Latvijas jaunajiem šahistiem labākā vieta kopš 2006.gada

16.11.2018
Marija Kuzņecova Spānijā. Foto - Diāna Matisone

Spānijas pilsētā Santjago de Kompostelā aizvadīts pasaules čempionāts šahā kadetiem jeb jauniešiem vecumu grupās U-8, U-10 un U-12. Latviju tajā pārstāvēja astoņi šahisti. Vislabāko panākumu no mūsējiem guva Marija Kuzņecova (1263), kura ar 8 punktiem no 11 ieņēma augsto 7.vietu 82 dalībnieču konkurencē U-8 grupā.

Viņa finišēja ar piecām uzvarām pēc kārtas, pieveicot arī turnīra galveno reitingfavorīti, amerikānieti Rašelu Lī (1519).

Šī ir labākā no mūsu šahistu ieņemtajām vietām kopš 2006.gada, kad Katrīna Amerika (Šķiņķe) ierindojās 5.vietā U-16 grupā. Savukārt Kuzņecovas iespētie 8 punkti ir labākais rādītājs kopš 2002.gada, kad Laura Rogule ar 9,5 punktiem kļuva par pasaules čempioni U-14 grupā.

Atgādināsim arī, ka Marijas Kuzņecovas 14.vieta bija labākā mūsu šahistiem šagad Rīgā notikušajā Eiropas čemmpionātā jauniešiem.

Meitenēm vēl Santjago de Kompostelā 49.vietu ar 6 punktiem U-12 grupā (100 dalībnieces) ieņēma Agnesa Stepania Ter-Avetisjana (1439), 79.vietā ar 4,5 punktiem ierindojās Sofija Sergejeva (1351), bet U-10 grupā (111 dalībnieces) 83.vietā ar 4,5 punktiem palika Ieva Valeine (1258).

Zēniem U-8 (131 šahists) Arsēnijs Derbeņevs (1193) ar 5,5 punktiem finišēja 67.pozīcijā. U-10 milzīgā konkurencē (201 dalībnieks) labāko simtniekā izdevās iekļūt Arsēnijam Savičevam, kurš ar 6 punktiem (uzvaras pēdējās četrās partijās) noslēgumā pacēlās uz 90.vietu. Savukārt U-12 Jevgēņijs Spriņģis (1665) ar 5 punktiem palika 123 vietā, bet divus gadus jaunākais Germans Sergejevs (1087) ar 3,5 punktiem finišēja 181. starp 198 konkurentiem.

Jau rakstījām, ka oktobrī Grieķijā notikušajā pasaules čempionātā vecākajās grupās (U-14, U-16, U-18) labākais bija FM Iļja Semjonovs (2245), kurš ierindojās 19.vietā U-16 grupā, kas bija mūsu jauno šahistu augstākā vietā pēdējo desmit gadu laikā.

Marija Kuzņecova ir rīdziniece, dzīvo un mācās šahu spēlēt Zolitūdē. Viņas treneris ir Toms Kalniņš. Šahu Marija sāka macīties pērnā gada aprīlī, septiņu gadu vecumā, un salīdzinoši ātri guva pirmo panākumu – jau pēc mēneša viņa izpildīja IV sporta klasi. Vecāku atbalstīta, jaunā šahiste ļoti daudz piedalās dažādos turnīros, krājot pieredzi un meistarību. Šogad viņa kļuva par Latvijas čempioni U-8 grupā, uzvarot visās septiņās partijās.

Viņas treneris Toms Kalniņš, slavējot Marijas talantu, atzīst, ka viņai viss izdodas viegli, jo šahu viņa uztver kā aizraujošu un interesantu spēli, nevis sporta veidu. Marijai šahs ļoti patīk, uz trenēšanos viņa nav skubināma, un dažkārt vecākiem pat nākas šo spēli "atņemt", kad viņa nevar pati apstāties.

Kā zināms, turnīrā Spānijā organizatoriskais līmenis ievērojami kliboja. Uz aizvadītām sacensībām atskatās delegācijas vadītāja un trenere Diāna Matisone: "Mūsu bērni tiešām bija lieli malači un cīnījās no visa spēka, neskatoties uz aukstumu, slikto ēdināšanu un nesaprotamajiem apstākļiem. Marija sāka turnīru ar paaugstinātu temperatūru, taču to pacieta un cīnījās kā īsts varonis, beidzot partijas kā pēdējā ne tikai savā grupā, bet arī visā turnīrā. Viņa tika galā ar lielo atbildību um mēs ar to viņu apsveicam! Parējā arī nospēlēja labi!"