Lielākā daļa turnīra laurātu. Foto: Diāna Matisone

Sestdien Rīgā, Biznesa augstskolas ''Turība'' zālē, noslēdzās Latvijas jauniešu klasiskā šaha čempionāti zēniem un meitenēm sešās vecuma grupās. Sacensības mūsu valsts šaham deva sešus jaunus čempionus, bet trim sportistiem izdevās nosargāt pērn izcīnītās zelta medaļas.

Pirmo reizi par valsts čempioniem kļuva ne tikai jaunāko vecuma grupu pārstāvji kā Leonards Bodaks un Adele Luka-Indāne (abi – U-8) un Līva Mieriņa (U-10), bet arī Reinis Paikens (U-16), Aleksejs Adamovičs un Emīlija Apine (abi – U-18).

Latvijas pieaugušo čempionāta bronzas medaļas īpašniekam Paikenam tā vispār bija pirmā godalga jauniešu vērtējumā. Šajā kontekstā jāizceļ arī  Emīls Tabors un Evelīna Stikāne (abi – U-18), kuri tika pie pirmajām medaļām savos pēdējos turnīros jauniešu kārtā. Stikānei šis bija ceturtais čempionāts, bet Taboram, kura kontā ir piecas (!) ceturtās vietas, jau vienpadsmitais.

Tagad par rezultātiem. Zēnu U-18 čempionātā pārliecinoši ar 8 punktiem no 9 uzvarēja galvenais reitingfavorīts Aleksejs Adamovičs (2158). Viņam septiņas uzvaras un divi neizšķirti. Divus punktus no viņa atpalika un attiecīgi sudrabu un bronzu ieguva Artjoms Zajakins (1979) un Emīls Tabors (1935).

Grupā U-16, kas reitinga ziņa bija visstiprākā šajās finālsacensībās, čempions noskaidrojās tikai pēdējā kārtā. Cīņa sarp Reini Paikenu (2122) un Arsēniju Savičevu (2292) beidzās neizšķirti, abi ieguva pa 8 punktiem, bet papildrādītājs labāks izrādījās pirmajam no viņiem. Ar 7 punktiem trešais finišēja Miķelis Vingris (2123). Te jāatzīmē, ka turnīra gaitā Savičevam izdevās pārsniegt 2300 reitinga punkta robežu, tā kā drīz Latvijai vajadzētu būt vēl vienam FIDE meistaram.

Grupā U-14 pēc astoņām uzvarām pēc kārtas tomēr vienu neizšķirtu pēdējā partijā atļāvās nākamais čempions Emīls Steiners (2010), kuram 8,5 no 9. Pa 7 punktiem ieguva un attiecīgi sudrabu un bronzu izcīnīja Reinis Valdats (2107) un Romāns Tolmačevs (1788).

Grupā U-12 visus deviņus pretiniekus pieveica Nikolajs Platonovs (2057), kuram šī bija jau trešā zelta medaļa pēc kārtas. 7 punktus sakrāja Jegors Andrusēvičs (1795), bet uz goda pjedestāla trešā pakāpiena kāpa Daniels Beniosevs (1822) ar 6,5.

Grupa U-10 zēniem šajā čempionātā bija vienīgā no divpadsmit, kurā nācās aizvadīt papildmaču, lai noskaidrotu zelta un sudraba medaļu īpašniekus. "Pamatturnīrā" Sergejs Fiļipovs (1773) un Maksimiliāns Bodaks (1540) ieguva pa 8,5 no 9 ar pilnīgi vienādiem papildrādītājiem. Divu partiju mačā ar 1,5 pret 0,5 labāks bija Fiļipovs. Neticami, bet otro un trešo vietu šķīra 4 (!) punkti, kas ir visai unikāli desmit dalībnieku viena apļa turnīram. Labākais no pārējiem bija Arturs Liepiņš (1442).

Jaunākajā no grupām (U-8) labāko trijnieks bija Leonards Bodaks (8 punkti), Olivers Smilga (6,5) un Andrejs Elsbergs (6).

Meitenēm U-18 grupā septiņu dalībnieču konkurencē Emīlija Apine (1650) sešās partijās ieguva 5 punktus, par punktu apsteidzot Evelīnu Stikāni (1464) un Darju Zubovu (1688).

U-16 vērtējumā pa 6,5 punktiem no 7 iespējamajiem izcīnīja Melānija Luīze Jansone (1765) un Sofja Vasiļjeva (1905), tomēr papildrādītājs titulu iedeva pirmajai no viņām. Ar 5 punktiem bronzu izcīnīja Marija Krasiļņikova (1573).

Grupā U-14 visas sāncenses pieveica WCM Marija Kuzņecova (2052). Tas viņai bija ceturtais tituls karjerā, taču tikai pirmais kopš 2020.gada. Sudrabs un bronza tika attiecīgi Laumai Mieriņai (1645) un Naomi Maklakovai (1867), kurām pa 5,5 punktiem.

Ar piekto titulu pēc kārtas var lepoties Aļona Tolmačeva (1711), kura bija labākā meiteņu U-12 turnīrā. Viņai 8 punkti no 9. Milāna Gaiļevska izcīnīja 7,5, bet trešā ar 6,5 punktiem finišēja Sofija Teremranova (1426).

Visvairāk dalībnieču pulcēja meiteņu U-10 grupa. 20 šahistu konkurencē savu pirmo titulu ieguva Līva Mieriņa (1463), kurai 7,5 punkti no 9. Sekoja Jasmīne Mence (1501) ar 7, kā arī Adrija Lazdiņa ar 6,5.

Meiteņu U-8 vērtējumā pirmās trīs vietas ieņēma Adele Luka-Indāne (8 punkti), Gabriela Šurunova (7) un Adelīna Leiferova (5).

Visu turnīru rezultāti un vietu sadalījums apskatāms chess-results.com.

2024.gada zelta medaļu ieguvēji un to medaļas visos čempionātos.