Latvijas komanda Sočos pēc četrām kārtām pirmajā vietā

03.06.2016

Nedaudz negaidīts, bet ļoti patīkams skats redzams Sočos notiekošā prestižā turnīra "Белая ладья" ("Baltais tornis") tabulā – pēc četrām kārtām 91 komandas konkurencē Latvijas vienība atrodas pirmajā vietā! Mūsējie jaunieši ir uzvarējuši visus komandu mačus, un vēl nav piedzīvota arī neviena individuāla neveiksme. Vadība turnīrā tika iegūta jau pēc pirmās spēļu dienas ceturtdien, 2.jūnijā.

Latviju pārstāvošā Rīgas 13.vidusskolas komanda, kurā spēlē Iļja Semjonovs (2199), Aleksandrs Jazdanovs (2041), Jaroslavs Petrovs (1714) un Marija Nikolajeva (1566) pirmajā kārtā ar 4:0 uzvarēja Permas novadu, otrajā ar tādu pat resultātu sasita Udmurtijas republiku, trešajā ar 3,5:0,5 pieveica Samāras novadu, bet ceturtajā kārtā ar 2,5:1,5 pārspēja Volgodradas novada vienaudžus. Piektajā kārtā svētdien gaida tikšanās ar allaž sīksto Ķīnu, kurai otrais starta reitings (mūsējiem – sestais). Indivuduāli visas četras partijas ir uzvarējis Jaroslavs Petrovs.

Visas komandas, dalībnieki, rezultāti un ieņemtās vietas apskatāmas šeit.

Kā no Sočiem informēja delegācijas vadītājs FM Matīss Mustaps, visām deviņām ārzemju komandām un 82 Krievijas vienībām radīti brīnišķīgi dzīvošanas, spēlešanas un atpūtas apstākļi. Komandas apmetušās padomju laikā celtajā, bet nesen kapitāli rekonstruētajā viesnīcā "Dagomisa". Apkārt ir futbola, tenisa, basketbola laukumi, pirtsmāja, restorāni, baseins, SPA, piecu minūšu attālumā ir Melnā jūra.

Spēļu zāle plaša, gaiša, labi ventilēta. Turnīru vada augstas klases tiesneši. Partiju laikā tajā drīkst atrasties vēl tikai spēlētāji un komandu pārstāvji, bet, tuvojoties ceitnotam, arī komandu pārstāvjiem zāle jāpamet.

Rīts sākas pulksten 8, jo jau pēc divām stundām sākas kārta. Sestdien bija pirmā dienā ar diviem mačiem. Viegli nebija, jo nepilnas stundas laikā bija jāsagatavojas partijām.

Pēc partijām notiek kopēja kļūdu analīze, lai kāds cits pretinieks kādā no nākamajām kārtām nevarētu izmantot mūsu mīnusus. Latvijas komandas kapteinis ir Iļja Semjonovs. Tikai kapteinis šajā turnīrā drīkst akceptēt neizšķirtus, tādējādi Semjonovam ir uzlikta papildus atbildība. Šajā sakarā viņš jau ir saņēmis Mustapa instrukcijas un atbalstu.

Kopumā komandas gars ir ļoti labs. Visi kopīgi iet brokastīs, pusdienās un vakariņām, pie reizes apspriežot partijas. Gan aizvadītās, gan gaidāmās.

Visiem turnīra dalībniekiem ir plaša pilnveidošanās un apmācības programma. Latvija komanda jau apmeklēja slavenā PSRS Nopelniem bagātā trenera Marka Dvorecka lekciju. Tā bija par pozīcijām un stratēģiju. Ļoti vērtīgas stundas laikā tika izanalizētas trīs partijas.

Arī turnīra atklāšana izdevās ļoti krāšna un atmiņā paliekoša. "Balto torni", kas šogad veltīts komponistam, pianistam un diriģentam Sergejam Prokofjevam, svinīgi atklāja Krievijas Šaha federācijas izpildirektors Marks Gluhovskis. Pēc tam sekoja kapteiņu sapulce, komandu pārstāvju tikšanās, dažādu sīkumu izskaidrošana.

Svētdien paredzēta viena kārta, pirmdien atkal divas, bet otrdien un trešdien vēl pa vienai. Kopumā deviņas. Uzvarētājs tiks noteikts nevis pēc komandu punktiem, kā tas pārsvarā notiek komandu turnīros, arī olimpiādē, bet gan summējot spēlētāju individuālo sniegumu.