Pasaules čempioniem izdodas aizstāvēt savus titulus

29.11.2018
Magnuss Kārlsens. Foto no fide.com

Norvēģis Magnuss Kārlsens trešdien Londonā nodrošināja triumfu pasaules čempionātā šahā, pie titula tiekot ceturtajās meistarsacīkstes pēc kārtas. Kārlsens un ASV šahists Fabiano Karuana pēc 12 partijām cīnījās neizšķirti 6-6, līdz ar to bija jāaizvada taibreiks, ziņo LETA.

Tajā šahistiem vispirms bija jāaizvada četri rapida mači, kurā uzvaras nodrošināšanai vajadzēja iekrāt 2,5 punktus. Kārlsens uzvarēja trīs rapida mačus pēc kārtas un nodrošināja panākumuu pār Karuanu. Kārlsens pirmajā un trešajā rapida mačā spēlēja ar baltajām figūrām.

Kārlsens pasaules rangā rapidā ir pirmais, bet Karuana ieņem desmito vietu. Līdz ar uzvaru rapidā, šahistiem nebija jāaizvada atlikušie dueļi blicā un armagedonā.

Pasaules šaha pirmais numurs Kārlsens pirms diviem gadiem trešo reizi pēc kārtas tika kronēts par pasaules čempionu. Tikmēr viņa šī gada izaicinātājam Karuanam, kurš ir ranga otrajā vietā, neizdevās kļūt par pirmo ASV pārstāvi kopš 1972.gada, kurš ieguvis pasaules čempiona troni.

Pirms diviem gadiem Kārlsens pārspēja Sergeju Karjakinu no Krievijas. Kārlsens par absolūto pasaules čempionu kļuva 2013.gadā, kad vien 22 gadu vecumā pieveica tā brīža titula īpašnieku Višvanatanu Anandu no Indijas. Gadu vēlāk norvēģis duelī pret šo pašu pretinieku spēja savu titulu aizstāvēt.

Kārlsens vēsturē ir 16.absolūtais čempions šahā. Kārlsens saņems 600 000 eiro lielu naudas prēmiju, kamēr Karuana iegūs 400 000 eiro.

Arī ķīniete Veņdzjuņa Dzjui aizvadītajā Hantimansijskā nosargāja pasaules čempiones šahā troni. Šomēnes Krievijā norisinājās turnīrs, kur pēc izslēgšanas spēļu principa tika noskaidrota pasaules čempione šahā. Finālā galvenā favorīte Dzjui ar 5-3 pārspēja krievieti Katerinu Lagno.

Vispirms finālā abas dalībnieces izspēlēja četras klasiskā šaha partijas, pēc kurām rezultāts bija neizšķirts 2-2, bet pēc tam sekoja taibreiks, kur labāka bija Dzjui.

Kopumā šajā turnīrā piedalījās 64 šahistes. Dzjui par pasaules čempioni kļuva šī gada pavasarī, titulmačā pieveicot tautieti Džunji Taņu. Par pasaules čempionēm kopumā kronētas 17 šahistes, no kurām sešas bijušas Ķīnas pārstāves, ziņo aģentūra LETA.

Veņdzjuņa Dzjui. Foto no fide.com