Latvijas komanda "Balto torni" noslēdz labāko desmitniekā

10.06.2017

Pēdējās divās kārtās nospēlējot neizšķirt 2:2 ar Samāras apgabalu un ar 2,5:1,5 uzvarot Burjatijas republiku, Latvijas komanda turnīru "Baltais tornis" Sočos noslēdza desmitajā vietā. Par čempioniem pārsliecinoši kļuva Indijas jaunie šahisti, aiz sevis atstājot Armēniju un Sverdlovskas apgabalu.

Komentē treneris Sergejs Kļimakovs: "Priekšpēdēja kārta, kurā mēs spēlējām pret Samaru, bija vienīga kārta visā turnirā, kur savācām mazāk punktu nekā pozīcijas ļāva. Madara, Saša un Griša varēja atnest Latvijai uzvaru 3-:1. Bet... Spēki arī puišiem nav bezgalīgi.
Saša, kurš ar melniem ātri pārtvēra iniciatīvu,  neatrada smuku un pietiekami vienkāršu figuras upuri. Bet nu jāatzīmē, ka pretinieks spēlēja labi, kaut arī pasīvi, un šis upuris bija vienīgais gājiens visā spēlē, kas varēja novest pie tiešas melno uzvaras. Griša nesavaldīja nervus un pēc diezgan labi pavadītas spēles vienojās par neizšķirti uzvarētā galotnē. Tikai Madara noveda savu spēli līdz uzvarai, līdz ar to neizšķirts 2:2.

Pirms mača ar Burjatiju notika diezgan smieklīga epizode. Bet pirms tam jāpastāsta kā notika sagatavošanas turnīrā. Daudziem bērniem nebija iespējams paskātīties spēles chess-db vai kādā citā avotā, jo Krievijā reģionos nav īpaši izplatīti digitālie galdiņi un bērnu reitingi bija diezgan zemi, un neviens turnīros to spēles nevadīja datoros ar roku. Līdz ar to vienīgais veids, kā saprast, kas par zvēru rīt sedēs pretī bija partiju katalogi, kurus bērni diemžēl demolēja ātri un, lai atrast īstas spēles, bieži nācas pārskatīt visus blankus turnīrā.

Pirms pēdējas kārtas vai nu Burjatijas treneris, vai nu bērni izdomāja (kā viņiem šķita) viltību un izņema visas savas spēles no kataloga. Par ko viņiem milzīgs paldies, jo es aizgāju pie tiesneša, paskaidroju situāciju un dabūju tiesnešu kopiju katalogus perfektā stāvoklī, līdz ar ko tas izglāba mums kādu stundu vismaz.

Rezultātā fināla mačā mēs burjatus uzvarējām, kaut pēc pozīcijām stavējām uz 1:3, bet pa laimi ātri sakās brīnumi.
Murats nolika kārtējo figuru atklātnē, bet par laimi saņēmēs, nodomāja 40 minūtes un figuras atdošanas vietā noupurēja dāmu par laidni un torni. Pretinieks ātri atslabinājās un Murats zaudējuma vietā pat varēja izcinīt uzvaru, bet tomer neizšķirts.

Saša 15 gājienus izpildīja pēc sagataves, bet 16. visu sajauca un dabūja labākas pozīcijas vietā sliktāku, tālāk sliktāk un galotne pretiniekam bija uzvarēta praktiski jebkā, bet par laimi mums, jebkā, izņemot veidu kā viņš to izpildija. Atkal neizšķirts.

Madara nedaudz nohalturēja sagatavošanas procesā un ātri dabūja bezcerīgu pozīciju, kas vienā brīdī palika par vērtējumu "minus 11" pretinieces labā, par laimi šad tad arī plus 11 nav vienmēr punkts un pēc dažiem piedzīvojumiem tika fiksēts vēl viens neižšķirts.

Griša bija vienīgais, kam piedzivojumu praktiski nebija. Mēs iepriekšējā vakarā daudz pamacījamies kā spēlēt vienu variantu skandināvos Deimantes Daulites stilā un Griša visu izpildīja un ātri pārtvera iniciatīvu, līdz ar ko pretinieks jau atklātnē sabrūka. Diemžēl talāk Griša nodarbojas ar divainām lietām, uzvaru neizlaida, bet kādas liekas 2 stundas pavadīja pie galdiņa. Rezultātā 2,5:1,5 un kopēja 10. vieta turnīra no 97 komandām.

Pārdomas par turnīru.

Par organizāciju.
Organizācija bija fantastiskā limenī. Transfers no/uz lidostu, trīs reizes dienā zviedru galds, lekcijas ar leģendāro treneru un kapteini Borisu Postovski, Krievijas šaha federācijas izpilddirektoru Marku Gluhovski un etīdistu Oļegu Pervakovu. Kā arī silts laiks un Melna jūra.

Par rezultātiem.
Nezinu, kā pareizi vērtēt mūsu 10. vietu 97 komandu konkurencē.
Vai varējām nospēlēt labāk?
Pieļauju, ka jā.
Vai varējām nospēlēt sliktāk?
100%, ka jā. Te ir vienkārša matemātika – punktu skaits ko mēs savācām sliktākajās vai zaudētājās pozīcijās krietni lielāks par izlaistu pozīciju skaitu.

Es ceru, ka mūsu jaunājiem šahistiem ši bija lieliska pieredze, kā arī pārdomām pilns brauciens par to, ko viņi grib no šaha un vai atrodas pareizajā ceļā.

No komandām visvairāk iespaidoja Indija, kuras sastavā spēlēja 2006.gada jauni šahisti ar pirmo galdiņu virs 2300, kurš savāca 9 no 9 un spēlēja vairāk kā pieaugušais pieredzes pilns sportists, nevis ka 11-gadīgais puišelis.

Trīs mūsu komandas dalībnieki iekļuva top-15 savos galdiņos. Madara Golsta savāca 7/9, Aleksandrs Jazdanovs 6,5/9 un Grigorijs Morozļi 6/9. Jaunājam Muratam Guļmedovam, es ceru,  viss ir priekšā."

Visi rezultāti un ieņemtās vietas apskatāmas šeit.

Atgādināsim, ka pērn Rīgas 13.vidusskolas komanda Iļja Semjonovs, Aleksandrs Jazdanovs, Jaroslavs Petrovs un Marija Nikolajeva Sočos "Белая ладья" kopvērtējumā palika devītajā vietā.