Latvijas Skolu šaha olimpiādes Zemgales reģiona finālā spēlēja 84 skolēni. Jelgavā bija pārstāvētas 20 skolas no Jelgavas, Dobeles, Tukuma, Pļaviņām, Aizkraukles, Ozolniekiem, Vecsaules, Ķekavas, Slampes, Aizupes, un 18 labākie no viņiem tālāk cīnīsies finālā Rīgā.
"Svarīgākais ir cilvēks, kurš domā. Redzams, ka jūsos šī domāšana jau ir un, lai izdodas to attīstīt tālāk! Spēja izdomāt vairākus gājienus uz priekšu šahā palīdzēs dzīvē būt pussoli priekšā arī citās jomās. Mūsdienu konkurencē tieši tas veido veiksmes stāstu. Lai visiem veicas!" Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrā atklājot Latvijas Skolu šaha olimpiādes Zemgales reģiona finālu, teica Jelgavas novada domes deputāts Juris Strods.
Pēc izspēlētajām septiņām Zemgales reģiona fināla spēlēm skolēniem simultāna spēli ar rezultātu 10:0 aizvadīja Latvijas čempions un lielmeistars šahā Ņikita Meškovs un ar 9:0 Latvijas čempione šahā, FIDE meistare Linda Krūmiņa, tā uzvarot visus simultāna spēles dalībniekus.
Tāpat pēc sacensībām notika arī šaha uzdevumu risināšanas konkurss, kurā 25 dalībniekiem bija iespēja risināt šaha uzdevumus, šoreiz gan daudzi bērni pareizos risinājumus atrada tikai ar otro vai trešo piegājienu.
Latvijas Skolu šaha olimpiādes organizatori pateicas Zemgales šaha treneriem, kuri rūpējās, lai bērni varētu piedalīties šajās vērienīgajās sacensībās.
Laureāti:
1.–.4.klašu grupa meitenēm
1.vieta Agnese Bojaruna, Jelgavas 4.vidusskola
2.vieta Betija Šmite, Tukuma 2.vidusskola
3.vieta Elija Muceniece, Pļaviņu novada ģimnāzija
1.–.4. klašu grupa zēniem
1.vieta Ēriks Šulzingers, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola
2.vieta Ilgvars Līckrastiņš, Aizupes pamatskola
3.vieta Toms Jeronovičs, Ķekavas vidusskola
5.–9.klašu grupa meitenēm
1.vieta Paula Leite, Jelgavas Valsts ģimnāzija
2.vieta Aleksa Ignatenko, Jelgavas 4. sākumskola
3.vieta Mārīte Magone, Aizkraukles novada ģimnāzija
5.–9.klašu grupa zēniem
1.vieta Henrijs Reinis Varavs, Jelgavas Valsts ģimnāzija
2.vieta Leo Jonikāns, Vecsaules pamatskola
3.vieta Roberts Dambergs, Ozolnieku vidusskola
10.–12.klašu grupa meitenēm
1.vieta Marta Eglīte, Dobeles Valsts ģimnāzija
2.vieta Violeta Kobjakova, Dobeles Valsts ģimnāzija
3.vieta Elīna Līcīte, Jelgavas 4. sākumskola (4.vieta 5.–9.klašu grupā meitenēm)
10.–12.klašu grupa zēniem
1.vieta Rolands Ķiņķeris, Zemgales vidusskola
2.vieta Rihards Pauniņš, Jelgavas Valsts ģimnāzija
3.vieta Māris Jākabsons, Dobeles Valsts ģimnāzija
Vidusskolas grupā tika izspēlēts arī īpašais Jurija Stroda kauss, kuru ar 7 punktiem no 7 iespējamiem ieguva vidusskolas grupas uzvarētājs Rolands Ķiņķeris no Zemgales vidusskolas Slampē.
Latvijas Skolu šaha olimpiādei ir paredzēti trīs posmi, kuru 1. posmā katra skola izvirzīja 3 labākos zēnus un 3 labākās meitenes trīs vecuma grupās – 1.–4. klase, 5.–9. klase un 10.–12. klase, kuri piedalīsies reģionu finālos.
2.posmā līdz 28. aprīlim notiks reģionu fināli: Latgalē – 26. aprīlī, un Rīgā 28. aprīlī (Zemgales, Kurzemes un Vidzemes reģiona fināls jau aizvadīts). Katrā reģiona finālā tiks noskaidroti 3 labākie zēni un 3 labākās meitenes iepriekšminētajās vecuma grupās, kuri izcīnīs tiesības piedalīties Latvijas finālā. Reģiona finālos paredzētas 7 spēļu kārtas ar laika kontroli 12 minūtes un 5 sekundes par gājienu.
3.posmā jeb Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā 15.maijā, Rīgā, Transporta un Sakaru institūtā, Lomonosova ielā 1 – tiksies visu 5 iesaistīto reģionu finālu stiprākie skolu šahisti. Latvijas finālam varēja pieteikties atsevišķi visi šahisti skolēni ar vismaz I sporta klasi šahā, savukārt reģionos drīkst piedalīties spēlētāji ieskaitot līdz II sporta klasei šahā. Kopumā plānots, ka Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā tiksies ap 300 bērnu. Tajā no katra Latvijas reģiona cīnīsies 18 labākie jaunie skolu šahisti, kā arī 200 bērnu ar pirmo sporta klasi šahā. Latvijas Skolu šaha olimpiādē pavisam piedalīsies vairāk nekā 1000 skolēni no 170 vispārizglītojošajām mācību iestādēm.
Latvijas Skolu šaha olimpiādes mērķis ir noskaidrot, cik Latvijas skolās bērni māk spēlēt šahu, cik skolās ir šaha pulciņš vai šaha stunda, kā palīdzēt tām Latvijas skolām, kuras vēlas ieviest šahu savu skolēnu ikdienā. Šādi šahs tiek popularizēts ne tikai kā sporta veids, bet arī lietderīgs brīvā laika pavadīšanas veids jaunatnes vidū. Tiek veicināta sadarbība starp šaha treneriem, skolotājiem, notiek dalīšanās pieredzē, kā arī noskaidroti labākie skolu šahisti katrā reģionā un Latvijā.
Latvijas Skolu šaha olimpiādes īpašais labvēlis ir Transporta Sakaru institūts (TSI), sarūpējot piemiņas suvenīru – 3D tehnikā veidotu šaha figūru ikvienam dalībniekam un dažādas pārsteiguma balvas – īpašas konfektes, TSI piezīmju kladītes. Savukārt visiem simultāna spēles dalībniekiem TSI dāvāja yo–yo par drosmi sēsties pretim stiprākajiem Latvijas šahistiem. Latvijas Skolu šaha olimpiādes dalībniekiem balvas gādā arī MILZU pārslas, kā arī reģionu finālos uzvarētājus gaida dažādi citi pārsteigumi. Zemgales reģiona treneriem krūzītes ar Jelgavas simboliku uzdāvināja Jelgavas novada dome. Tās deputāts Jurijs Strods kā privātpersona bija sarūpējis vēl īpašo kausu un pildspalvas visiem skolēniem. Tukumniecei Katei Šaripo tika pasniegta arī specbalva – ielūgums uz AB (Avārijas Brigādes) parka izstādi "Spice Home", Rīgā. Lai arī meitenei vienās no savām pirmajām sacensībām neizdevās kādu uzvarēt, organizatori sveica viņu par drosmi un izturību, tā iedvesmojot tālākām sacensībām un attīstībai šahā.
Katra skola saņēma īpašo diplomu no Eiropas Šaha savienības (ECU), ko sarūpēja un parakstīja Eiropas šaha savienības viceprezidente Dana Reizniece-Ozola. "Šis ir goda diploms skolām, kurās ir jūtamas kaut mazākās šaha vēsmas – kaut viens mazs šahists, kurš ir gatavs skolu pārstāvēt un piedalīties sacensībās," dalībnieku skolu aktivitāti uzteic Nellija Maklakova.
Katrā finālā kā viena no vērtīgākajām balvām tiek pasniegta Latvijas Sporta federāciju padomes sporta metodiskās literatūras sērijas trešā grāmata "Māksla uzvarēt", kas Zemgales reģiona finālā tika Henrijam Reinim Varavam. "Nav noslēpums, ka bērni, kuri ir talantīgi, ir daudzpusīgi dažādās jomās, bet aiz katra talanta slēpjas, liels darbs. Lūk, arī tam piemērs – Jelgavas Valsts ģimnāzijas, 7. klases skolnieks Henrijs Reinis Varavs, kurš ir ne tikai lielisks hokejists, savā vecuma grupā spēlē Latvijas hokeja izlasē, bet arī labi spēlē šahu, un Latvijas Skolu šaha olimpiādes Zemgales finālā viņam izdevās kļūt par Zemgales čempionu 5.–9. klašu grupā zēniem. Lai Henriju Reini uzvaras iedvesmo gan hokejā, gan šahā!," zēnu uzteic Latvijas Skolu šaha olimpiādes koordinatore Nellija Maklakova. Grāmatas autors Zigurds Lanka ir šaha lielmeistars kopš 1992. gada un Latvijas čempions 1993.gadā, ilggadējs dažādu valstu un dažādas kvalifikācijas šahistu treneris.
Nellija Maklakova,
Latvijas Skolu šaha olimpiādes koordinatore
Komentāri:
Lai pievienotu komentāru, pierakstieties ar draugiem.lv, facebook, vai vkontakte.ru kontu.
draugiem.lv facebook.com vkontatke.ru