Eiropas čempionāts šahā dāmām bija svarīgākais iemesls, kāpēc šajā sporta veidā pēc 15 gadu pārtraukuma atgriezās bijusī Latvijas sieviešu izlases dalībniece Agnese Līckrastiņa, kura savulaik pārstāvēja valsti pasaules šaha Olimpiādē, bet šobrīd ir asociētā profesore Rīgas Tehniskajā universitātē.
Aģentūra LETA jau ziņoja, ka Rīgā Eiropas čempionāts šahā sievietēm sākās otrdien. Līckrastiņa turnīrā startēja ar zaudējumu pret Jekaterinu Ataliku no Turcijas, kura sacensībās pēc ranga ir 22.vietā. Savukārt trešdien Latvijas šahiste, kura turnīra dalībnieču rangā ir 94.pozīcijā, uzvarēja Somiju pārstāvošo tikai 14 gadus veco Sarabellu Norlamo.
Pašmāju šahistēm pirmās divas sacensību dienas kopumā nav bijušas tās veiksmīgākās, un Līckrastiņa ir viena no trim mājiniecēm, kura pirmajās divās kārtās izcīnījusi uzvaru. Čempionātu ar panākumu sāka Ilze Bērziņa, kura otrajā kārtā tika arī pie neizšķirta, bet vienu uzvaru divos mačos bez Līckrastiņas iekrājusi arī pieredzējusī lielmeistare Ingūna Erneste.
"Šis turnīrs ir mana atgriešanās šahā, jo 15 gadus es to nespēlēju. Savulaik bija jāizvēlas starp disertāciju tehnisko zinātņu jomā un šahu. Šajā ziņā diemžēl zinātne vinnēja," pēc otrās kārtas cīņas aģentūrai LETA smaidot sacīja Līckrastiņa.
Viņa 1996.gadā pārstāvēja Latvijas dāmu izlasi šaha Olimpiādē, bet neilgi pēc tam teica ardievas šim sporta veidam, izvēloties iet akadēmiskās izglītības ceļu un pievēršoties zinātnei. Tomēr pirms Rīgā gaidāmā Eiropas čempionāta sakrita daudzi apstākļi, lai starptautiskās klases meistare Līckrastiņa atgrieztos sacensību apritē.
"Šobrīd es zināmā mērā jūtos sevi realizējusi zinātnē, jo esmu asociētā profesore Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), tāpat veiksmīgi strādāju attīstības departamentā. Kāpēc neatgriezties, ja ikdienas dzīvē paliek pāri laiks šaham. Šāds turnīrs Latvijā ir ideāls, jo tā ir fantastiska iespēja gan parādīt Latviju starptautiskā mērogā, gan mūsu meitenēm uzspēlēt ar spēcīgām pretiniecēm. Savukārt man šis turnīrs bija viens no argumentiem, kāpēc atgriezos šahā," atzina starptautiskās klases meistare šahā.
Līckrastiņa neslēpa, ka otrās kārtas cīņā viņai arī nedaudz paveicies, savukārt pirmajā kārtā pretiniece bijusi klasi augstāka. "Izpaudās arī laiks, kurā neesmu spēlējusi. Šī ir mana atgriešanās šahā, jo pirms tam 15 gadus to vispār nespēlēju. Šajā turnīrā profesionālā ziņā mērķus neesmu nospraudusi - ja man izdosies atgūt šaha sajūtu, jau būs ideāli. Tas būs starta moments nākamajiem turnīriem," teica šahiste.
Viņa uzteica čempionāta organizatorisko pusi un pauda gandarījumu, ka turnīrā startē daudzas gados jaunas Latvijas šahistes.
"Čempionāta organizācija ir augstākajā līmenī. Organizatoru un tiesnešu komanda kopā nav pirmo gadu un viņu profesionalitāti var just. Viss ir kārtībā. Savukārt Latvijas jaunajām šahistēm novēlu izbaudīt visas iespējas, ko šis turnīrs dod. Ne tikai spēlēt, bet arī pavērot, paskatīties, kas notiek apkārt. Šāds turnīrs Latvijā notiek pirmo reizi, un tā ir fantastiska iespēja. Runāju ar lielmeistari no Armēnijas, ar kuru savulaik jaunībā spēlējām kopā, un viņa teica, ka būtu grēks šādā turnīrā nepiedalīties," stāstīja Līckrastiņa.
Šahiste ar smaidu sejā atzina, ka čempionāta līderes ir gan meistarīgākas, gan jaunākas. "Pirmajā kārtā dabūju to izjust, un varu par to tikai priecāties. Šajā turnīrā ir arī meitenes, pret kurām es esmu spēlējusi pirms 25, pat 30 gadiem, sajūtas ir fantastiskas. Pat par spīti tam, ka pēc aizvadītas spēles ir liels nogurums," sacīja Latvijas šahiste.
Starptautiskā meistare arī norādīja, ka 15 gadu laikā šahs ir stipri mainījies. "Cilvēkiem, kuri nav saskārušies ar šahu, saku, lai viņi salīdzina, kā tas būtu piecas stundas pēc kārtas risināt matemātikas kontroldarbu. Pa šiem 15 gadiem šahs ir ļoti mainījies, jo savulaik partijas varēja atlikt un pēc tam izspēlēt nākamajā dienā. Tagad viss ir citādāk, pulksteņi citi, noteikumi citi un telefoni jāatstāj pirms ieiešanas zālē. Viss ir pilnīgi citādāk nekā kādreiz, un tas man ir ļoti interesanti," teica Līckrastiņa.
Viņa iepriekšējos 15 gadus šahu nav spēlējusi pat mājās, vai draugu lokā, taču iepriekšējās iemaņas klasiskajā šahā nav zudušas. "Grūtāk būtu ātrspēlēs, bet klasiskais šahs ir klasiskais. Ja nebūtu šis turnīrs, es varbūt vēl domātu, atgriezties, vai neatgriezties. Kā būs tālāk nezinu, jo laiks ir lielākā problēma. Par laimi, uz šo turnīru izdevās sakārtot lietas tā, ka darbā varēju paņemt atvaļinājumu, taču arī tas ir visai nosacīti, jo ir vienošanās, ka nepieciešamības gadījumā esmu sasniedzama telefoniski. Man arī paveicās, ka 18.aprīlī, kad man jāpiedalās studentu bakalauru darbu aizstāvēšanā, turnīrā būs vienīgā brīvdiena," piebilda šahiste.
Eiropas čempionāts šahā ilgs līdz 22.aprīlim, bet vienīgā brīvdiena būs 18.aprīlī.
Turnīra balvu fonds ir 75 000 eiro.
Komentāri:
Lai pievienotu komentāru, pierakstieties ar draugiem.lv, facebook, vai vkontakte.ru kontu.
draugiem.lv facebook.com vkontatke.ru