlasei Pakistāna ( 2202 ) : Latvija ( 2568 ) ½ : 3 ½

Igors Kovaļenko ( 2651 ) neskatoties uz lielo reitinga starpību spēlējot ar melnajām figūrām nespēja salauzt Mahmooda Lodhi ( 2334 ) pretestību un 61 gājienā vienojās par neizšķirtu. Ar lielu varbūtību varam pieņemt, ka Igors būtu apspēlējis savu pretinieku, taču šeit varbūt nospēlēja tāds faktors, ka esot patīkamākā pozīcijā Latvijas izlases pārējie dalībnieki jau bija apspēlējuši savus pretiniekus un Latvijas komanda jau bija uzvarējusi, turklāt mazos komandas punktus skaita pie papildrādītājiem, bet tie var ietekmēt izlozi uz spēcīgāku komandu ( taču šie  mazie punkti izsaka lielu nozīmi vietu dalīšanā ).

Artūrs Neikšāns ( 2628 ) samērā viegli tika galā ar baltajām figūrām pret Ali Murtaza ( 2111 ) upurējot kvalitāti jau 15 gājienā, dodot komandai patīkamu noskaņojumu.

Ņikita Meškovs ( 2476 ) spēlējot ar melnajiem pret Hussain Wahid ( 2018 ) ieguva materiālo pārsvaru pie bīstamas spēles, kuru veiksmīgi realizēja.

Vladimirs Svešņikovs ( 2404 ) izmantojot baltās krāsas priekšrocības pret Pakistānas titulētāko spēlētāju Ali Syed Ahmadu ( 2343 ) jau no atklātnes guva patīkamu pārsvaru, kuru veiksmīgi palielināja, nedodot pretiniekam nekādas pretspēles iespējas.

Pirmā kārta sieviešu izlasei Latvija ( 2194 ) : Dienvidkoreja ( 1700 ) 3:1

Varam piemetināt, ka neskatoties uz lielo reitinga starpību, Dienvidkorejas spēlētājas izrādīja sīkstu pretestību visām mūsu izlases dalībniecēm.

Dana Reizniece – Ozola ( 2243 ) ar baltajām krāsām pret Chengija Wang ( 2017 ) jau atklātnē ieguva patīkamu pārsvaru par ko jau bija materiālais pārsvars ar lieku bandinieku jau 22. gājienā, tomēr pozīcija vēl nebija vienkārši uzvarama, un vajadzēja Danai krietni papūlēties līdz uzvarai.

Laurai Rogulei ( 2306 ) ar melnajiem pret Seyeon Lee ( 1577 )vien 45 gājienā izdevās pārvarēt pretinieces sīkstumu, tomēr pieredze un zināšanas deva rezultātu, kur pretiniece pārstāja pretoties pie 53. gājiena.

Ilze Bērziņa ( 2241 ) ar baltajām figūrām pārspēja Bolortungalag Dovchin ( 1544 ), kur pretiniece būtiski kļūdījās nospēlējot 26. ... h5.

Elīna Otikova ( 2051 ) ar melnajiem zaudēja Sunwoo Park ( 1626 ). Elīna bija pirmā sieviešu izlases dalībniece kura guva būtiski labāku, pat teiktu uzvarētu pozīciju, kamēr pārējām spēles dalībniecēm bija līdzīgas pozīcijas. Prieks ka Elīna skaisti nospēlēja atklātni un nenobijās no dāmas upura iegūstot patīkamu pozīciju un izšķirošu pārsvaru.

Gaidam izlozi un gatavojamies nākamajai kārtai.

1. kārtas partijas: