Limbažos noslēdzās 8. Starptautiskais festivāls "Vidzemes vasara"

26.07.2019
Foto - Līga Liepiņa, "Auseklis"

Svētdien, 21.jūlijā, Limbažos noslēdzās jau 8. Starptautiskais šaha festivāls "Vidzemes vasara", kas šogad pulcēja gan pieredzējušos, gan jaunos šaha spēlētājus no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Ukrainas, Krievijas, Spānijas un Vācijas.

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem šis Pasaules šaha dienai par godu rīkotais turnīrs norisinājās trīs dienas. Ņemot vērā, ka šoreiz pasākums Limbažos sakrita ar Rīgā notiekošo astotā pasaules čempiona Mihaila Tāla piemiņas turnīru, tika domāts, lai abi festivāli savstarpēji nekonkurētu, bet gan papildinātu cits citu. Tas arī izdevās. Limbažu novada domes priekšsēdētāja 1. vietniece Ineta Zariņa bija priecīga tuvos un tālos spēlētājus uzņemt Limbažos un Limbažu novadā. "Lieliski, ka šahs un Limbaži kļuvuši par nesaraujamiem jēdzieniem. Priecē, ka šahs no sportiski intelektuālas nodarbes kļuvis arī par ģimeņu pasākumu. Lai izdodas!", "Vidzemes vasaras" atklāšanā sacīja I. Zariņa.

Festivāla rīkotājs Ivars Babris bija priecīgs, ka ar savu dalību sacensības kuplināja arī lietuviešu un igauņu spēlētāji. Īpašs gandarījums viņam bija par to, ka piepildījās viņa lolotais sapnis – uz "Vidzemes vasaru" pirmoreiz ieradās arī kādreizējais limbažnieks, lielmeistars Viesturs Meijers kopā ar ģimeni – sievu Innu Gapoņenko, Ukrainas starptautisko meistari šahā, abu septiņgadīgajiem puikām Jāni un Jaroslavu, sievasmāsu Viktoriju un viņas meitu Jūliju. Patlaban viņi dzīvo Hersonā, Ukrainā. Ar savu klātbūtni, kā ik gadu, Limbažu festivālu pagodināja viens no tā dibinātājiem, lielmeistars Aleksejs Širovs. Tāpat par iepriecinājumu I. Babrim uz turnīru ieradās lielmeistars Normunds Miezis, viens no Olaines "Šaha pavasara", kurā sacentušies arī jaunie Limbažu šahisti, rīkotājiem.

Šaha festivāls sākās ar divu dienu ilgo komandu-ģimeņu turnīru, kurā startēja 30 komandu. No tām 14 bija tādas, kurās startēja vismaz viens ar Limbažiem un Limbažu novadu saistīts šahists. Dalībnieku vidū bija arī 11 jaunie spēlētāji, kuri apmeklē šaha nodarbības Limbažu Galvenajā bibliotēkā. – Šis komandu-ģimeņu turnīra formāts ir Ivara Babra ideja. Pirmoreiz sacensības šādā formātā norisinājās februārī Vidrižos, kad ar Ivaru rīkojām komponista Emiļa Melngaiļa atceres turnīru par godu viņa 145. jubilejai. Šāds sacensību formāts ir Limbažu akcents un citur tāda nav, – teic viens turnīra dalībniekiem Jānis Plitnieks. Viņš bija "Vidzemes vasaras" sākotnējais rīkotājs un ir gandarīts, ka festivāls turpinās un nu norit jau astoto gadu.

Komandu-ģimeņu turnīrs ātrajā šahā notika pēc Šveices sistēmas 9 kārtās – katram dalībniekam uz visu partija bija 15 minūšu apdomas laiks un papildus 5 sekundes par katru gājienu. Par šī turnīra uzvarētājiem kļuva kaimiņu – lietuviešu komandas. 1. vietu izcīnīja šaha treneris Rolands Martinkus ar audzēkni Matu Norkeļūnu, bet otrie bija starptautiskais meistars Pauļus Pultinevičs un Šaruns Norkeļūns. 3. vietu ieguva V. Meijers ar dēlu Jāni. Viņi arī saņēma kausu kā labāko rezultātu sasniegusī ģimene. Ceturtie bija A. Širovs ar limbažnieci Elzu Puķīti, piektie – rīdzinieki Māris Valdats ar dēlu Reini, bet sestie – igauņi Andress Karba un Eriks Johans Lehess. Tika sumināta arī rezultatīvāk nospēlējusī limbažnieku komanda, ko veidoja Ivo Saksis un Beniamins Zareckis.

Individuālajā konkurencē pie pirmā galdiņa uzvarēja lielmeistars N. Miezis, aiz sevis atstājot limbažnieku Juri Saksi un lietuvieti P. Pultineviču. Savukārt pie otrā galdiņa uzvarēja Rīgas Šaha skolas audzēknis R. Valdats.

Visi turnīra dalībnieki saņēma sertifikātus par dalību komandu-ģimeņu turnīrā. Lielmeistara A. Širova grāmatu saņēma Alberts Pedmansons no Tartu un limbažnieks Viesturs Štrāls, kura apsveikums Starptautiskajā šaha dienā J. Plitnieku pamudināja rīkot turnīru Limbažos par godu šai dienai. Tāpat tika izlozētas divas krājkasītes (viena pieaugušo, bet otra bērnu vidū), kas pildītas ar spēlētāju dalības maksu šajā turnīrā. Izlozē laimējās cēsniekam Andrim Ručam un Karolīnai Karbai no Tartu. Komandu-ģimeņu turnīra izskaņā dalībnieki pulcējās Limbažu pagasta viesu namā "Noriņi", kur tika sarīkots futbola mačs starp latviešu spēlētājiem un ārzemniekiem. Lai arī ārzemju spēlētāji bija labāki, mūsējiem iesitot pēdējos vārtus, spēle tika atzīta par neizšķirtu. Pēc sportiskajām aktivitātēm visi festivāla dalībnieki rīkoja kopēju pikniku.

Visi komandu-ģimeņu turnīra rezultāti aplūkojami chess-results.com.

Festivāla noslēdzošajā dienā šaha ātrspēlē sacentās 58 dažāda ranga un sagatavotības spēlētāji. Ātrspēles turnīrs sagādāja patīkamu pārsteigumu I. Babrim – ar savu klātbūtni sacensības Limbažos, lai tikai satiktu organizatoru, pagodināja Valērijs Rusovs no Pleskavas apgabala Krievijā. Izrādās, abi pirms 40 gadiem spēlējuši Rašida Nežmetdinova memoriālā Kazaņā, bet pa vakariem nakšņošanas mītnē rīkojuši savstarpējus mačus blicā.

Dalībnieki pārbaudīja savas prasmes 11 kārtās. Laika kontrole bija 3 minūtes uz partiju un papildus 2 sekundes par katru gājienu. Par šī turnīra uzvarētāju kļuva P. Pultinevičs, bet 2. un 3. vietā ierindojās attiecīgi A. Širovs un A. Karba. Jāpiemin, ka A. Širovu uz 2. vietu aizbīdīja vien sliktāks koeficients. Šahistu-dāmu vidū kā labāk nospēlējušo sumināja rīdzinieci Renāti Vidrusku, bet rezultatīvākais jaunietis bija igaunis Hermans Pedmansons. Meiteņu (U-10) vidū sveica ukrainieti Jūliju Iļčenko, igaunieti Kertu Karbu un E. Puķīti.
Savukārt zēnu (U-10) vidū veiksmīgākie bija R. Valdats, Š. Norkeļūns un limbažnieks Rihards Babris. Naudas balvu reitinga grupā līdz 1600 saņēma M. Norkeļūns, bet S-65 grupā – Mihails Bogorads no Vācijas. Starp citu, viņš startējis visās "Vidzemes vasarās". Balvu kā labāko rezultātu sasniegušajam limbažniekam pasniedza V. Meijeram. Specbalvas saņēma Valkas šaha kluba vadītājs Vsevolods Dudzinskis, biedrības “Valmieras pilsētas pensionārs" šaha sekcijas vadītājs Antons Senkāns, tāpat alūksnietis Gunārs Plūme un pļaviņietis Uldis Melderis. Arī ātrspēles turnīra spēlētāju vidū tika izlozēta krājkasīte. Par tās ieguvēju kļuva Jurijs Agafonovs no Baltezera. Bez naudas balvām abos turnīros tika pasniegtas arī parakstītas astoņas lielmeistara Zigurda Lankas grāmatas Māksla uzvarēt.

Visu šaha ātrspēles turnīra dalībnieku iegūtie rezultāti aplūkojami chess-results.com.

Par raitu sacensību norisi festivālā rūpējās starptautiskās kategorijas šaha tiesneši Elmārs Berķis un Aivars Laizāns, kā arī viņu palīgs Kristiāns Laizāns. "Vidzemes vasaras" rīkotājs I. Babris ir pateicīgs sacensību atbalstītājiem, pateicoties kuriem, tika sarūpēts patīkams balvu fonds: "Vislielākais paldies Limbažu novada pašvaldībai, Olimpiskajam centram “Limbaži" un Latvijas Šaha federācijai". Paldies viņš saka arī sacensībās startējušo bērnu vecākiem, īpaši Elzas tētim Jurim Puķītim un Māra Kristapa mammai Ilzei Strazdiņai par organizatorisku atbalstu.

Līga Liepiņa, laikraksts "Auseklis"