Edvīns Ķeņģis. Šobrīd Latvijā

19.08.2018
"Liepājas rokāde" Edvīnam Ķeņģim bija pirmais turnīrs sešu gadu laikā.

Astoņkārtējais Latvijas čempions Edvīns Ķeņģis pēdējos gadus faktiski pilnībā veltīja sevi trenera darbam ārzemēs, tādēļ daudzi jaunie šahisti (un ne tikai) varēja viņu neatpazīt sēžam pie rūtotā galdiņa festivālā "Liepājas rokāde" un Latvijas izlases sastāvā mačos ar Lietuvu un Igauniju. Vai tā ir atgriešanās Latvijas šahā?

Ilggadējais Latvijas šaha līderis Edvīns Ķeņģis trenera darbam aktīvi pievērsās jau 2003.gadā, kad Ēģiptē sāka konsultēt Ahmedu Adli un Basemu Aminu, kuri pēc pāris gadiem kļuva par šīs valsts pirmajiem lielmeistariem. 2006.gadā ar ēgiptiešu kontaktu starpniecību nāca piedāvājums strādāt par Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) federācijas treneri, ko arī pieņēmis, jo redzējis vairākus potenciāli labus spēlētājus. Viņa vadībā Salems Salehs 2008.gadā gadā nepilnu 16 gadu vecumā kļuva par jaunāko arābu lielmeistaru! Dubajā Ķeņģis pavadīja auglīgus septiņus gadus, līdz 2013.gadā viņu paaicināja "konkurējošās" pilsētas Abudabi šaha klubs. Tur mūsu lielmeistars nostrādāja pēdējos piecus gadus.

Šajos gados Ķeņģis uzkrājis ļoti daudz zināšanu par ārābu pusauli. Tā ir cita kultūra, cits klimats. Viņš neslēpj, ka ir viens no labākajiem Austrumu pārzinātājiem Latvijā, jo gan kā spēlētājs, gan kā treneris ir pabijis faktiski visās Tuvo, Vidējo un Tālo austrumu valstīs. Āzijas mērogs mūsu cilvēkam faktiski ir pilnīgi cits skats uz dzīvi. Cita domāšana, cita mentalitāte. Rietumos cilvēki vairāk ir kā indivīdi un personības, bet austrumos tas ir kā pūlis, kā bars. Lūgšanās piecas reizes dienā to pūli ļoti labi saliedē. Šahā gan tas traucē. Tomēr no pūļa reizēm arī individualitātes rodas.

Kaut arī 12 gadi pavadīti Apvienotajos Arābu Emirātos, no arābu valodas Ķeņģis zin ļoti maz, jo visur tiek lietota angļu valoda, gan trenera darbā, gan sadzīvē. Lai dzīvotu un strādātu šajā valstī, jābūt labā fiziskā formā. Vidussmēra pilsoņi nevar atļauties būt resni, jo āra temperatūra tur sasniedz 55 grādus. Karsti ir četri līdz pieci mēneši gadā. Uz ielas tajā laikā var uzturēties labi ja pārdesmit minūtes. 35 grādi tur vairs neskaitās karstums.

Aizvadītajā periodā Edvīns Ķeņģis arī novērojis pamatīgas pārmaiņas AAE dzīvē. Tā, 2006.gadā, kad viņš uz turieni devā, valstī bija 700 tūkstoši pilsoņu, tagad tie ir jau divi miljoni. Dzimstības ir ļoti liela. Un visiem jānodrošina bezmaksas medicīna un izglītība. Plus vēl valstī atrodas gandrīz 10 miljoni nepilsoņu, no kuriem liela daļa ir viesstrādnieku.

Latvijā mūsu lielmeistars ir jau kopš 15.aprīļa, un "Liepājas rokāde" bija pirmais viņa turnīrs pēdējo sešu gadu laikā. AAE periods ir "iepauzēts" lielā mērā pateicoties Latvijas Šaha federācijas prezidentam Ārim Ozoliņam, kurš vairākās tikšanās reizēs pārliecinājis uz kādu laiku atgriezties Latvijā un vadīt mūsu vīriešu izlasi septembrī Batumi gaidāmajā pasaules šaha olimpiādē.

Ķeņģa vadībā šobrīd notiek gatavošanās šim nozīmīgajam turnīram. Pamatuzstādījums ir, ka jāveido līdzsvarota komanda, draudzīgs kolektīvs. Olimpiādē svarīgākais ir nezaudēt. Katram "jātur" savs galdiņš. Tad uzvaras atnāks.

Ļoti svarīga ir fiziskā sagatavotība, diēta. Spēlētājam tomēr četras piecas stundas jāpavada domājot, vēlams ar skaidru galvu. Tas ir fiziski un morāli grūti. Tādēļ ir liela nozīme tam, kas ir ēsts pirms tam, un cikos pārtika uzņemta. Darbā Apvienotajos Arābu Emirātos viņš kā treneris nav ļāvis spēlētājiem pirms partijām ēst tādu pārtiku kā burgerus un hotdogus, lai gan visi bērni un jaunieši to gribējuši.

Mūsdienās tik daudz dažādi "mēsli" tiek ražoti un cilvēkiem iesmērēti, ka grūti pat noskatīties. Plaukst un zeļ divas ļoti saistītas nozares – pārtikas un farmācijas. Pirmā baro cilvēkus ar visādiem draņķiem, gūstot no tā peļņu, otra bagāta kļūst, pēc tam cilvēkus ārstējot.

Tas ir viens no iemesliem, kāpēc paralēli šaham Edvīns Ķeņģis domā ar par bioloģisko lauksaimniecību, kurai saimniecībā Cēsu pusē nedaudz ir pievērsies. Tur šobrīd galvenais dzinējspēks ir sieva un arī jaunākais dēls nedaudz palīdz. Saimniecībā ir 21 bišu saime un 16 hektāri sertificētas zemes. Nākotnē abus šo daudzumus plānots palielināt.

Pēc olimpiādes atkal būs kāda reize jāaizbrauc uz Abudabi, kur ir plaši kontakti, un daudzi spēlētāji, kas gaida trenera padomu.

Šobrīd sekos līdz Eiropas jauniešu čempionātam Rīgā un neliegs savu padomu Latvijas jaunajiem šahistiem. Visdrīzāk, Ķeņģis ar Latvijas jauno šaha paaudzi strādās arī pēc Batumi.