Dunduru uzbrukums un gurķu burka. Baldones šaha čempionāts

05.07.2021
Blica turnīra laureāti.

Lai arī Baldones šaha čempionātā pēdējās vietas ieguvējs balvā saņem gurķu burku, šis turnīrs nav nekāda joka lieta. Jau piekto gadu pie sevis uz Baldoni aicina lielmeistars Zigurds Lanka, kurš ir šī turnīra organizators, Latvijas 2020.gada šaha čempions un starptautiski atzīts, pieprasīts šaha treneris.

Visi grib satikt Zigurdu Lanku viņa viesmīlības un draudzīgās attieksmes dēļ - it kā mazā Baldone ik gadu pulcē tik spēcīgu turnīru, ka daudzām valstīm būtu jānobirdina skaudības asara.

Piemēram, ātrā šaha turnīrā uzvarēja lielmeistars Ņikita Meškovs, kurš jau šajā mēnesī dosies uz turnīru Sočos (Krievija), kurā tiks noteikti divi iespējamie pretinieki cīņai ar pašu pasaules šaha čempionu Magnusu Karlsenu. Meškovam uzvara Baldones turnīrā nemaz nenāca viegli, jo bija jāsacenšas gan ar pašu Lanku, gan speciāli no Vācijas atlidojušo lielmeistaru Danielu Fridmanu un no Francijas atlidojošo lielmeistari Andu Šafransku, kā arī ar mūsu pašmāju lielmeistari Danu Reiznieci-Ozolu, kura ne tikai ir spēcīga šahiste, bet arī neoficiāli uzraudzīja turnīru kā FIDE (Starptautiskā šaha federācija) rīkotājdirektore.

Vienīgais, par ko turnīrā laikā sūdzējās kāds no dalībniekiem bija uzmācīgais dundurs, kurš traucēja realizēt asu uzbrukumu pretiniekam. Dunduru šoreiz bija vairāk nekā citus gadus, jo turnīrs notika ārpus telpām. Jāsaka, ka lidojoši kukaiņi bieži ir ietekmējuši šaha cīņas, tā, piemēram, 1972. gada mačā par pasaules šaha čempiona kroni starp Borisu Spaski un Robertu Fišeru viens no dalībniekiem sūdzējās par spiegošanas ierīcēm krēslā, bet tajā atrada tikai beigtu mušu.

Ātrspēles turnīrā (3. jūlijā), kad šahisti vienā partijā nedrīkstēja domāt ilgāk par aptuveni pusstundu, jo katram tika atvēlētas 10 minūtes uz partiju un 5 sekundes par katru gājienu, labākais trio beigās bija:

Ņikita Meškovs (Latvija) 7 no 8
Rolands Bērziņš (Latvija) 6,5 no 8
Zigurds Lanka (Latvija) 6,5 no 8
Vairāk chess-results.com.

Visi dalībnieki, rezultāti un ieņemtās vietas apskatāmas chess-results.com, bet balvu saņēmēju saraksts - šeit.

Svētdien (4. jūlijā) šahisti izspēlēja blica turnīru (katrs drīkstēja domāt 5 minūtes uz partiju, saņemot vēl 3 sekundes par gājienu, ko automātiski izdara elektroniskais pulkstenis). Trīs labākie bija:

Daniels Fridmans (Vācija) 10,5 no 11
Zigurds Lanka (Latvija) 8 no 11
Arsens Bataševs (Latvija) 8 no 11
Vairāk chess-results.com.

Visi balvu saņēmēji: rapids, blics.

Andris Tihomirovs, Diena.lv.

Zigurds Lanka un Daniels Frīdmans.