Federācijas prezidenta redzējums par šobrīd šahā notiekošo

29.08.2016

Saprotams, ka šobrīd aktuālākais notikums ir gaidāmā pasaules šaha Olimpiāde, kas notiks Baku no 1.līdz 14. septembrim. Esam nopietni gatavojušies, lai godam pārstāvētu Latviju pasaulē nozīmīgākajā šaha pasākumā.

Meiteņu komandu uzticēts trenēt pieredzējušam Lietuvas speciālistam Aloizam Kveinim, kurš starp citu, ilgstoši trenējis Irānas sieviešu izlasi, sasniedzot ļoti augstus rezultātus.

Darbs ar komandu intensīvi notiek vismaz pusgadu, par to chessnews.lv izsmeļoši rakstīja mūsu komandas līdere Dana Reizniece-Ozola.

Dana ar savu pārliecinošo sniegumu spēj pārsteigt arī pie šaha galdiņa un pierādīt, ka viņa ir godam nopelnījusi būt līdere arī šajā komandā. Lielisks  ir viņas simtprocentīgais rezultāts Latvijas Olimpiādē.

Laura Rogule ir vienīgā šobrīd profesionālā šahiste Latvijā, jo ikdienā nodarbojas ar šahu.

Šogad izcīnītais devītais Latvijas čempiones tituls liek domāt, ka Laura būs viens no komandas galvenajiem balstiem.

Ilze Bērziņa ir ļoti pieredzējusi šahiste, kura savulaik Olimpiādē pat izcīnījusi individuālo medaļu.

Ingūna Erneste, izcīnot sudrabu šā gada Latvijas čempionātā, pierādīja, ka bez viņas Olimpiādē neiztikt.

Apsveicama ir Elīnas Otikovas debija Olimpiādē. Būtiski, ka izlasē ienāk jaunas šahistes. Novēlēsim, lai Elīnai izdodas!

Vīriešu komandu trenē Mihails Ričagovs, kurš ar savu attieksmi pret darbu iemantojis patiesu komandas uzticību.

Komandas sastāvs, manuprāt, ir spējīgs sasniegt labu rezultātu un patīkami pārsteigt savus līdzjutējus.

Aleksejs Širovs uzņemsies līdera lomu un noteikti pabojās nervus ne vienam vien pasaules elites spēlētājam.

Igors Kovaļenko, šogad izcīnot vicečempiona titulu Eiropas čempionātā, apliecina savu gatavību jauniem izaicinājumiem.

Arturs Neikšāns ar šī gada stabilajiem rezultātiem liek saprast, ka mūsu līderiem mierīgi gulēt uz lauriem nesanāks. Artura ambīcijas pie šaha galdiņa ir ļoti simpātiskas.

Ņikita Meškovs izvēlējies profesionāla šahista profesiju, un viņa tuvākie mērķi, cerams, tiks īstenoti tieši Baku.

Vladimirs Svešņikovs, uzvarot šā gada Latvijas čempionātā, savā dzimšanas dienā atvēra sev durvis uz Baku un pārsteidza daudzus šaha lietpratējus, bet ne viņu pašu. Šo dāvanu Vladimirs sev bija rūpīgi gatavojis (iespējams, ar tēva palīdzību) jau ilgu laiku. Gaidīsim, ka vēl kādu dāvanu Vladimirs pārvedīs no Baku.

Tagad nedaudz par uzdevumiem Olimpiādē. Abām komandām tas būs cīnīties par iekļūšanu pirmajā divdesmitniekā. Vīriešiem piedalīsies 180 valstu komandas.Latvija pēc reitinga ir 29.vietā. Sievietēm piedalīsies 141 komanda. Latvija pēc reitinga ir 35 vietā.

Vēl viens no uzdevumiem būtu izcīnīt augstāku vietu par mūsu kaimiņiem lietuviešiem un igauņiem.

Meitenēm šis uzdevums ir ļoti grūts, jo lietuviešu sieviešu izlase būs tradicionāli spēcīga. Pēc starta reitinga tā ir 13.vietā.

Olimpiādes laikā Baku notiks 87. Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) kongress un Eiropas Šaha Savienības (ECU) Ģenerālā asambleja, kuros tiks pārstāvēta arī Latvija.

Sevišķi svarīga Latvijai būs ECU Ģenerālā asambleja, jo tajā tiks lemts par tiesībām rīkot 2017.gada aprīlī Eiropas sieviešu čempionātu klasiskajā šahā, kā arī 2018.gada 19.-30.augustā Eiropas jauniešu (vecuma grupās 8 - 18) čempionātu klasiskajā šahā. Plānots vairāk nekā 1000 šahistu piedalīšanās.

Latvija uz šo turnīru rīkošanu konkurē ar Slovākiju. Latvijā bija ieradies ECU inspektors Kurts Greteners no Šveices, kurš izvērtēja mūsu gatavību un atzina piedāvājumu par labāku (110 punkti pret 101).

ECU prezidentu padomē prezentējām savu piedāvājumu, kur arī mūs novērtēja augstāk. 10.septembrī gaidāms ECU delegātu balsojums,kas arī noteiks šo pasākumu rīkotāju.

Turēsim īkšķus!

Tagad par šahu Latvijā.

Oficiālie Latvijas čempionāti mums notiek gan individuālie, gan komandu, gan jauniešiem, gan pieaugušajiem, gan ātrajā šahā, gan klasiskajā.

Visiem šiem pasākumiem tiek izdalīts finansējums no federācijas.

Starptautiskie šaha festivāli Liepājā, Rīgā un Jūrmalā ir ieņēmuši stabilu vietu  ne tikai Latvijas kartē, un ir ļoti populāri. Latvijas Šaha federācija sadarbojas ar organizatoriem un atbalsta visus šos pasākumus.

Pie mums notiek ļoti daudz arī citi šaha festivāli un turnīri, kas ir ļoti apsveicami.

Mēs iespēju robežās centīsimies atbalstīt arī šos pasākumus.

Pieļauju, ka varētu vēlēties vairāk turnīrus klasiskajā šahā.

Jaunatnes šahs. Šis jautājums ir pats satraucošākais. Neskatoties uz to,ka Latvijā šahs tiek mācīts daudzās sporta skolās un klubos, kā arī dažās skolās, rezultāti ir ļoti slikti. Šaha federācija tam noteikti pievērsīs īpašu vērību. Jāanalizē iemesli un jāizstrādā plāns kā situāciju uzlabot.

Noteikt jāpanāk šaha apmācība skolās masveidīgi, kā interešu izglītība. Par to vairakkārt izteicies mūsu ministrs Kārlis Šadurskis.

Noteikti jāsadarbojas ar FIDE un ECU šajā jomā. Tas lielā mērā ir mans uzdevums.

Darīšu visu iespējamo, lai šo jautājumu risinātu un ceru, ka jūs man palīdzēsiet.

Esmu analizējis rezultātus vairāku gadu griezumā par jauniešu startiem pasaules un Eiropas čempionātos, un salīdzinājis ar kaimiņiem lietuviešiem un igauņiem.

Rezultāti ir katastrofāli slikti.

Mazliet statistika no pēdējā Eiropas čempionāta Prāgā.

Latviju pārstāvēja 17 jaunie šahisti.Kopējais rezultāts mīnus 20 (zaudējumi vairāk par uzvarām).

Lietuvu pārstāvēja 16 šahisti un rezultāts mīnus 1.

Igauniju pārstāvēja 13 šahisti rezultāt plus 2.

Armēniju, kur šahs ir obligātais mācību priekšmets skolās un Šaha federācijas prezidents Seržs Sargsjans ir Valsts prezidents, pārstāvēja 21 šahists un rezultāts ir plus 68!

Spēlēsim šahu un mācīsim to bērniem!