Pirmo reizi Jāņa Mileikas memoriāla ceļojošo kausu iegūst Normunds Miezis

07.11.2016

Nedēļas nogalē Jēkabpilī aizvadīts trenera Jāņa Mileikas memoriāls, kas pulcēja vairāk nekā simts šahistus. Uzvarot gan rapida, gan blica turnīros, pirmo reizi par ceļojošā kausa ieguvēju kļuva lielmeistars Normunds Miezis.

1936.gadā Latvijā piedzima vairāki pazīstami šahisti, kuriem šogad apritētu 80 gadu – Mihails Tāls, Vladimirs Bagirovs un mūsu treneris un dzīves skolotājs Jānis Mileika.

Starptautisks memoriālais turnīrs viņa piemiņai notika 5. un 6.novembrī Jēkabpilī. Piemiņas pasākumi ietvēra ziedu nolikšanu uz Jāņa Mileikas kapa, trīs ātrā šaha turnīrus ar FIDE reitinga apskaiti, galda tenisa turnīru un dejotāju priekšnesumi, kurus bija sagatavojusi viena no Mileikas skolniecēm Ingrīda Feldmane (Savicka).

Šaha turnīros piedalījās 114 spēlētāji no Latvijas un trim kaimiņvalstīm. Kopējais dalībnieku skaits bija lielāks nekā iepriekš. Iespējams, tas bija saistīts ar to, ka trīs atsevišķi vienas dienas turnīri šaha mīļotājiem ir vairāk pieņemami šajā intensīvajā laikā.

Deviņu kārtu turnīru rezultāti apskatāmi šeit: rapids A, rapids B un blics C.

Visi dalībnieki saņēma piemiņas bukletus par Jāni Mileiku un Jēkabpili. Kopumā balvas saņēma 35 dalībnieki.

Par Mileikas memoriāla absolūto uzvarētāju kļuva lielmeistars Normunds Miezis, uzvarot A un C sacensībās. Viņš saņēma ne tikai divus piemiņas kausus, bet pirmo reizi ierakstīja savu vārdu uz ceļojošā galvenā kausa. B turnīrā (ar reitingu līdz 2000) labākais bija Jēkabpils šahists Alvis Vanagelis, Jāņa Mileikas audzēknis. Galda tenisa uzvarēja lietuvietis Egidijs Kavaļausks (Rokiški).

Šaha sarīkojumi dod iespēju (un iemeslu) tikties dažāda vecuma un dzīvesvietu prāta spēles cienītājiem. Tā, jaunākajam dalībniekam Viktoram Kalniņam vēl nebija pat 8 gadi, bet Rūdolfs Kalniņš ar Jāni Mileiku kopā ir nostrādājis 40 (!) gadus.

Jāņa Mileikas memoriāls šaha kalendārā atradās jau no gada sākuma. Nezināmu iemeslu dēļ pēdējā brīdī tajās pašās dienās kaimiņpilsētās Latgalē tika izziņoti vēl citi turnīri, kas liedza iespēju tikties visiem šaha draugiem.

Memoriālu organizēja Jāņa Mileikas audzēkņi un Jēkabpils šaha skola, kur Mileika nostrādā 42 gadus. To atbalstīja Jēkabpils dome, Jēkabpils radio 1, SEB banka, Swedbanka, SIA “Hektors” un SIA “Mikor”.

Nākamgad, kā jau ierasts novembra sākumā, notiks jau septītais Jāņa Mileikas memoriāls.

Dr. Jurijs Agafonovs,
Jāņa Mileikas audzēknis,
turnīra direktors