Laureāti zēnu vecākajā grupā. Foto - Gunārs Gertners

Rīgā, Biznesa augstskolas "Turība" aktu zālē, sestdien noslēdzās Latvijas 2020.gada čempionāts jauniešiem klasiskajā šahā. Sākumā tas bija paredzēts martā, tomēr "Covid-19"  dēļ sacensības tika pārceltas.

Čempionāts tika aizvadīts 11 vecuma grupās. Meitenes spēlēja sešos turnīros (no U-8 līdz U-18), savukārt zēni – piecos (U-10, U-12, U-14, U-16 un U-18), jo puišu U-8 jau tika aizvadīts iepriekš.

Vecākajā grupā (U-18) zēniem par čempionu kļuva Aleksandrs Jazdanovs (2248), kurš ieguva 6 punktus no 7. Aiz viņa palika Artis Alainis (1928) – 5 punkti, un Raivis Kristiāns Pakalns (1740) – 4,5. Meitenēm uz turnīru varēja ierasties tikai trīs dalībnieces, tādēļ visas tika pie medaļām. Madarai Golstai (1889) uzvaras visās četrās partijās, viņas dvīņu māsai Ramonai (1708) divas uzvaras, bet trešā palika Alise Mende (1175).

Viena no intrigējošākajām cīņām ritēja zēnu U-16 grupā, kurā noslēgumā pirmo un piekto vietu šķīra tikai viens punkts. Par čempionu sesto reizi savā karjerā kļuva Daniils Horobrijs (1910), iegūstot 6,5 punktus no 9, bet pie sudraba un bronzas ar 6 punktiem tika attiecīgi Artjoms Burenkovs (1576) un Kirills Bogdanovičs (1611). Daiļā dzimuma vērtējumā triumfēja Anna Kazmerika (1615) – 4,5 no 5, par punktu apsteidzot Annu Kristu Kipļuku (1383) un Šarloti Ikstenu (1199).

U-14 vērtējumā savu favorīta statusu ļoti pārliecinoši apliecināja Jevgēņijs Spriņģis (1810), kurš sāka ar septiņām uzvarām pēc kārtas, priekšlaicīgi nodrošinot sev otro titulu. Finišā sekoja divi neizšķirti, kas summā deva 8 punktus no 9. Sudrabs Pāvelam Sokolovskim (1515) – 6 punkti, bronza – Andrejam Freibergam (1536) – 5,5. Šajā vecuma grupā arī meitenēm izteikta favorīte bija Agnesa Stepanija Ter-Avetisjana (1683). Viņai 7,5 punkti no 8, kas deva jau trešo čempiones titulu. Sekoja Darja Zubova (1426) un Marija Spirkova (1478) – pa 6 punktiem.

U-12 grupā pa 7 punktiem 9 cīņās ieguva Miķelis Vingris (1767) un Artjoms Tolmačovs (1655). Labāki papildrādītāji bija pirmajam no viņiem, kas deva otro titulu karjerā. Tikai puspunktu atpalika trešās vietas ieguvējs Georgijs Germanovs (1588).  Meitenēm par čempioni ar 8,5 punktiem no 9 kļuva Sofja Vasiļjeva (1287). Ar 8 punktiem viņai blakus ierindojās Melānija Luīze Jansone (1303), bet bronza ar 6,5 punktiem tika Marijai Krasiļņikovai (1148).

U-10 par čempionu kļuva kļuva Reinis Valdats (1428) – 7 no 8. Martijs Krakops atpalika pa puktu (6), bet vēl punkts mazāk trešās vietas ieguvējam Arsēnijam Derbeņevam (1344). Vislielākais dalībnieču skaits visā čempionātā bija daiļā dzimuma pārstāvēm šajā grupā – 14. Gan Marija Kuzņecova (1523), gan Naomi Maklakova (1243) apspēlēja visas pretinieces, bet savstarpējo partiju noslēdza neizšķirti – abām pa 8,5 no 9. "Nepaveicās" Maklakovai, kurai sliktāks papildrādītājs. Bronza ar 6,5 punktiem tika Laumai Mieriņai.

Faktiski analoga situācija izveidojās arī U-8 meiteņu vērtējumā. Pār visām labākas bija Milāna Gailevska (1031) un Aļona Tolmačeva (1199), savstarpējā partijā miera līgums, bet rezultātā par čempioni kļuva Gailevska, kurai labāks papildrādītājs. 6 punkti un trešā vieta Sofijai Teremranovai.

Visas grupas, rezultāti, dalībnieki un ieņemtās vietas apskatāmas chess-results.com.

Atgādināsim, ka zēnu čempionāts U-8 grupā tika aizvadīts jau pavasarī. Par čempionu tika kronēts Nikolajs Platonovs

Pēc  šīm plašajām sacensībām starp Biznesa augstskolu "Turība" un Latvijas Šaha federāciju tika noslēgts sadarbības memorands. To parakstīja "Turības" rektors, valdes priekšsēdētājs Aldis Baumanis un Latvijas Šaha federācijas ģenerālsekretārs Alberts Cimiņš. Memoronds paredz turpmāku un plašāku sadarbību starp abām pusēm, aptverot daudzus aspektus, arī studiju jomā, informācijas apmaiņā un publicitātē.

"Turība" pasniedza četras simpātiju balvas par skaistākām partijām. Pie tām tika Reinis Valdats, Martijs Krakops, Sofja Vasiļjeva un Žanete Kluša.

Ņemot vērā čempionāta rezultātus, par meistarkandidātu kļuva Jevgēņijs Spriņģis, I sporta klasi izpildīja Krakops, bet otro - Darja Guminskaja.

Čempionu tituli 2020.gada turnīra uzvarētājiem.