42. Pasaules šaha olimpiādes pēdējās divas kārtas

14.09.2016
Berzina, Ilze © Maria Emelianova

Šaha olimpiādes 10. kārtā,  fortūna bija novērsusies no abām Latvijas izlasēm. Vīriešus pārspēja Kanāda, bet sievietes piekāpās Austrijai. Pēdējā olimpiādes kārtā vīri uzvar Portugāli, bet sievietes zaudē Ekvadorai.

42. šaha olimpiāde ir beigusies, Latvijas vīriešu izlase ir 11-23 vietā, pēc papildrādītājiem - 17. vietā. Latvijas sieviešu izlase ir 44-58 vietā, tā kā papildrādītāji mūsu komandai ir ļoti labi - 44. vietā.

10. kārta Latvija – Kanāda 1 : 3

Vienīgo uzvaru izcīnīja Aleksejs Širovs upurējot bandiniekus un radot taktiskus triecienus. Pārējās partijās mūsu spēlētāji zaudēja, I.Kovaļenko nācās atdot kvalitāti, A.Neikšāns taktiskos sarežģījumos palika bez bandinieka, V.Svešņikovs nenovērtēja pretinieka uzbrukumu.

10. kārta Austrija - Latvija 2 ½ : 1 ½

Šajā kārtā vienīgo zaudējumu cieta D.Reizniece-Ozola, kuras spēle jau atklātnē ievirzījās taktiskos sarežģījumos ar nelabvēlīgu iznākumu mūsu lielmeistarei. Pārējās mūsu dalībnieces nospēlēja neizšķirti, L.Rogule nespēja realizēt dāmu galotnē lieko bandinieku, I.Bērziņas pozīcija mainījās no zaudētas uz labāku un otrādi, nospēlējot līdz neizšķirtai galotnei, I.Erneste ar baltajām krāsām nespēja apspēlēt savu pretinieci, turot visu spēles gaitu līdzīgu pozīciju. Sāpīgs zaudējums sieviešu izlasei, zaudējot komandas reitingbalvu.

11. kārta Portugāle - Latvija ½ : 3 ½

A.Širovs kārtējo reizi kombinacionālā stilā apspēlēja savu pretinieku, I.Kovaļenko ar savu uzbrukumu pretinieka karalim radīja neatvairāmus materiālos zaudējumus, V.Svešņikovs veiksmīgi izmantoja pretinieka kļūdu, kur forsēti ieguva lieku zirdziņu, Ņ.Meškovs līdzīgā pozīcijā vienojās par neizšķirtu.

11. kārta Latvija – Ekvadora 1 ½ : 2 ½

D.Reizniecei-Ozolai neizdevās patīkamāku pozīciju novest līdz uzvarai un neizšķirts torņu galotnē, L.Rogule laika trūkumā nedaudz labākā pozīcijā zaudēja trīs bandiniekus, kurus pretiniece realizēja uzvarā, I.Bērziņa izmantojot pretinieces rupjo kļūdu 21. ... L:d4 pozīciju noveda līdz uzvarai, savukārt I.Erneste pie pretinieces uzbrukuma neprecīzi aizstāvējās, kuras rezultātā nespēja partiju glābt no zaudējuma.

Speciālbalvas un reitinga izmaiņas

Gaprindašvili kauss

Tiek apbalvota labākā federācija, summējot kopā vīriešu un sieviešu komandu rezultātus. Uzvarētāja laurus plūca Ukraina ar 37 punktiem. Latvija, ar 27 punktiem, ierindojās 25 vietā, 180 federāciju konkurencē.

Reitingbalvas

Komandas tiek sadalītas grupās pēc ELO reitinga, apbalvojot labākās savā grupā. Latvijas vīriešu izlase uz reitingbalvu nopietni nepretendēja, jo samērā augstā reitinga dēļ bija iekļauta A grupā. Savukārt, Latvijas sieviešu izlase bija iekļauta B grupā un divas kārtas līdz sacensību noslēgumam atradās B grupas 1. vietā. Pēdējās divās kārtās tika piedzīvotas neveiksmes un Latvijas sieviešu izlase izkrita pat no B grupas TOP10.

Rezultāti pie galdiņiem

Tiek apbalvoti spēlētāji, kas uzrāda labāko rezultātu pie sava galdiņa. No Latvijas vīriešu izlases izcēlās I.Kovaļenko, kas rādīja labu sniegumu, spēlēdams pie 2. galdiņa. Mazliet pietrūka un rezultātā - 6. vieta. Latvijas sieviešu izlasē, veselas trīs dalībnieces rādīja teicamu sniegumu pie saviem galdiņiem - vēl īsu brīdi pirms finiša D.Reizniece-Ozola, L.Rogule un I.Bērziņa bija atrodamas starp labākajiem spēlētājiem pie attiecīgi 1., 2. un 3. galdiņiem. Pēc, ne pārāk veiksmīgajām pēdējām spēlēm, I.Bērziņa palika septītajā vietā pie trešā galdiņa (tas, kopumā, ir teicams rezultāts, jo tikai 3 partijas no 10 viņa spēlēja ar baltajām krāsām). Vēl tikai L.Rogulei izdevās aizķerties TOP20 - 20. vieta pie otrā galdiņa.

Reitinga izmaiņas

Lielākā ELO reitinga ieguvēja Latvijas sieviešu izlasē ir I.Bērziņa ar +41,8 punktiem, bet vīriešu komandā - I.Kovaļenko ar +13,4 punktiem. Visvairāk reitingu zaudēja E.Otikova -26,4 punktus, bet vīriešiem A.Neikšāns zaudēja -4,3 punktus.
 

Partijas:

    Open 10. kārta
    Open 11. kārta
    Sievietes 10. kārta
    Sievietes 11. kārta
 

Turnīru tabula: