Lauras titāniskais cīņas spars

09.09.2016
Rogule, Laura vs Padmini Rout © Maria Emelianova

Olimpiādes 6. kārtā Latvijas vīriešu izlase pārspēja līdzvērtīgo Kazahstānas izlasi, bet sieviešu komanda, neskatoties uz Lauras izmisīgajām pūlēm, piekāpās Indijas komandai.

Vīriešu konkurencē pēc 6. kārtas uzvaras laurus plūc vienīgi Indijas izlase uzvarot visas komandas, līdz ar to saglabā pirmo vietu, savukārt otrajā vietā atrodas Amerikas izlase, kurai viens neizšķirts un pārējās uzvaras, pārējām komandām ir mazāk komandas punktu, tai skaitā Latvijas izlasei, kura dotajā brīdī atrodas 10. vietā. Sieviešu turnīrā ar 5 uzvarām un vienu neizšķirtu pirmo vietu ieņem Krievijas pārstāves, apsteidzot Ukrainas komandu pēc papildus rādītājiem. Jāatzīmē, ka Krievijas izlase 6. kārtā brīnumainā kārtā izglābās no zaudējuma Ukrainas pārstāvēm. Lasītājiem būtu interesanti apskatīties, kā Krievijas izlases dalībniece pie otrā galdiņa Gunina Valentina pilnīgi bezcerīgā un zaudētā pozīcijā bez materiāla un kādas kompensācijas spēja uzburt taktisku kombināciju, kurā Ukrainas pārstāve Muzychuk Mariya apjuka un saņēma mūžīgo neizšķirtu, līdz ar to izglābjot Krievijas izlasi no zaudējuma. Latvijas sieviešu izlase atrodas 21 vietā. Atlikušas vēl 5. spēļu kārtas kuras ir ļoti būtiskas vietu sadalījumā.

Mūsu izlases pārstāvji teicami rāda savus sniegumus, īpaši varam atzīmēt Ilzes Bērziņas sniegumu 5,5 punkti no 6, un Igora Kovaļenko 5 no 6.

Latvija – Kazahstāna 2 ½ : 1 ½

Aleksejs Širovs ar melnajām krāsām piekāpās Jumabayev Rinat. Tika izspēlēta slāvu aizsardzība un Aleksejs izlīdzināja spēli. Iespējams tālākajā spēles gaitā Aleksejs pārvērtēja savas iespējas pozīcijā un galotnē cieta sakāvi. Svarīgi, ka pārējie komandas biedri teicami nospēlēja, un mūsu komandas līderim šis zaudējums nebija pārāk sāpīgs.  

Igors Kovaļenko ar baltajiem pārspēja Utegaliyev Azamat. Nospēlējot atklātni izveidojās līdzīga pozīcija, taču viduspēlē pretinieks izvēlējās atdot dāmu par torni un laidni, kur izveidojušā pozīcijas novērtējums izskatījās līdzīgs, tomēr Igoram teicami izdevās pierādīt Dāmas pārākumu attiecīgajā spēlē.

Artūrs Neikšāns ar melnajām krāsām uzvarēja Kazhgaleyev Murtas. Izlīdzināja spēli jau atklātnē, izveidoja bīstamu brīvbandinieku, kur pretiniekam nācās atdot dāmu par torni, kur partiju vairs nebija iespējams glābt. Teicams Artūra sniegums.

Ņikita Meškovs panāk neizšķirtu ar baltajiem pret Ismagambetov Anuar. Ar baltajiem Ņikita nespēja pārņemt iniciatīvu, taču pozīcija turējās samērā līdzīga līdz 40. ... e4 radot vājumus karaļa pozīcijai, taču pretinieks nespēja precīzi īstenot pārsvaru, turpmāk pēc pretinieka kļūdainā gājiena 52. h4 Ņikita forsēja neizšķirtu, jo pretiniekam lai izvairītos no neizšķirta, būtu bīstama saistība uz lauciņa f7, kas būtu nāvējoša. Komandas uzvarai šis rezultāts bija svarīgs.

Latvija – Indija 1 ½ : 2 ½

Dana Reizniece – Ozola ar melnajām krāsām zaudēja Harika Dronavalli. Dana pārvērtēja pozīciju un jau 9. ... d5 atverot centru ieguva nepatīkamu pozīciju, rezultātā Danas mēģinājumi glābt pozīciju bija nesekmīgi.

Laura Rogule ar baltajām krāsām titāniskā cīņā nespēja uzveikt Padmini Rout. Laura visu spēli novadīja patīkamākā pozīcijā, kuras rezultātā ieguva lieku bandinieku, taču to realizāja bija sarežģīta vai pat varbūt neiespējama. Skatoties uz komandas notikumiem, Laurai, lai komanda sasniegtu neizšķirtu bija jāuzvar. Spēle izvērtās nogurdinoša un smaga, rezultāts prasa uzvaru, bet pretiniece atdeva 90. gājienā zirgu par bandinieku, kuras rezultātā izveidojās teorētisks neizšķirts tornis un zirgs pret torni, protams ar karaļiem. Par šādām pozīcijām jau gadsimtiem ilgi tiek diskutēts. Tomēr notiek veiksmes stāsti un pie saguruma pretinieks var uzķerties uz dakšiņas, ieiet mata tīklā, ja spēle būtu individuāla, iespējams Laura nebūtu mocījusi pretinieci, tiesnešus, skatītājus, bet tas ir teicami, ka komandas interesēs tiek izmantoti visi iespējamie resursi. Šoreiz neizdevās pārspēt un 140 gājienā tiek fiksēts neizšķirts un komandas zaudējums.

Ilze Bērziņa ar melnajām figūrām sagrāva Tania Sachdev. Izspēlējot slāvu aizsardzību Ilze upurē zirdziņu 28. ... Z:e5 , kur pretiniece kļūdās un pieņem upuri, kuras rezultātā ar pretinieces palīdzību pozīcija bija neglābjama. Pretiniece atļāva izbaudīt Ilzei uzvaras garšu, kur Ilze uz galdiņa 39. ... Dh2 ielika matu. Patīkamu sniegumu Ilze rāda olimpiādē.

Latvijas izlases cerības uz uzvaru sagrāva Soumya Swaminathan, kas spēja lauzt spēli par labu Indijas izlasei.  Izspēlejot sicīliešu aizsardzību Ingūna Erneste ieguva līdzvērtīgu pozīciju, kura līdzsvaru saglabāja līdz pat 61. gājienam, kur pozīcijas dinamika nosvērās jau pretinieces pusē, tālākajā spēles gaitā Ingūna neatrada resursus kā mainīt spēles gaitu, un pieredzējušā pretiniece apspēlēja Ingūnu galotnē. Starp citu, pagājušajā mēnesī, Soumya Swaminathan viesojās Rīgā, kur piedalījās RTU Open 2016 A turnīrā. Šajās sacensībās viņa ieguva sešus punktus no deviņiem, ierindojās 30. vietā, parādot labāko rezultātu no dāmām.

Pēc sešām kārtām, Olimpiāde sāk tuvoties izšķirošajai fāzei, Latvijas vīriešu komanda dala 3-12 vietu, sieviešu komanda dala 20-34 vietu.  Abas mūsu komandas divas reizes ir spēlējušas ar baltajiem, bet ar melnajiem - četras reizes. Jāatzīmē, ka WGM I.Bērziņas veikums ir 2627 līmenī (1. vieta pie trešā galdiņa) un GM I.Kovaļenko veikums - 2803 līmenī (6. vieta pie otrā galdiņa).

Septītajā kārtā Latvijas vīriešu izlase, pie otrā komandu galdiņa, tiksies ar spēcīgo Nīderlandes komandu, sieviešu izlases pretinieks būs Serbija. Arī Serbijas komanda, pēdējās divās kārtās ir cietusi zaudējumus un nebūs viegls pretinieks.

 

6. kārtas partijas:

Turnīru tabula: