Piektdien tika atzīmēta komponista un šahista Emiļa Melngaiļa 145. jubileja. Sporta un kultūras centrā Vidriži šim notikumam par godu norisinājās ievērojamās personības jubilejas atceres komandu ģimeņu turnīrs šahā. To rīkoja Limbažu Galvenās bibliotēkas (LGB) šaha grupa sadarbībā ar Vidrižu pagasta pārvaldi.
Sacensības pulcēja 25 komandas jeb 50 šahistus no dažādām Latvijas vietām, arī vietējos šīs spēles mīļotājus. Katrā komandā startēja divi dalībnieki bez klasifikācijas ierobežojuma, bet vienam bija jābūt jaunietim (dzimušam pēc 2003. gada 1. janvāra).
Atklājot sacensības, I. Babris uzrunā pastāstīja, ka komponists E. Melngailis bijis arī viens no sava laika labākajiem Latvijas šahistiem un kādu brīdi vadījis Šaha federāciju. Arī viņa dēls Tenis bijis ļoti spēcīgs šahists un spēlējis Latvijas izlasē. Interesanti, ka arī E. Melngaiļa māsas mazdēls Edmārs Mednis, kurš dzīvojis ASV, bijis šaha lielmeistars. Pirmo ievērojamajam igatietim E. Melngailim veltīto turnīru 2004. gadā komponista pirmo Mūzikas svētku Birzīs i norās laikā sarīkoja toreizējais Limbažu šaha dzīves organizators J. Plitnieks. Nākamajā gadā, sadarbībā ar Vidrižu pagasta pārvaldi, turnīrs rīkots tieši E. Melngaiļa jubilejā, 15. februārī. – Latvjā tiek rīkoti dažādi turnīri. Vēlējos, lai šis ir atmiņā paliekošs, tādēļ sarīkojām tieši ģimeņu-komandu turnīru. Tā kā šahistu ģimeņu mums gan nav tik daudz, saviem Limbažu jaunajiem šahistiem komandā pieaicinājām pieredzējušus šahistus. Paldies, ka mūs atbalstījāt un atradāt laiku, lai ierastos! – sacīja I. Babris.
Turnīrā startēja un kopā ar topošajiem šahistiem spēlēja spēcīgs dalībnieku sastāvs. Lielmeistars, kādreizējais limbažnieks Viesturs Meijers, kurš tagad dzīvo Ukrainā, spēlēja pārī kopā ar LGB šaha grupas dalībnieci Viktoriju Zariņu. Pirms sacīkstēm pats lielmeistars dažās nodarbībās meiteni arī papildus trenēja. Lielmeistars Aleksejs Širovs spēlēja komandā ar jauno limbažnieci, daudzsološu topošo šahisti Elzu Puķīti. Šī komanda bija viena no turnīra favorītēm. Savukārt lielmeistare Laura Rogule spēlēja kopā ar meitu Laumu Mieriņu. Starp citu, šajā pasākumā spēlēja arī L. Rogules tēvs Uldis Rogulis, kurš bija komandā ar nacionālās meistares un LGB šaha grupas treneres Nellijas Maklakovas jaunāko meitu Dafni. Pati Nellija startēja komandā ar vecāko meitu Naomi. Spēcīgu komandu veidoja arī meistarkandidāts, šaha treneris Jānis Valeinis ar meitu Ievu. Spēcīgu pāri veidoja arī meistarkandidāts Jurijs Agafonovs un jaunais limbažnieks Andrejs Zareckis. E. Melgaiļa jubilejas atceres komandturnīra direktors, meistarkandiāts šahā Ivars Babris bija vienā komandā ar dēlu Rihardu, bet organizators Jānis Plitnieks sacentās kopā ar mazdēlu Mārtiņu, kurš tikai nesen sācis apgūt šaha spēli un kuram šīs bija pirmās sacensības. Starp citu, pēc ilgāka pārtraukuma veiksmi sacīkstēs izmēģināja arī Limbažu novada domes priekšsēdētājs Didzis Zemmers, kurš startēja komandā ar LGB šaha grupas spēcīgāko dalībnieku Robertu Zarecki.
Komandu sacensības norisinājās pēc Šveices sistēmas 7 kārtās ar laika kontroli 12 minūtes +5 sekundes par ik veikto gājienu katram dalībniekam. Cīņas komandu-ģimeņu turnīrā izvērtās tiešām sīvas. 1. vietu ar 12 punktiem (no 14 iespējamiem) izcīnīja A. Širovs un E. Puķīte. 2. vietu ieguva un V. Meijera sagādāto specbalvu kā labākā šahistu ģimene saņēma J. un I. Valeiņi. Tēva un meitas komanda izcīnīja 11 punktus. Savukārt trešie ar 10 punktiem bija J. Agafonovs un A. Zareckis. Labākās sieviešu komandas titulu ieguva N. un N. Maklakovas, bet labākā Limbažu komanda bija D. Zemmers un R. Zareckis.
Individuālajā vērtējumā labāk spēlējošā jauniete turnīrā bija Melānija Luīze Jansone. 2. vietu ieguva Martijs Krakops, bet trešā bija I. Valeine. Limbažu jauno šahistu-meiteņu vidū vislabāko rezultātu sasniedza E. Puķīte, bet 2. un 3. vietā bija attiecīgi Anna Smilga un Marta Groma. Piemiņas balvas dabūja R. Babris, Reinis Valdats, Naomi Maklakova, R. Zareckis, Kārlis Ots, Līva Ločmele, M. Plitnieks un arī turnīra jaunākais dalībnieks Jānis Ručs.
Pieaugušo konkurencē individuālajā vērtējumā 1. vietu pie galdiņa izcīnīja V. Meijers, bet otrais bija Artis Auziņš, savukārt trešais – A. Širovs. Specbalvu saņēma arī pieredzējušākais turnīra dalībnieks Vitauts Liepiņš, kurš piekopj tos pašus hobijus, ko E. Melngailis, – makšķerē, muzicē un spēlē šahu, un Matīss Mitenieks. A. Širovs sarūpētās dāvanas – grāmatas par šahu – pasniedza I. Babrim un D. Zemmeram, kuri atbalsta bērnu un jauniešu trenēšanu šahā. Organizatori sumināja arī ģimeni, kura šahu spēlē trīs paaudzēs – vectēvu U. Roguli, meitu L. Roguli un mazmeitu Laumu. Turnīra galvenais tiesnesis Alberts Cimiņš savu balvu pasniedza J. Plitniekam. Pasākuma izskaņā tika rīkota loterija, kurā izlozēja to laimīgo dalībnieku, kurš tiks pie krājkases, kurā katrs dalībnieks ziedoja simbolisku naudas summu. Laimīgā loze krita R. Zareckim.
Organizatori ir pateicīgi atbalstītājiem par sacensībām sarūpēto balvu fondu. Savu artavu turnīra norisē sniedza gan Limbažu novada pašvaldība, gan Vidrižu pagasta pārvalde un Sporta un kultūras centrs Vidriži, tāpat Olimpiskais centrs Limbaži un Latvijas Šaha federācija. Dāvanas bija sagādājuši arī lielmeistars A. Širovs, lielmeistars V. Meijers, kā arī z/s Ošlejas no Alojas novada un pats turnīra direktors I. Babris.
Tagad jāgatavojas nākamajam E. Melngaiļa jubilejas atceres komandu-ģimeņu turnīram Vidrižos. I. Babris solīja, ka tāds būs.
Līga Liepiņa, laikraksts "Auseklis"
Komentāri:
Lai pievienotu komentāru, pierakstieties ar draugiem.lv, facebook, vai vkontakte.ru kontu.
draugiem.lv facebook.com vkontatke.ru