Par Latvijas čempioniem kļūst Zigurds Lanka un Laura Rogule

30.08.2020
Desmitkārtējā Latvijas čempione Laura Rogule

Svētdien, 30.augustā, viesnīcā "Tallink Hotel Riga" noslēdzās Latvijas 2020.gada čempionāti klasiskajā šahā. Vīriešiem otro reizi par uzvarētāju kļuva lielmeistars Zigurds Lanka, bet dāmām savu desmito titulu karjerā izcīnīja lielmeistare Laura Rogule.

39 dalībnieku konkurencē Zigurds Lanka (2391) deviņās kārtās ieguva 7,5 punktus. Viņš par punktu apsteidza GM Tomu Kantānu (2499) un FM Iļju Semjonovu (2368), kuri ieguva attiecīgi sudrabu un bronzu.

Lankam šis ir otrais tituls. Iepriekšējais bija tālajā 1993.gadā, savukārt Semjonovam pirmā medaļu pieaugušo čempionātos. Vēl vairāk – viņš izcīnīja arī savu pirmo no trim nepieciešamajām starptautiskā meistara normām.

Pēc čempionāta pusceļa, piektās kārtas, līderis bija Semjonovs. Sestajā kārtā viņu šajā pozīcijā nomainīja Lanka, kurš pieveica Semjonovu savstarpējā cīņā. Nākamais čempions savu pozīciju nevienam vairs neatdeva līdz turnīra beigām, pieveicot vēl divus jaunos spēlētājus Arsenu Bataševu (2149) un Aleksandru Jazdanovu (2248). Pēdējā kārtā, lai nofiksētu čempiona titulu, Lanka parakstīja ātru miera līgumu ar FM Matīsu Mustapu (2363).

Mustaps ar 6 punktiem palika uzreiz aiz goda pjedestāla, 5.vietā finišēja IM Vladimirs Svešņikovs (2426), bet savā debijas čempionātā labāko sešinieku izdevās noslēgt Maksimam Golubovskim (2234).

Šogad turnīrā piedalījās daudz jauno spēlētāju ar salīdzinoši zemu reitingu, tādēļ ļoti daudziem no viņiem izdevās ievērojami palielināt savu reitingu. Izceļami ir Kirills Bogdanovičs (1611) – plus 128 punkti, Artjoms Tolmačevs (1655) – 97, Emīls Jānis Mieriņš (1730) – 96, un Miķelis Vingris (1767) – 95.

Dāmu turnīrā sacentās 24 dalībnieces. Rogule (2297) bija neapšaubāma favorīte, kurai savu statusu izdevās arī apliecināt, nepiedzīvojot nevienu zaudējumu un kopā savācot 7,5 punktus no 9. Tas viņai bija jau desmitais zelts. Pirmo Rogule spēja iegūt 2003.gadā piecpadsmit gadu vecumā.

Sudrabs tika WFM Lindai Krūmiņai (2065) – 6,5, bet pirmā bronza pieaugušo karjerā tika Madarai Golstai (1889) – 6 punkti.

Arī dāmu turnīrā līderu maiņa notika sestajā kārtā, kad Krūmiņa piekāpās Nellijai Maklakovai (1833), bet Rogule uzveica WFM Jūliju Gorožankinu (2035). Kad septītajā kārtā Madara Golsta (1889) zaudējai desmit gadus jaunajai Marijai Kuzņecovai (1523), un Rogule apspēlēja Maklakovu, kļuva skaidrs, ka desmito titulu Rogulei faktiski vairs neatņemt. Atšķirībā no vīriešu turnīra, šajā čempione sacensības pabeidza bez neviena zaudējuma – sešas uzvaras un trīs neizšķirti.

Tūdaļ aiz goda pjedestāla četra dalībnieces ieguva pa 5,5 punktiem. Tās bija (vietu kārtībā) Gorožankina, Ramona Golsta (1708), Kuzņecova un Maklakova.

Arī šeit jaunajai paaudzei izdevās ievērojami paaugstināt savu reitingu: Marija Kuzņecova (1523) – 118, Anastasija Parhomenko (1417) – 91, Naomi Maklakova (1243) – 77, Melānija Luīze Jansone (1303) – 75.

Turnīru laikā tika sveikti dalībnieki, kas kopš 2012.gada, kad čempionāti atkal notiek atsevišķi, ir piedalījušie visvairāk čempionātos pēc kārtas. Visos deviņos dalību ņēmuši FM Edgars Stepiņš un IM Rolands Bērziņš, bet dāmām ar sešiem pēc kārtas līderes ir Vija Zalcmane un Stefānija Dombrovska.

Paralēli abiem čempionātiem noritēja arī starptautisks turnīrs "Rīga Open", kurā sacentās 52 dalībnieki. Ar 7,5 punktiem no 9 par uzvarētāju kļuva starptautiskais meistars Oļegs Krivonosovs (2381). Tikpat arī FM Dmitrijam Tokranovam (2212), bet trešā vieta ar 6,5 punktiem tika FM Nikolajam Katišonokam (2118).

Visu trīs turnīru dalībnieki svētdienas vakarā pulcējās "Rīga Open" blicā ar balvu fondu 530 eiro. 66 šahistu konkurencē labākais bija IM Rolands Bērziņš (2330), kurš 11 kārtā ieguva 10 punktus. Vēl trijniekā iekļuva GM Zigurds Lanka (2316) un FM Matīss Mustaps (2356) – attiecīgi 9,5 un 8,5 punkti.

Visos četros turnīros tika izcīnītas daudz dažādas balvas. To saņēmēji: vīriešu čempionāts, sieviešu čempionāts, "Rīga Open", "Rīga Open" blics.