FIDE World Chess Grand Prix noskaidroti ceturtdaļfinālisti

14.07.2019
Foto - Niki Riga World Chess

Rīgā notiekošais Grand Prix šaha turnīrs ļoti atgādina Grand Slam tenisa turnīru. Izcīņa notiek tieši tāpat kā tenisā – spēlētāju pāris izspēlē maču, zaudētājs izstājas no turnīra, bet uzvarētājs cīnās tālāk. Tieši tāpat kā tenisā – Grand Prix un Grand Slam sakrīt arī turnīru skaits, tie gada laikā ir četri, raksta Andris Tihomirovs, diena.lv.

Rīgas turnīrs ir otrais no četru turnīru sērijas. Preses centrā esošie cilvēki svētdien paralēli šaha turnīram vēroja un komentēja arī Vimbldonas tenisa turnīru, tomēr uzmanības centrā, protams, bija šahs.

Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē šahisti aizvadīja ātrā šaha mačus, jo viņu iepriekšējās klasiskā šaha (tās, kurās viena partija ilgst ap piecām stundām) partijas beidzās neizšķirti.

Palielinot spēles ātrumu (25, 10, 5 minūtes uz partiju), svētdien tika noskaidroti pirmie ceturtdaļfinālisti, kuri cīnīsies par 24 tūkstošu eiro balvu, kas pienāksies Rīgas turnīra uzvarētājam.

Tomēr galvenais stimuls, kādēļ spēlētāji atbraukuši uz Rīgu, ir iespēja nākamgad sacensties ar pasaules čempionu Magnusu Karlsenu.

Tomēr uz jautājumu, kurš no šahistiem varētu sastādīt nopietnu konkurenci esošajam čempionam, vadošie pasaules šahisti bija visai pesimistiski noskaņoti. Bijušais FIDE pasaules čempions Veselins Topalovs – viens no tiem, kurš kvalificējies ceturtdaļfinālam,– minēja, ka tam jābūt kādam jaunam spēlētājam ar labu atmiņu un fizisko izturību, tomēr starp esošajiem viņš pagaidām nevienu neredz. Līdzīgās domās bija arī Aleksandrs Griščuks no Krievijas, kurš šodien skaistā partijā apspēlēja savu tautieti Ņikitu Vitjugovu vien 23 gājienos, izspēlējot, iespējams dienas skaistāko partiju. Griščuks minēja, ka Karlsenam šobrīd nav pretinieku, varbūt vienīgi viņš pats.

Kamdēļ tad šahisti tomēr cīnās par iespēju uzspēlēt ar Karlsenu, ja jau neviens netic, ka var uzvarēt? Iespējams, tā ir nauda. Ja uzvarot Rīgas turnīrā, var iegūt 24 tūkstošus eiro, tad cīnoties ar Karlsenu un pat viņam zaudējot, naudas balva ir aptuveni pusmiljons eiro.

Amerikānis Veslijs So pirmās partijas galotnē apspēlēja dievišķā uzvārda Harikrišnas īpašnieku, otrajā partijā nespējot revanšēties, indietis izstājās no Rīgas turnīra. Tieši Vesliju So Rīgas turnīra reitingfavorīts Aniš Giri minēja kā vienu no neērtākajiem pretiniekiem esošajam pasaules čempionam Karlsenam.

Jau vakardien turnīrs beidzās čehu Davidam Navaram, kuram bija apokaliptisks noskaņojums jau pirms turnīra, jo viņš paredzēja, ka izstāsies no Rīgas turnīra jau pirmajā kārtā. Vienīgais Navaras prieks Rīgā bija ziņa no Francijas, ka turnīra laikā Čehiju pārstāvošais Igors Rausis pieķerts lietojot mobilo telefonu spēles laikā, par ko, visticamāk, liemeistaram Rausim draud diskvalifikācija.

Iepsējams, viens no jaunajiem šahistiem ar labu atmiņu, par kuru minēja Topalovs, ir daudzsološais polis, turnīra jaunākais (21 gads) spēlētājs Jans Kšistofs Duda, kurš šodien aspēlēja Krievijas pārstāvij Pjotru Svidleru. Svidleram, tāpat kā Nakamuram un vēl sešiem spēlētājiem, kuriem Rīgas turnīrs jau ir beidzies, ir iespēja izbaudīt skaisto Rīgu, kura ir leģendārā pasaules čempiona Mihaila Tāla dzimtā pilsēta. Uz jautājumu, kuru uzdevu gandrīz visiem spēlētājiem – "ar kuru no pagātnes šahistiem, jūs gribētu aprunāties?" – lielākā daļa minēja tieši Tālu. Ceturtdaļfināli sāksies jau pirmdien plkst. 15, tos var vērot bezmaksas klātienē, kā arī tā ir lieliska iespēja pasēdēt zālē pilnīgā klusumā un bez telefoniem, jo gan runāt, gan ienest tālruņus zālē ir stingri aizliegts.

Astotdaļfināla rezultāti:

Sergejs Karjakins (Krievija) – Anišs Giri (Nīderlande) 5:4
Veslijs So (ASV) – Pentala Harikrišna (Indija) 2,5:1,5
Jans Kšistofs Duda (Polija) – Pjotrs Svidlers (Krievija) 2,5:1,5
Šahrijars Mamedjarovs (Azerbaidžāna) – Danils Dubovs (Krievija) 1,5:0,5
Aleksandrs Griščuks (Krievija) – Ņikita Vitjugovs (Krievija) 3:1
Levons Aronians (Armēnija) – Yu Yangyi (Ķīna) 4,5:4,5 (uzvar Yu Yangyi)
Veselins Topalovs (Bulgārija) – Hikaru Nakamura (ASV) 2,5:1,5
Maksims Vašjē Lagravs (Francija) – Davids Navara (Čehija) 1,5:0,5