Aizvadīta Baltijas Risināšanas kausa izcīņa 2019

11.04.2019

34 risinātāji 6.aprīlī piedalījās Baltijas Risināšanas kausa izcīņā 2019. No tiem 18 – pamatsacensībās ar reitingu, 17. Baltijas Risināšanas kausā, un 16 – junioru turnīrā, U-16 Baltijas Risināšanas Kausā. Pateicoties viesu augstajiem reitingiem, pamatsacensības tika akceptētas Pasaules Risināšanas kausam!

Baltijas Kausa Šaha Kompozīciju Risināšanā 2019 rezultāti:

17.BSC: Rezultāti | problēmas | risinājumi
46. Latvijas čempionāts: Rezultāti
U16 BSC: Rezultāti | problēmas | risinājumi

Uzvarētāji

17. Baltijas Risināšanas Kauss:
1. vieta – Michel Caillaud (Francija)
2. vieta – Torsten Linß (Vācija)
3. vieta – Stasys Steponavičius (Lietuva)

U16 Baltijas Risināšanas Kauss:
1. vieta – Artjoms Burenkovs
2. vieta – Madara Golsta
3. vieta – Emīls Tabors (Latvija)

46. Latvijas Risināšanas Čempionāts:
1.-2. vieta – Antons Gajevskis un Modris Rāviņš
3. vieta – Artis Alainis (j)

No vēstures uz tagadni

Ka daži no Jums zina, šogad Rīga atjauno Baltijas Kausu tradīciju, kas sākusies 1976. gadā, un bija pārtraukta 26 gadus atpakaļ, 1993.gadā! Skatoties uz Baltijas Risināšanas kausu kalendāru 1976-1993, ir redzams, ka Latvija iesāka šo projektu, un bija Baltijas Kausa komandu uzvarētāja ne mazāk par 10 reizēm!

17. Baltijas risināšanas kausā bija tik patīkami redzēt iepriekšējo Kausu dalibniekus:

Ēriks Priednieks, kas izcīnījis sudraba medaļu 43 gadus atpakaļ, pašā pirmajā Baltijas Kausā!
Modris Rāviņš – sudraba medalists no 1991.g.
Viktoras Paliulionis – mūsu viesis no Lietuvas, bronzas medalists no 1982.g.
Antons Gajevskis – iepriekšējo Baltijas Kausu (1991, 1992.g.) dalībnieks, kurš arī sakrājis lielāko daļu informācijas par Baltijas Kausu vēsturi, bet šoreiz ir viens no diviem Latvijas čempioniem (dalīta 1. vieta)!
Vilimantas Satkus – mūsu sacensību direktors, Lietuva

Un gribētos arī izteikt pateicību vēl vienam cilvēkam, Uldim Strautiņam – daudzkārtējam Baltijas Kausu dalībniekam un 3-kāršam medalistam (no tām 1982.g. uzvarētājs), kam ir arī liels ieguldījums Baltijas Kausu kalendāru izveidošanā, un kas Latviešu Vikipēdijā ir uzrakstījis ļoti daudz par šaha kompozīciju, Latvijas čempionātiem, problēmu žanriem, par Latvijas risinātājiem un kompozītoriem.

Tomēr vairākumam dalibnieku tas ir bijis 1. Baltijas Kauss. Un mūsu atjaunotajā sākumā tas bija liels gods redzēt dalībnieku skaitā divkārtējo Pasaules čempionu risināšanā, Lielmeistaru gan šaha kompozīciju risināšanā, gan sastādīšanā – Michelle Caillaud no Francijas!

17. Baltijas Risināšanas Kauss bija iecerēts arī kā Pasaules Risināšanas Kausa (WSC) 2018/19.gada posms (un tika akceptēts). Mēs esam lepni, ka starp mums bija divi labākie iepriekšējo WSC dalībnieki – mūsu viesi no Lietuvas – lielmeistars Martinas Limontas un starptautiskais meistars Vidmantas Satkus – iepriekšējie WSC čempions un vicečempions.

Tagad, lai atjaunotu mūsu augsto pozīciju Baltijā, mums ir jāsāk jaunas paaudzes sagatavošanu, atkal no paša sākuma. Un tāpēc esam īpaši laimīgi par pirmā U-16 Baltijas Risināšanas Kausa (kas bija domāts jaunākiem risinātājiem, kas dzimuši sākot ar 2003.gadu) rezultātiem. 4 no junioriem – Artjoms Burenkovs, Madara, Golsta, Emīls Tabors, Kirills Bogdanovičs – ieguva maksimālo punktu skaitu, 60/60, pat pabeidzot risināt pirms laika limita! Emīls, 3.vietas uzvarētājs, bija tikai vienu minūti ātrāks par Kirillu!
Nākamie 3 dalībnieki – Ramona Golsta, Miķelis Vingris, Olita Zadorožnaja – zaudēja punktus tikai vienas problēmas risinājumā! Gribas arī pateikt, ka 1.kārtā pēc nepilnas pusstundas Miķelim Vingrim (dz. 2009.g.) jau bija atrisināts viss, izņemot tikai palīgmata 2. risinājumu!

Sirsnīgs sveiciens jaunajiem risinātājiem, kas bija atnākuši uz risināšanas sacensībām pirmo reizi – Edvards Sprindžuks-Golubcovs, Henriks Dundurs, Rinalds Aprups, Aleksejs Koposovs! Un pateicība Aivaram Stašānam, Rīga Šaha Skolas trenerim, kas iesaistījis un piereģistrējis sacensībām 10 dalībniekus-juniorus, no kuriem 3 cīnījās kopā ar pieaugušiem galvenajā turnīrā!

Sirsnīgs apsveikums visiem dalībniekiem un uzvarētājiem!

Jūlija Visocka
Latvijas problēmšaha biedrība