Par Rīgas čempionu pārsteidzoši kļūst Artis Alainis

25.09.2019

Otrdienas vakarā Rīgas Šaha federācijas telpās noslēdzies galvaspilsētas čempionāts klasiskajā šahā. Par uzvarētāju negaidīti kļuva Rīgas Šaha skolas un trenera Aivara Stašāna audzēknis Artis Alainis (1878), kuram bija vienpadsmitais starta reitings.

55 dalībnieku konkurencē astoņu kārtu turnīrā ar balvu fondu 600 eiro, kuru atbalstīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Alainis izcīnīja septiņas uzvaras un piekāpās tikai vienā partijā – četrkārtējam čempionam Kristapam Kretainim (2273). Alainim turnīra gaitā izdevās uzvarēt tādus pretiniekus kā Edgaru Unguru (2176), FM Nikolaju Katišonoku (2113), Gintu Rasu (2097), Konstantīnu Gudovski (2018) un savu reitingu palielināt par 147 (!) punktiem. Otrā vieta, arī ar 7 punktiem, tika Kretainim, kurš tādējādi nolika čempiona pilnvaras, bet trešais ar 6 punktiem finišēja Katišonoks. Tālākās vietas ar 5,5 punktiem ieņēma Ungurs, Rasa, Oļegs Batakovs (1907) un Sergejs Pavlovs (1950).

Ceļazīmes uz Latvijas čempionāta finālu pienācās trim pirmajiem, taču tā kā FM titula īpašnieki (šajā gadījumā – Katišonoks) automātiski tam kvalificējas, trešā vakantā vieta pienācās Unguram.

No dāmām labākā bija WFM Līga Ungure (1941) – 5 punkti un 13.vieta.

Visi dalībnieki, rezultāti un ieņemtās vietas apskatāmas chess-results.com, savukārt visu balvu saņēmēju saraksts pieejams šeit.

Bez Alaiņa savus reitingus turnīra gaitā vairāk par simts punktiem palielināja arī Marks Mucenieks (1457) – par 132 punktiem, Emīls Tabors (1486) – par 110, Maksims Uhanovs (1276) – 118. Jāatzīmē jauno meiteņu progress. U-12 grupas pārstāve Agnesa Stepania Ter-Avetisjana (1597) "pielika" 49 punktus, bet U-10 Marija Kuzņecova (1338) – 82.

Kaut arī jaunais Rīgas čempions martā Latvijas U-18 čempionāta finālā ierindojās tikai pirmspēdējā vietā, Alaiņa panākums viņa trenerim Aivaram Stašānam nebija ļoti liels pārsteigums. "Alainim ir ļoti laba nervu sistēma. Un viņš arī labi tur sasprindzinājumu. Domāju, tas nav pēdējais pārsteigums viņa izpildījumā," atzina Stašāns, pie kura Alainis trenējas jau no astoņu gadu vecuma.