Jauniešiem septiņi jauni čempioni! Tikai trīs aizstāv titulus

15.03.2019

Latvijas čempionātā jauniešiem, kas noslēdzās piektdien Rīgā, tikai trīs jaunajiem šahistiem izdevās aizstāvēt savus pērn iegūtos titulus. Četras meitenes un trīs zēni pirmo reizi savā karjerā izcīnīja zelta medaļas.

Par Latvijas čempioniem pirmo reizi kļuva Madara Golsta (U-16), Aleksandrs Jazdanovs (U-16), Marija Špirkova (U-14), Kirills Bogdanovičs (U-14), Jekaterina Smirnova (U-12), Artjoms Tolmačovs (U-10) un Lauma Mieriņa (U-8). Savus titulus aizstāvēja Ramona Golsta (šogad U-18, pērn U-16), Georgijs Germanovs (šogad U-12, pērn U-10) un Marija Kuzņecova (šogad U-10, pērn U-8), bet Rihards Bekasovs (U-18) par čempionu kļuva pēc gada pārtraukuma.

Visā čempionātā pēdējā partija bija U-18 grupā meitenēm starp Ramonu Golstu un Danu Vambūti. Četrarpus stundu ilgā cīņā par uzvarētāju kļuva un čempiones titulu ieguva Golsta. Viņai tādējādi izdevās ieiet Latvijas jaulaiku šahu vēsturē, trīs gadus pēc kārtas uzvarot trijās dažādās vecuma grupās. Šogad U-18, pirms gada – U-16, bet pirms diviem – U-14! Neizšķirta gadījumā savu sesto titulu būtu ieguvusi Vambute, tomēr tagad pirmais sudrabs, līdzās pieciem zeltiem un trim bronzām.

Ramonas dvīņumāsa Madara, kura ilgus gadus jau ir viena no Latvijas meiteņu šaha līderēm, savu sapni kļūt par čempioni piepildīja tikai šogad, uzvarot U-16 grupā. Otro vetu ieņēma Anna Kazmerika, kas pērn triumfēja U-14 grupā. Trešā šogad Arīna Petrovska, kurai šī bija jau sestā medaļa.

Vienlaikus ne tikai divas māsas nu ir čempiones, bet arī brāļi. Romāns Tolmačovs janvārī kļuva par Latvijas čempionu U-8, bet tagad viņa vecākais brālis Artjoms triumfēja U-10 grupā. Pie kam abi nezaudēja nevienu partiju.

Ģimeņu spēku un tradīcijas parādīja arī septiņus gadus vecā Lauma Mieriņa. Deviņkārtējās Latvijas čempiones, lielmeistares Lauras Rogules vecākā meita kļuva par Latvijas čempioni U-8 grupā, savukārt Laurai iespēja iegūt savu desmito titulu būs jau maija brīvdienās.

U-18 grupā zēniem šogad nespēlēja Latvijas jaunatnes šaha līderis FM Iļja Semjonovs, kurš jau pirmdien Maķedonijā sāks cīņas Eiropas čempionātā pieaugušajiem. Viņa prmbūtnē Riharda Bekasova uzvara izskatījās visai pārliecinoša – 8 punkti no 9. Viņš par veseliem diviem punktiem apsteidza otrās vietas īpašnieku Aleksandru Brikeru. Trešais palika Ņikita Salomka. Ja Bekasovs pirms diviem gadiem jau bija kļuvis par Latvijas čempionu, tad Brikers izcīnīja savu pirmo medaļu līdz šim nospēlētajos astoņos finālos. Arī Solomkam pirmā medaļa piecos finālos.

U-16 grupā līdz pēdējai kārtai uz zeltu pretendēja Aleksandrs Jazdanovs un Grigorijs Morozli. Neizķirts priekšroku deva Jazdanovam, kuram 8,5 punkti, bet Morozli par puspunktu mazāk. Jazdanovam šis bija pirmais tituls karjerā, kuram viņš "iesildījās" ar sudrabiem un bronzām sešus gadus pēc kārtas.

Vissīvākā un līdz pēdējam brīdim neprognozējamākā cīņa ritēja zēnu U-14 grupā. Finišā pirmo un piekto vietu šķīra tikai puspunkts. Ar 6,5 punktiem zeltu ieguva Kirills Bogdanovičs, kurš pērn bija tikai devītais. Sudrabs iepriekšējā gada U-12 čempionam Jevgēņijam Spriņģim, bet pirmā medaļa (bronzas) pirmajā finālā tika arī Emīlam Jānim Mieriņam.

Vienīgais, kurš zēniem otro gadu pēc kārtas kļuva par čempionu, bija nu jau pieckārtējais Latvijas čempions Georgijs Germanovs, pārliecinoši uzvarot U-12 grupā.

Gluži kā zēniem, arī meitenēm vissīkstākā cīņa bija U-14 grupā. Tur finišā puspunkts šķira pirmo un ceturto vietu. Pirmais čempiones tituls tika Marijai Špirkovai – 5,5 punkti no 7, bet sudrabs un bronza Darjai Zubovai un Annai Kristai Kipļukai. Pirmā aiz pjedestāla palika reitingfavorīte Sofija Sergejeva. Visām trim pa 5 punktiem.

Galvenā pretendente uz godalgām tūdaļ aiz pjedestāla palika arī U-12 grupā. Agnesa Stepanija Teravetisjana bija vienīgā čempione, kas šogad spēlēja tajā pašā vecuma grupā, kur pērn. Neskatoties uz to, karjeras pirmo zeltu ieguva Jekaterina Smirnova. Otrā vieta Ievai Valeinei (medaļa sestajā čempionātā pēc kārtas), bet trešā – Melānija Luīze Jansone.

Sekmīga debija U-10 grupā šagad izdevās Marijai Kuzņecovai, kura bez zaudējumiem kļuva par turnīra uzvarētāju, gluži kā pērn U-8 kategrijā.

Visas grupas, dalībnieki, rezultāti un ieņemtās vietas apskatāmas chess-results.com.

Šogad daudzi no favorītiem nospēlēja ne savā līmenī, jo nācās cīnīties arī ar slimībām, ne tikai pretiniekiem. Starp tiem bija, piemēram, Miķelis Vingris, kuram piektā vieta U-10 grupā ir zemākā, ko viņš līdz šim iespējis.

Atgādināsim, ka jaunieši vienlaikus sacentās arī par ceļazīmēm uz pasaules un Eiropas čempionātiem. Pasaules čempionāts šogad notiks tālajā Indijā un Ķīnā, bet kontinenta sacensība – tepat Slovākijā.