Pasaules vadošie šahisti Rīgā aizvadījuši ceturtdaļfināla mačus

17.07.2019
Publicitātes foto

Nacionālajā bibliotēkā aizvadīti FIDE World Chess Grand Prix Rīgas posma ceturtdaļfināli. Tiem, kuri nevar apmeklēt turnīru klātienē, ir iespēja skatīties turnīra tiešraidi, kura brīvi pieejama Youtube – World Chess kanālā, raksta Andris Tihomirovs, diena.lv.

Lai šaha turnīra translācija būtu interesanta un saprotama skatītājiem, līdzīgi kā citos sporta veidos, to komentē profesionāli komentētāji. Viens no Rīgas turnīra komentētājiem ir Latvijas liemeistars Arturs Neikšāns, kuram ļoti patīk komentēt šaha partijas tiešraidē.

Rīgas turnīra tiešraides noskatās līdz pat 10 tūkstošiem skatītāju. Šaha turnīru komentēšana ir fiziski smags darbs, jo tas nav kā Kreipānam futbolu komentēt uz divarpus stundām. Šaha translācija jākomentē pat 6 stundas, dažreiz vairāk. Galvenais komentētāja uzdevums ir pastāstīt skatītājiem par redzamo šaha spēli no sava skatpunkta tā, lai arī amatieriem būtu skaidrs, par ko tad šobrīd domā lielmeistars, kāpēc neizdara gājienu un kāpēc tik ilgi jādomā! Pārsvarā komentēšana notiek mierīgā tempā, tomēr dažreiz, kad spēlētājiem paliek vien dažas sekundes līdz partijas beigām, tiem mēdz izkrist no rokām figuras vai nejauši apgāžas laidnis, tad gan komentēšana var kļūt pat ātrāk nekā hokejā, jo notikumi uz šaha galdiņa mainās ik pēc dažām sekundēm. Ja komentētāji komentē šahu gandrīz nepārtraukti, tad turnīra zālē valda pilnīgs klusums.

Pirmais pusfinālam kvalificējās francūzis Maksims Vašjē Lagravs, kurš ar 1.5 – 0.5 uzvarēja bijušo FIDE pasaules čempionu Veselinu Topalovu. Pēdējā partijā bulgārs faktiski bez cīņas pats piedāvāja neizšķirtu jau 12. gājienā, norādot, ka viņš neredzēja nekādu veidu, kā varētu uzvarēt stipro francūzi. Var saprast Veselinu, labāk tomēr paskatīties skaisto Rīgu nekā bezcerīgi mēģināt ieskaidrot šaha figūrām, ka tām būtu jāsastājas savādāk.

Mamjedarovs, kuram ir ļoti šaham piemērots vārds – Šahrijars – tomēr uzvarēja poli Dudu. Pats Duda atzina, ka ir patīkami pārsteigts gan par savu salīdzinoši labo spēli, uzvarot Svidleru, gan cīnoties pirmajās partijas ar Šahrijaru. Poļu liemeistaram Rīgā patīk, skaista pilsēta un turnīrs esot labi organizēts.

Aleksandrs Griščuks pēc pirmajām divām mokošajām partijām klasiskajā šahā (kur vienu partiju spēlē visu dienu), ātrajā šahā (25 minūtes uz partiju katram spēlētājam) tomēr apspēlēja ķīnieti Yu Yangyi.

Sergejs Karjakins, kurš vienā no intervijām izteicās, ka viņš mīl un izbauda ātrā šaha partijas, to pierādīja arī darbos. Mērķtiecīgi un ātri, nospēlējot neizšķirti ar amerikāni Vesliju So abas klasiskās (garās) partijas, abi nospēlēja neižšķirti arī ātrā šaha partijas pa 25 minūtēm, 10 minūtēm, līdz beidzot mača liktenis izšķīrās blica (5 minūtes uz partiju) partijās, uzvaru izcīnot amerikānim Veslijam So.

Tomēr īstās cīņas sāksies no rītdienas, jo simbolisko pirmo gājienu izdarīs boksa čempions Mairis Briedis.

Ceturtdaļfināla rezultāti:
Sergejs Karjakins (Krievija) – Vesils So (ASV) 3.5:4.5
Jans Kšistofs Duda (Polija) – Šahrijars Mamjedarovs (Azerbaidžāna) 1.5:2.5
Aleksandrs Griščuks (Krievija) - Yu Yangyi (Ķīna) 2.5:1.5
Veselins Topalovs (Bulgārija) – Maksims Vašjē Lagravs (Francija) 0.5:1.5