Latvijas izlases devušās uz pasaules šaha olimpiādi

01.09.2016
Latvijas delegācija Rīgas lidostā pirms izlidošanas. Foto - Andris Ozols

Trešdienas vakarā no Rīgas uz Baku devās Latvijas vīriešu un sieviešu šaha izlases, lai jau 2.septembrī Azerbaidžānas galvaspilsētā uzsāktu cīņas 42. pasaules šaha olimpiādē. Līdz 13.septembrim tiks aizvadītas vienpadsmit spēļu kārtas.

Abas izlases ir ļoti labi sagatavojušās šim nozīgajam turnīram, trenējoties gan individuāli, gan aizvadot vairākas kopīgas treniņometnes.

Vīriešu ("Open") izlases kapteinis ir Igaunijas lielmeistars Mihails Ričagovs, un taja iekļauti lielmeistari Aleksejs Širovs, Igors Kovaļenko, Arturs Neikšāns, kā arī starptautiskie meistari Ņikita Meškovs un Vladimirs Svešņikovs. Pēdējais no viņiem vietu izlasē izcīnīja, uzvarot šā gada Latvijas čempionātā.

Savukārt sieviešu izlases kaptenis ir Lietuvas lielmeistars Aloizs Kveinis, un tajā iekļautas četras lielmeistares – Dana Reizniece-Ozola, Laura Rogule, Ilze Bērziņa un Ingūna Erneste, kā arī jaunā Elīna Otikova.

Latvijas Šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš: "Abām komandām uzdevums ir cīnīties par iekļūšanu labāko divdesmitniekā. Vīriešiem piedalīsies 181 valsts komanda.Latvija pēc reitinga ir 22.vietā. Sievietēm piedalīsies 142 komanda. Latvija pēc reitinga ir 31.vietā. Vēl viens no uzdevumiem būtu izcīnīt augstāku vietu par mūsu kaimiņiem lietuviešiem un igauņiem. Meitenēm šis uzdevums ir ļoti grūts, jo lietuviešu sieviešu izlase tradicionāli ir spēcīga. Pēc starta reitinga tā ir 13.vietā. Olimpiādes laikā Baku notiks Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) 87. kongress un Eiropas Šaha Savienības (ECU) Ģenerālā asambleja, kuros tiks pārstāvēta arī Latvija. Sevišķi svarīga Latvijai būs ECU Ģenerālā asambleja, jo tajā 10.septembrī tiks lemts par tiesībām rīkot 2017.gada Eiropas sieviešu čempionātu, kā arī 2018.gada Eiropas jauniešu čempionātu šahā ar vairāk nekā 1000 jauno sportistu piedalīšanos piedalīšanās.

Lielmeistare, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola: "Olimpiāde ir šaha svētki. Tie noteikti būs skaisti valstī, kur šahu ciena un valsts prezidents zina visus šaha izlases dalībnieku vārdus. Ko no tās sagaidām? Saka, ka jāšauj uz zvaigznēm, lai varētu nokļūt līdz Mēnesim. Tomēr, objektīvi vērtējot situāciju, mēs šajā brīdī nešausim uz medaļām, bet strādāsim kopīgam uzdevumam – stipri, sirsnīgi un enerģiski pārstāvēt Latviju. Atceroties likumu, kas nepieviļ: ja būsi izdarījusi visu, kas tavos spēkos, būsi arī veiksmi pelnījusi!"

Pirmo reizi kopš 2006.gada Latvija būs pārstāvēta arī ar savu šahu tiesnesi. Baku partijas tiesās starptautiskās kategorijas tiesnesis Alberts Cimiņš. 2002., 2004. un 2006.gadā to darīja Andra Cimiņa.

Turnīra oficiālā mājaslapa: www1.bakuchessolympiad.com

Dalībnieki, vietas un rezultāti šeit.