Danas triumfs un Latvijas izlases pirmie zaudējumi

06.09.2016
Reizniece-Ozola, Dana © Maria Emelianova

Latvijas izlases komandas 4. spēļu kārtā ar minimālu rezultātu starpību piekāpās savu pretinieku komandām, taču šo zaudējuma rūgtumu patīkami kompensēja Danas Reiznieces – Ozolas uzvara pret Pasaules čempioni Yifan Hou.

Līdzjutēji, kuri sekoja 3. un 4. kārtas notikumiem tiešraidē, izjuta translācijas kļūdas un nevarēja saprast kas notiek uz spēļu galdiņiem.

Danas sensacionālā uzvara

Cerams, ka Dana nokomentēs savas izjūtas pirms un pēc spēles pret pašreizējo pasaules čempioni, taču psiholoģiski ja Tev jāspēlē pret čempioni, pasaules vadošo šahisti, reitingu starpība pārsniedz 400 ELO punktus, tas pārņem noteikti neaprakstāmu sajūtu virknējumu. Noteikti, ka šaha līdzjutējiem šī uzvara ir ir emocionāli patīkami, ka pat aizēno abu komandu zaudējumu.

Nezinām, kāda bija gatavošanās pret čempioni, kādus norādījumus sniedza izlases dalībnieki un komandas kapteiņi, bet Dana iesākot spēli ar baltajiem spēlēja droši un nedaudz dominēja līdz 32 gājienam, (datora analīze uzrāda līdzīgu spēli bez abu spēlētāju kļūdām, lai gan 9. ... La6 izskatās aizdomīgi ) cilvēcīgi baltajiem izskatās patīkamāk, tālākajos gājienos čempione pēc kārtas izdarīja vairākas kļūdas, kur pēc izšķirošās kļūdas 35. …. Kg8 partiju vairs nebija iespējams glābt arī čempionei. Dana parādīja stabilu un drošu spēli, čempione vai nu nebija formā, vai neorentējās šajā spēles pozīcijā, novadīja ļoti blāvu sniegumu, taču tas nemazina Danas panākumu.

Baltkrievija - Latvija 2 ½:1 ½

Latvijas komandai dators izlozēja 4. kārtā līdzvērtīgo Baltkrievijas izlasi, kur objektīvi vērtējot mēs jutāmies nedaudz pārāki, bet sports ir sports un rezultāts arī ir likumsakarīgs. Pārāki jutāmies pie pirmajiem 2 galdiņiem ar mūsu pieredzējušākajiem spēlētājiem Alekseju un Igoru, kuriem kapteinis iespējams devis uzdevumu, ka kādam no viņiem vajadzētu pārspēt pretinieku un Artūram ar Ņikitu vajag noturēt neizšķirtu. Tas ir mūsu skatījumā, jo Artūrs un Ņikita var uzveikt stiprākus pretinieku, taču vēl nav pietiekamais rūdījums. Interesanti, ja komandas spēlē pretinieks piedāvā neizšķirtu, spēlētājs ir tiesīgs iet pie sava kapteiņa un prasīt ko darīt, pieņemt neizšķirtu vai turpināt cīņu.

Aleksejs Širovs ar melnajām krāsām spēlēja savā interesntajā sarežģītajā stilā, upurēja bandiniekus, mēģināja spēli sarežģīt, lai uzvarētu, ir nedaudz jāriskē, tomēr pieredzējušais pretinieks spēja aizsargāties un labi noorentējās spēles sarežģījumos, kur materiālais pārsvars ar diviem liekiem bandiniekiem dažādu krāsu galotnē nodrošināja komandas vienīgo uzvaru, un līdz ar to komandas uzvaru. Aleksejs ir cīnītājs un mūsu komandas galvenais blasts, pateicoties viņam komanda var cīnīties par augstām vietām, Viņa atgriešanās Latvijas komandai deva būtiskus sasniegumus olimpiādei uz augstām vietām. Aleksejam zaudējumu mēs nevaram pārmest, jo centieni pēc komandas uzvaras ir ļoti svarīgi, kā arī viņa cīņas ir aizraujošas, jebkuras valsts pārstāvju pretinieki no Viņa baidās. Šoreiz neizdevās Aleksejam novest spēli līdz uzvarai, un sāpīgs zaudējums.

Igors Kovaļenko cīnijās asi, ieguva kvalitāti, bet objektīvi tas bija par maz lai uzvarētu.

Artūrs Neikšāns ar melnajām krāsām samērā ātri tika pie  gājiena atkārtošanās, iespējams ka pozīcijas novērtējums un pretinieka pieredze neļāva iemeslus turpināt spēli.

Ņikita Meškovs ar baltajām figūrām salīdzinoši ātri novienkāršoja pozīciju, kur abiem spēlētājiem nebija iespējas cīnīties par uzvaru.

 

Latvija –  Ķīna 1 ½:2 ½

Dators Latvijas sieviešu komandai izlozēja spēcīgo reitingfavorīto Ķīnas komandu, kura iepriekšējā kārtā nospēlēja neizšķirti. Ķīnas izlasei tas noteikti bija sāpīgs trieciens un viņa pret Latviju devās ar dubultu niknumu.

Dana Reizniece – Ozola pārspēja pasaules čempioni !

Laura Rogule ar melnajām krāsām nespēja noturēties pret pieredzējušo Ķīnas pārstāvi, zaudēja bandinieku, novājināja karaļa pozīciju, kuras rezultāta bija jāpadodas.

Ilze Bērziņa ar baltajām figūrām droši noturēja balto priekšrocības, novienkāršoja pozīciju un objektīvs neizšķirts. Izcils sasniegums pret titulētāku spēlētāju.

Elīna Otikova ar melnajām krāsām labi nospēlēja atklātni, pieļāva kļūdu, kuras rezultātā nokļuva sliktākā pozīcijā, taču interesanti turpināja cīņu, kur titulētā pretiniece kļūdijās paņemot 32. gājienā bandinieku, kur Elīna neizmantoja iespēju 33. … Ld3 iegūstot pārsvaru ! Pieredzes trūkums, stress u.t.t taču varēja …. Rezultātā zaudējums. Varēja notikt sensācija !

Varam vēl piemetināt, ka open turnīrā titulētā Krievijas izlase zaudēja spēcīgajai Ukrainas izlasei.

Šodien open turnīrā Latvija – Ungārija

Sieviešu turnīrā Latvija – Francija.

 

 4. kārtas partijas:

Turnīru tabula: